Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowej listy refundacyjnej, do której dodano 131 produktów leczniczych. Lista zacznie obowiązywać od 1 listopada 2016 r. W porównaniu do XXIX obwieszczenia, obowiązującego od 1 września 2016 r., projekt XXX obwieszczenia refundacyjnego zawiera podane poniżej zmiany.
Nastąpiły zmiany na kilku stanowiskach konsultantów krajowych w dziedzinach lekarskich. Prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak (Katedra i Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM) został konsultantem krajowym w dziedzinie hematolgii; prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert (Szpital Bielański im. ks. J. Popiełuszki SPZOZ) - w dziedzinie nefrologii; prof. dr hab. n. med. Jarosław Czubak (Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy CMKP) - w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu
Zmiany dotyczą również stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii, którym został prof. dr hab. n. med. Jan Szczegielniak (Szpital Specjalistyczny MSW w Głuchołazach).
Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zawiera wiele zapisów mających na celu poszerzenie dostępu do terapii, zwłaszcza w chorobach ultrarzadkich. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) popiera wszystkie działania resortu zdrowia mające na celu zwiększenie dostępności leków dla polskich pacjentów. Nie możemy zgodzić się jednak, aby gros kosztów instrumentów poprawy dostępności leków był przerzucany tylko na krajowych producentów leków, ponieważ może to zahamować ich rozwój. Tymczasem krajowy przemysł farmaceutyczny pełni istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa lekowego kraju pokrywając zapotrzebowanie na najważniejsze podstawowe terapie. Jego dobra kondycja przekłada się nie tylko na gwarancję ciągłości dostaw leków na nasz rynek, ale ma też olbrzymi wkład w rozwój polskiej gospodarki i jej innowacyjności.
Producent: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
Składniki: melatonina -1 mg, witamina B6 -1,4 mg.
Wskazania: osoby mające trudności z zasypianiem, potrzebujące wsparcia w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby - w 90% przypadków jaskra przebiega bezobjawo. Osoby nieświadome swojego schorzenia dowiadują się o nim przypadkowo podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w momencie pojawienia się widocznych i nieodwracalnych ubytków nerwu wzrokowego.
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska opowiada się za utrzymaniem w aptekach sprzedaży suplementów diety i kosmetyków: "Koncepcję Ministerstwa Zdrowia mówiącą o usunięciu tego asortymentu z aptek należy uznać jedynie za wstępną propozycję. Pomysł resortu zdrowia nie był do tej pory szeroko konsultowany z przedstawicielami samorządu aptekarskiego, dlatego na chwilę obecną nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje w tym zakresie.
Należy pamiętać, że część z obecnych dziś na rynku suplementów diety przez wiele lat była zarejestrowana jako leki - posiada więc taki sam skład, dlatego ich dawkowanie powinno być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Ponadto, jak każdy preparat mogą one wchodzić w interakcje z innymi lekami, wywołując działania niepożądane. W aptekach powinny również pozostać kosmetyki, pamiętając o tym, iż wiele z nich ma działanie lecznicze".
Choroby reumatyczne dotykają osób w każdym wieku, bez względu na rasę czy płeć. Z ich powodu cierpi ponad 9 mln Polaków – statystycznie co czwarta osoba. Wśród chorób reumatycznych są m.in. choroby o podłożu zapalnym, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Późno zdiagnozowana i źle leczona choroba może w ciągu kilku lat doprowadzić do niepełnosprawności, pozbawiając pacjentów możliwości pracy zawodowej, a nawet samodzielnego funkcjonowania. Wszystkie choroby reumatyczne charakteryzują się przewlekłym, nawracającym bólem.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalnego poziomu ich zawartości w produkcie leczniczym, stanowiącego ograniczenie w wydawaniu produktów leczniczych w ramach jednorazowej sprzedaży został przekazany do konsultacji. Projekt dotyczy leków OTC zawierających kodeinę, pseudoefedrynę i dekstrometorfan.
Cukrzyca, nowotwory, choroby serca, stawów czy układu oddechowego – to najczęstsze i najbardziej poważne konsekwencje otyłości. Jak alarmują eksperci, otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe o 40%, a na cukrzycę aż o 93%. Obecnie już 27% Polaków choruje na otyłość i odsetek ten nieustannie rośnie. Zapobieganie rozwojowi otyłości i skuteczne leczenie jednej z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych to największe wyzwanie XXI w. dla zdrowia publicznego. Aby stworzyć kompleksowe rozwiązania systemowe w tym zakresie, wybitni polscy i zagraniczni eksperci powołali do życia międzynarodową Koalicję na rzecz Walki z Otyłością.
Od dłuższego czasu w języku polskim robi karierę określenie „marihuana lecznicza”. Przypomnę, że marihuana to suszone i czasem sfermentowane kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści) żeńskich roślin konopi (Cannabis sativa), zawierające substancje psychoaktywne z grupy kannabinoli, działające agonistycznie na receptory kannabinoidowe. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC) oraz inne kannabinoidy. Marihuana ma w zależności od warunków i przyjętej dawki działanie: uspokajające lub rozdrażniające, euforyzujące, przeciwbólowe, pobudzające apetyt, rozkurczające mięśnie, zmniejszające ciśnienie śródgałkowe i rozszerzające oskrzela. Jest jedną z wielu roślin, które wykorzystywane są w leczeniu, ma też szereg zastosowań przemysłowych.
W polskim systemie nauczania na poziomie uczelni wyższych zbyt mało w stosunku do potrzeb przekazuje się wiedzy o sztuce komunikacji,
porozumienia się i budowania relacji oraz motywowania, mimo że te umiejętności, zwane również inteligencją społeczną, decydują o dobrych i efektywnych relacjach międzyludzkich, a w kontekście biznesowym – o skutecznym zarządzaniu ludźmi.
Pojęcie „indeks glikemiczny” (IG) wprowadzono w 1981 r. jako metodę klasyfikacji produktów żywnościowych zawierających węglowodany w zależności od ich wpływu na glikemię poposiłkową. Im wyższa wartość indeksu glikemicznego danego posiłku lub produktu, tym wyższe stężenie glukozy we krwi po jego spożyciu. Obecnie wyniki badań potwierdzają korzyści zastosowania diet o niskim i średnim indeksie glikemicznym w przeciwieństwie do diet o wysokim indeksie glikemicznym, będących przyczyną wielu schorzeń cywilizacyjnych. W pracy ujęto praktyczne podejście do koncepcji indeksu glikemicznego poprzez szczegółowe opisanie czynników wpływających na jego wartość, takich jak profil węglowodanów danego produktu, jego postać fizyczna, skład, stopień dojrzałości oraz temperatura spożycia. Na zwiększenie wartości indeksu glikemicznego wpływ ma m.in. wysoki stopień rozdrobnienia produktu spożywczego, duża zawartość amylopektyny w ziarnach skrobi, długi czas obróbki termicznej produktu oraz, w przypadku warzyw i owoców, wysoki stopień ich dojrzałości. Natomiast zwiększona zawartość tłuszczu, białka, błonnika pokarmowego, substancji antyodżywczych oraz kwasów organicznych w produkcie będzie wpływała na obniżenie wartości indeksu glikemicznego.
Witamina D jest jednym z wielu składników odżywczych, których nasz organizm potrzebuje, aby zachować zdrowie. Witamina ta jest wytwarzana podczas ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. Ilość zsyntetyzowanej w skórze witaminy D zależy od takich czynników, jak pora roku czy dnia, wielkości zachmurzenia czy zanieczyszczenia powietrza. W Polsce oraz w całej Europie deficyt witaminy D jest zjawiskiem powszechnym i może dotyczyć nawet 90-95% populacji. W związku z niewystarczającą ilością witaminy D pochodzącej ze słońca i diety należy przyjmować suplementy zawierające tę witaminę przez cały rok, również latem. Witamina D wraz z wapniem pomaga w budowie kości i utrzymaniu ich w prawidłowym stanie. Witamina D może również odgrywać rolę w funkcjonowaniu mięśni i systemu immunologicznego. Najnowsze badania wykazują, że odpowiedni poziom witaminy D może zapobiegać nowotworom jelita grubego, prostaty i piersi. Witamina D może zapobiegać chorobom serca, nadciśnieniu krwi i stwardnieniu rozsianemu, a także wspomagać leczenie cukrzycy. Niski poziom witaminy D może prowadzić do osteomalacji i osteoporozy u dorosłych i krzywicy u dzieci.
Grzybica paznokci jest schorzeniem płytki paznokciowej wywołanym przez grzyby chorobotwórcze, najczęściej dermatofity lub grzyby drożdżopodobne. To najczęstsza przyczyna chorób paznokci. Grzybice dzieli się na 8 postaci klinicznych, zależnie od sposobu zakażenia paznokcia oraz stanu immunologicznego pacjenta. Leczenie grzybicy paznokci jest trudne i uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Bardzo ważne jest uświadomienie społeczeństwa, jak również zwrócenie uwagi lekarzy na ten istotny problem, jakim jest grzybica paznokci. Ma to ważne znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzeniania się zakażenia.
Melatonina jest kluczowym hormonem odpowiedzialnym za regulację rytmu dobowego. Jej maksymalny poziom w organizmie przypada na godziny nocne, a jej synteza jest hamowana przez światło dzienne. Terapia egzogenną melatoniną jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia zaburzeń snu, szczególnie u osób pracujących na nocne zmiany, podróżujących do innych stref czasowych lub cierpiących na niedostateczne wydzielanie tego hormonu (seniorzy oraz osoby niewidome).
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o