Światowy Dzień Promocji Higieny Rąk (5 maja) obchodzony jest na całym świecie od 11 lat z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Do grona 180 krajów podnoszących tego dnia temat bezpieczeństwa pacjentów Polska dołączyła w 2013 r. Głównym celem tej inicjatywy WHO jest minimalizowanie liczby ZZOZ poprzez promowanie higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia. Według szacunków Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zakażeniom związanym z opieką zdrowotną co roku w całej Unii Europejskiej ulega ponad 4,1 mln pacjentów, 37 tys. umiera w ich wyniku. Ze względu na brak odpowiedniego raportowania w Polsce liczba przypadków śmiertelnych nie jest dokładnie znana, ale szacuje się ją również na kilkadziesiąt tysięcy osób.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:THIOCODIN. (Codeini phosphas hemihydricus + Sulfogaiacolum) (15mg +300mg)/10ml, syrop, 100 ml
Numer serii: 011216, data ważność: 11.2017
Numer serii: 021215, data ważność: 11.2017
Numer serii: 031215, data ważność: 11.2017
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zakończono prace konsultacyjne dotyczące nowej listy refundacyjnej. Zmiany w opublikowanym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 kwietnia 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 maja 2016 r. mają charakter porządkujący i redakcyjny.
Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET z zaskoczeniem i niepokojem przyjął zapowiedź wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy dotyczącą planów resortu w zakresie wprowadzenia wymogu posiadania przynajmniej 51 procent udziałów w aptece przez osoby z tytułem magistra farmacji. Oznacza to odebranie polskim przedsiębiorcom majątku wartego 5 mld zł i przekazanie kontroli nad rynkiem leków korporacji zawodowej aptekarzy. W krótkim czasie doprowadzi to do wzrostu cen w aptekach.
Komisja Europejska zarejestrowała niwolumab firmy Bristol-Myers Squibb do stosowania w zaawansowanym raku nerkowokomórkowym po wcześniejszym leczeniu.
Niwolumab to pierwszy i jedyny inhibitor PD-1 dopuszczony do obrotu u pacjentów z zaawansowanym rakiem nerkowokomórkowym, którzy otrzymywali wcześniejsze leczenie.
Z okazji 30-lecia Grupa Adamed otwiera nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz wyposaża 30 szkolnych pracowni naukowych. Obchody rocznicy wpisują się w szerszą strategię korporacji, w której mieszczą się zarówno prace nad innowacyjnymi lekami, jak i daleko idące wsparcie rozwoju naukowych pasji wśród młodych ludzi.
Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia zawiera listę refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która wejdzie w życie 1 maja 2016 r. W wyniku prac nad XXVII obwieszczeniem refundacyjnym zostało ocenionych 498 wniosków, w tym o:
W porównaniu do XXVI obwieszczenia, obowiązującego od 1 marca 2016 r., projekt XXVII obwieszczenia refundacyjnego zawiera podane poniżej zmiany.
W dniach 18-24 kwietnia odbędą się bezpłatne konsultacje dla pacjentów w ramach trzeciej edycji „Tygodnia Edukacji nt. Anafilaksji”. Dyżury alergologiczne zaplanowano w przychodniach na terenie całej Polski. Akcja jest częścią kampanii „Przygotuj się na wstrząs!”, objętej patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
W branży farmaceutycznej mówi się od pewnego czasu, że w ciągu kilku miesięcy w aptekach pojawić się może szeroko dostępny lek OTC z sildenafilem, substancją czynną, która jest najważniejszym składnikiem najpopularniejszych leków na zaburzenia erekcji. W Polsce są one dostępne tylko na receptę, ale specjaliści coraz głośniej podważają sens tak ścisłej reglamentacji preparatów z sildenafilem. Na zaburzenia erekcji w Polsce cierpi ponad 1,7 mln mężczyzn. Część nie leczy się w ogóle, część pomocy szuka w powszechnie dostępnych suplementach, których działanie nie zostało potwierdzone. Łączy ich jedno – nie byli ze swoim problemem u lekarza, często ze wstydu i nieśmiałości.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:Roztwór do testów punktowych 530 - (Ananas), roztwór do skórnych prób punktowych, buteleczka po 3 ml
Numer serii: U4013143-PL, data ważności: 12.2016
Podmiot odpowiedzialny: Allergopharma GmbH & Co. KG, Niemcy
Tymianek, roślina z rodziny jasnotowatych, od wieków stosowany jest nie tylko jako przyprawa kulinarna, ale również jako surowiec leczniczy. Bogate w olejek eteryczny, aromatyczne ziele tymianku używane jest w różnego rodzaju schorzeniach układu oddechowego, takich jak: grypa, przeziębienie, zapalenie gardła, migdałków, krtani i oskrzeli.
Ból gardła u osób dorosłych ma najczęściej etiologię wirusową. U dzieci natomiast częściej spowodowany jest infekcjami bakteryjnymi, np. paciorkowcem Streptococcus pyogenes. W celu złagodzenia bólu gardła stosuje się substancje o miejscowym działaniu przeciwbakteryjnym, miejscowo znieczulającym oraz przeciwzapalnym. Poza syntetycznymi produktami leczniczymi skuteczne w leczeniu bólu gardła są także produkty ziołowe, które z reguły są bezpieczniejsze w stosowaniu i mogą być podawane szczególnie wymagającym grupom pacjentów: dzieciom, kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym piersią.
Właściwe odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym jest niezbędnym warunkiem ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Kluczowe znaczenie ma odpowiednia podaż w diecie składników takich jak wapń, fosfor, witamina D, żelazo, witaminy z grupy B, jod, kwasy omega-3 i cynk. Artykuł omawia ich rolę w organizmie, efekty niedoborów oraz znaczenie suplementacji dla rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci.
Szczyt sezonu grypowego 2015/2016 już za nami, chociaż ciągle jeszcze odnotowywane są przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podczas corocznego spotkania Flu Meeting dokonali podsumowania epidemiologicznego tego sezonu i po raz kolejny wskazali na potrzebę nieustającej edukacji zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Zainicjowali kampanię informacyjną pod hasłem „Grypa – szczepisz, czy ryzykujesz?” skoncentrowaną już nie tylko na dużych liczbach, statystykach, ale na konkretnych przypadkach ludzi, którzy z powodu grypy stracili nie tylko zdrowie, ale również ważne życiowe okazje. To właśnie te historie mają przekonać innych, aby nie podejmowali zbędnego ryzyka powikłań, tylko zaszczepili się przeciw grypie.
Żelazo to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest składnikiem hemoglobiny, uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, także w transporcie i magazynowaniu tlenu w tkankach. Jest niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz regeneracji tkanek. Żelazo wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, stymuluje odporność oraz redukuje uczucie zmęczenia.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o