Szóstą co do częstości występowania chorobą nowotworową są chłoniaki. Każdego roku chłoniaka nieziarniczego diagnozuje się u ok. 6000 Polaków, a ryzyko zachorowania na chłoniaka gwałtownie wzrasta po 60. r.ż. W tej chorobie nowotworowej następuje nieprawidłowy rozrost komórek układu limfoidalnego (chłonnego). Można wyróżnić kilkadziesiąt rodzajów chłoniaków, które różnią się dynamiką procesu chorobowego oraz rokowaniem dla pacjenta.
Dużym sukcesem zakończył się II Kongres FARMACJA 21. FARMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Dyskusja nad przyszłością rynku farmaceutycznego w obliczu planowanych nowelizacji ustaw o zawodzie farmaceuty i prawo farmaceutyczne była szczególnie ważna, a płynące z niej wnioski mogą pomóc nie tylko środowisku, ale i resortowi zdrowia w podjęciu kluczowych decyzji. Patronem medialnym kongresu był miesięcznik "Lek w Polsce".
W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy już po raz trzeci odbędą się obchody Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy. Wydarzenie ma na celu popularyzację korzyści związanych ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie wśród dzieci, osób starszych oraz przewlekle chorych. Data 1 października została wybrana nieprzypadkowo, tego dnia przypada również Dzień Seniora, a właśnie ta grupa osób jest najbardziej narażona na powikłania pogrypowe.
Innowacje, czyli najnowsze metody terapeutyczne, leki i wyroby medyczne, ale również technologie przetwarzania danych to lek na choroby trapiące polski system ochrony zdrowia. Inwestując dzisiaj w nowoczesne rozwiązania, jutro zaoszczędzimy na krótszej terapii, mniejszej liczbie powikłań, a pacjent szybciej wróci na rynek pracy. EksperciI Kongresu Zdrowia Pracodawców RP zgadzają się, że system ochrony zdrowia powinien aktywnie promować rozwiązania innowacyjne.
Drodzy Farmaceuci,
w tym wyjątkowym dniu życzymy wszystkim, którzy w swojej codziennej pracy w aptekach służą pomocą i radą pacjentom, wszelkiej pomyślności i jak największej satysfakcji z wykonywania zawodowych obowiązków. Życzymy również, aby ten trudny zawód, związany z odpowiedzialnością za zdrowie i życie ludzi, został właściwie doceniony, a zmiany, jakie zachodzą w branży farmaceutycznej, przyniosły znaczącą poprawę warunków pracy.
Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce"
Firma Sanofi ogłosiła, że iGlarLixi, eksperymentalny preparat złożony, zawierający insulinę glargine w stężeniu 100 jednostek/ml i liksysenatyd (agonistę receptora GLP-1) w stałych proporcjach, zapewnia lepszą kontrolę poziomu glukozy we krwi po posiłku (poposiłkowe stężenie glukozy, ang. post-prandial glucose, PPG) u pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2 niż sama insulina glargine w stężeniu 100 jednostek/ml.
Firmy Sanofi i Verily Life Sciences LLC (poprzednio Google Life Sciences), należąca do spółki Alphabet, ogłosiły powstanie Onduo, wspólnego przedsięwzięcia stworzonego dzięki współpracy firmy Sanofi i Verily w obszarze leczenia cukrzycy. Nowa spółka ma siedzibę w Kendall Square w Cambridge. Misją Onduo jest pomoc pacjentom z cukrzycą żyć zdrowo i pełnią życia. Opracowywanie kompleksowych rozwiązań łączących urządzenia, oprogramowanie, leki i profesjonalną opiekę ma na celu umożliwienie prostego i inteligentnego leczenia tej choroby.
W PDF pełna informacja.
W sezonie 2016/2017 dla Półkuli Północnej WHO rekomenduje następujący skład inaktywowanych trójwalentnych szczepionek przeciw grypie:
W Polsce w sezonie 2016/2017 dostępne są następujące szczepionki przeciw grypie:
Na podstawie danych zawartych w publikacji NFZ w internecie przeprowadzono analizę rynku leków refundowanych w 2015 r. Opublikowane dane nie obejmują szczegółowych informacji dla ok. 4,44 min opakowań, tj. ok. 1,08% wszystkich refundowanych o wartości 317,4 mln PLN – 2,72%. Analizowano dane dla ok. 407,8 mln opakowań o wartości 11.340 mln PLN.
Leki ziołowe są coraz bardziej popularne, a fitoterapia jest stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego. Leki roślinne są wykorzystywane w schorzeniach górnych dróg oddechowych ze względu na działanie przeciwkaszlowe, wykrztuśne czy przeciwdrobnoustrojowe. Badania kliniczne wykazały, że wodno-alkoholowy ekstrakt z pelargonii afrykańskiej jest skuteczny w leczeniu chorób układu oddechowego, np. zapalenia oskrzeli czy kataru. Kwiaty bzu czarnego są używane w leczeniu chorób układu oddechowego oraz zakażeń wirusowych, gorączki, przeziębienia czy grypy. Preparaty z kwiatów dziewanny oraz ziela werbeny są użyteczne w zapaleniach górnych dróg oddechowych oraz zakażeniach bakteryjnych i wirusowych. Ziele nasturcji większej i korzeń chrzanu pospolitego wykazują aktywność przeciwbakteryjną.
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba o nieznanej etiologii, częściej dotyczy kobiet w 4. i 5. dekadzie życia. W przebiegu choroby zauważyć można szeroki wachlarz objawów zarówno stawowych, jak i pozastawowych oraz układowych. Diagnostyka obejmuje badania laboratoryjne i obrazowe. W gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej szczególnie ważne jest postawienie trafnej diagnozy oraz odpowiednie pokierowanie pacjenta, gdyż wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala na lepszy efekt terapeutyczny oraz zapobiega kalectwu.
Interleukina 5 jest cytokiną, która odgrywa kluczową rolę w procesie różnicowania, dojrzewania i aktywacji eozynofilów. Główną rolą fizjologiczną tych komórek jest udział w odpowiedzi immunologicznej, przede wszystkim w infestacjach pasożytniczych. Granulocyty kwasochłonne są również istotne w patofizjologii niektórych chorób, np. astmy oskrzelowej, eozynofilowego zapalenia przełyku, zespołu hipereozynofilowego. U pacjentów z astmą oskrzelową w błonie śluzowej oskrzeli zachodzi proces przewlekłego zapalenia, a jego dezaktywacja jest celem stosowania wziewnych glikokortykosteroidów, podstawowej grupy leków przeciwastmatycznych. Farmakologiczne hamowanie
biologicznej aktywności interleukiny 5 jest nową możliwością terapeutyczną dla pacjentów cierpiących na astmę eozynofilową. Pierwszy przedstawiciel przeciwciał monoklonalnych przeciwko Il-5 – mepolizumab – został zaakceptowany do rutynowej praktyki klinicznej przez FDA w listopadzie 2015 r., zaś kolejny – reslizumab – w marcu 2016 r. W trakcie badań klinicznych jest jeszcze benralizumab – antagonista receptorów Il-5R. Wyniki dotychczasowych badań są obiecujące zarówno pod względem skuteczności, jak i bezpieczeństwa nowej grupy leków. Jedynym zarejestrowanym wskazaniem jest ciężka astma eozynofilowa oporna na dotychczasowe leczenie.
Zaskakujące, ale rozumienie roli witaminy C (kwasu askorbinowego) w ludzkim organizmie napotyka na przeszkody w postaci nieprawdziwych informacji, które rozprzestrzeniają się w Internecie, pojawiają się też na popularnych portalach medyczno-farmaceutycznych. W tym przeglądzie mity i artefakty skonfrontowano z danymi naukowymi dotyczącymi witaminy C. Kwas askorbinowy występuje w postaci enancjomerów, które, z definicji, są lustrzanymi odbiciami tej samej molekuły. Witamina C to enancjomer L, czyli kwas L-(+)-askorbinowy, prawoskrętny; enancjomer D, czyli kwas D-(-)-askorbinowy lewoskrętny, nie jest witaminą i nie ma znaczenia fizjologicznego.
Żylaki kończyn dolnych są jedną z klinicznych manifestacji przewlekłej niewydolności żylnej. Poszerzone, kręte naczynia są problemem nie tylko natury estetycznej, ale ze względu na towarzyszące im dolegliwości czy powikłania stają się powodem licznych skarg i wizyt pacjentów w gabinecie lekarskim. Stosowanie różnych, uzupełniających się sposobów zarówno leczenia, jak i profilaktyki może przyczynić się do złagodzenia dolegliwości pacjenta oraz opóźnić lub zahamować postęp choroby celem uniknięcia groźnych powikłań. Wszystkie omawiane sposoby leczenia są uznane za bezpieczne i skuteczne, gdy dobiera się je indywidualnie dla danego pacjenta. Mimo wyższych kosztów, nowoczesne metody leczenia zyskują popularność ze względu na minimalną inwazyjność, możliwość leczenia w trybie ambulatoryjnym, krótki okres rekonwalescencji i dobry efekt kosmetyczny.
Wraz ze wzrostem świadomości powszechnego niedoboru witaminy D gwałtownie wzrasta sprzedaż preparatów farmaceutycznych i suplementów diety, które ją zawierają. Rodzi to pytanie o jakość poszczególnych preparatów, szczególnie wobec dokumentowanych znacznych różnic w jakości suplementów produkowanych przez koncerny farmaceutyczne i tych sprzedawanych przez producentów środków spożywczych.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o