2017-01-12 Aktualności

Nowy długodziałający analog insuliny (insulina glargine 300 j./ml) jest refundowany dla pacjentów z cukrzycą typu 1, dla części pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz w cukrzycy o znanej przyczynie. To insulina bazalna, glargina następnej generacji o 24-godzinnym profilu działania. Jak wykazano w badaniach programu EDITION, pozwala na kontrolę stężenia glukozy we krwi co najmniej na porównywalnym poziomie przy niższym ryzyku hipoglikemii (szczególnie nocnej), w odniesieniu do dotychczas stosowanej insuliny glargine 100 j./ml.

reklama Prenumerata_e-lek
2017-01-12 Aktualności

Dolcontral - wycofany z obrotu

Pethidini hydrochloridum

Gt.OWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY - wycofuje z obrotu na terenie calego kraju produkt leczniczv:
Dolcontral (Pethidini hydrochloridum) 50 mg/ml, roztw6r do wstrzyklwan, ampulka 2 ml
numer serii: 01AU1016, data wainosci: 10.2019
numer serll: 02AU1016, data waznosci: 10.2019

 

DECYZJA Nr 21WC/2017

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2017-01-11 Aktualności

Anpharm, warszawski Zakład Produkcyjny Servier w Polsce, otrzymał Certyfikat ISO 50001, który jest narzędziem do zarządzania organizacją przez pryzmat optymalnego wykorzystania zasobów energetycznych, w duchu zrównoważonej odpowiedzialności korporacyjnej. Anpharm jest jednym z pierwszych przedsiębiorstw farmaceutycznych w Polsce, który otrzymał certyfikat ISO w tym zakresie.

2017-01-10 Aktualności

Organizacje zrzeszające producentów suplementów diety: KRSiO – Krajowa Rada Suplementów i Odżywek, POLFARMED – Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych, PASMI – Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty oraz SUPLEMENTY POLSKA – Związek Producentów i Dystrybutorów wypracowały wspólnie Kodeks Dobrych Praktyk Reklamy Suplementów Diety. Ta samoregulacja ma na celu uporządkowanie i wprowadzenie wysokich standardów dotyczących sposobu komunikacji, promocji i reklamy. Ma to zapewnić konsumentowi rzetelną i jasną informację dotyczącą tej kategorii produktów spożywczych.

2017-01-09 Aktualności

Obowiązujące od stycznia 2017 r. zmiany w wykazie leków refundowanych obejmą przede wszystkim programy lekowe i katalog chemioterapii. W ich ramach pacjentom udostępnionych zostanie 6 dotychczas nierefundowanych terapii. Utworzone zostaną także nowe programy lekowe poszerzające dostęp do leków, w tym tych już finansowanych ze środków publicznych. Korzystne, choć nieliczne, zmiany nastąpią także w wykazie bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. r.ż. Nowy rok nie przyniesie zasadniczych zmian w dostępie do innowacyjnych cząsteczek na rynku aptecznym. Choć w wykazie pojawia się 60 nowych leków, tylko kombinacja molekuł ezetimibum i atorvastatinum, zarejestrowana przez EMA w 2015 r. i stosowana w przypadku hipercholesterolemii, jest lekiem nowym. Jednocześnie nie uległa zmianie grupa pacjentów, którzy uzyskają dostęp do tej terapii, gdyż wskazania refundacyjne są identyczne jak wskazania dla samego ezetimibum.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2017-01-05 Artykuły

Choroby układu krążenia są najważniejszą przyczyną zgonów w populacji polskiej. Wśród nich najistotniejsze znaczenie ma choroba wieńcowa. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) jest często pierwszym specjalistą, któremu zgłaszane są zróżnicowane i nie zawsze charakterystyczne objawy choroby wieńcowej. Dokładny wywiad i kompleksowe badanie przedmiotowe, a także pozostające w zakresie lekarza
POZ badania laboratoryjne i badanie elektrokardiograficzne pozwalają zidentyfikować chorych wymagających rozszerzonej diagnostyki kardiologicznej. Interwencje poprawiające rokowanie w grupie pacjentów z chorobą wieńcową, w tym modyfikacja stylu życia pacjenta i optymalna farmakoterapia, również w dużej mierze zależą od jakości współpracy pomiędzy lekarzem POZ i pozostającym pod jego opieką pacjentem. Celem niniejszego artykułu jest podsumowanie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych u pacjentów z chorobą
wieńcową w warunkach POZ.

2017-01-04 Artykuły

Rośliny z rodzaju Crataegus spp. tradycyjnie stosowane były jako cardiotonica w leczeniu zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. W tej pracy przeglądowej, na podstawie dostępnych badań klinicznych, przedstawiliśmy szeroko rolę głogu we współczesnej farmakoterapii kardiologicznej.
 

2017-01-03 Aktualności

Asmenol - wycofany z obrotu

Decyzja Nr 1/WC/2017

 

Decyzja Gółwnego Inspektoratu Farmaceutycznego z dnia 2 stycznia 2017 roku o wycofaniu z obrotu preparatu:

Asmenol (Montelukastum) tabletki do rozgryzania i żucia 4 mg, 28 tabl. (2 x 14)

2017-01-03 Artykuły

Koenzym Q10 jest naturalnie występującym i szeroko rozpowszechnionym związkiem w komórkach zwierząt i ludzi. Jego zasadniczą funkcją jest przenoszenie elektronów w mitochondrialnym łańcuchu oddechowym. Ponadto wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, polegające na neutralizowaniu wolnych rodników oraz zapobieganiu oksydacji białek, lipidów i DNA. Doustna suplementacja koenzymu Q10 może być wykorzystana w przypadku niewydolności serca, w stanach zmęczenia i osłabienia organizmu, przy intensywnym wysiłku fizycznym oraz w chorobie Parkinsona i w leczeniu niepłodności u mężczyzn.

2017-01-02 Aktualności

Nowa lista leków refundowanych na stronie: 24indeks.pl

reklama Baner_Kurs_A
2017-01-02 Artykuły

W artykule przedstawiono charakterystykę owoców daktylowca właściwego (Phoenix dactylifera L.), ze szczególnym uwzględnieniem zawartych w nich składników odżywczych oraz właściwości leczniczych. Unikalny skład daktyli warunkuje możliwość ich wielokierunkowego zastosowania w medycynie i farmacji. Owoce daktylowca wykazują, potwierdzone badaniami naukowymi, działanie antyoksydacyjne, przeciwgrzybicze,
przeciwbakteryjne, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Poniższy artykuł przedstawia przegląd literatury naukowej na temat prozdrowotnego działania daktyli.

2016-12-29 Aktualności

Najnowszy numer czasopisma "Lek w Polsce", a w nim:

Farmakoterapia
Pierwsza pomoc w chrapaniu
mgr farm. Joanna Krajewska
Głóg (Crataegus spp.) w terapii układu sercowo-naczyniowego
dr n. med. Kamilla Blecharz-Klin, dr n. med. Agnieszka, Piechal, dr n. med. Justyna Pyrzanowska, dr n. med. Jerzy Tyszkiewicz
Postępowanie z pacjentem z chorobą wieńcową w praktyce lekarza rodzinnego
lek. Aleksandra Gąsecka, lek. Mariusz Tomaniak
Suplementacja
Możliwości wykorzystania suplementacji koenzymu Q10 w lecznictwie
mgr farm. Joanna Krajewska
Daktyle – przekąska czy lek?
Izabela Podgórska, dr n. farm. Marzena Joanna Kuras,  dr n. farm. Monika Zielińska-Pisklak
Farmacja apteczna
Naturalna pielęgnacja skóry niemowląt
dr n. farm. Magdalena Miernicka

2016-12-29 Artykuły

Problemy z prawidłową pielęgnacją i nadmierną suchością skóry małych dzieci są bardzo powszechne. To powód częstych trosk świeżo upieczonych rodziców. Skóra małych dzieci, zwłaszcza noworodków i niemowląt, wykazuje cechy niedojrzałości i dlatego wymaga bardzo delikatnej pielęgnacji, która nie naruszy naturalnej struktury płaszcza hydrolipidowego. Szczególną rolę ochronną odgrywają wyższe nienasycone kwasy tłuszczowe, które są ważnym elementem budulcowym skóry oraz składnikiem olejów roślinnych, stosowanych do jej pielęgnacji.

2016-12-28 Aktualności

Nowa lista leków refundowanych

Będzie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia zakończyło prace konsultacyjne, które zostały zasygnalizowane w komunikacie z 22 grudnia 2016 r. W trakcie prac: przeanalizowano wszystkie uwagi zgłoszone do projektu z 22 grudnia 2016 r. i sprawdzono limity finansowania w grupach limitowych. Zmiany wprowadzone w opublikowanym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2016 r., w stosunku do projektu obwieszczenia, mają charakter porządkujący i redakcyjny.

2016-12-28 Artykuły

Chrapanie to dźwięki powstające w wyniku wibracji zwiotczałych podczas snu tkanek w gardle, w czasie wdechu i wydechu. Może być konsekwencją stylu życia (otyłość, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu przed snem, przyjmowanie niektórych leków) bądź anomalii w budowie górnych dróg oddechowych. Postępowanie obejmuje eliminację predysponujących czynników środowiskowych, stosowanie nawilżających i udrażniających drogi oddechowe preparatów OTC bądź leczenie zabiegowe.
 

Copyright © Medyk sp. z o.o