GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: PectoDrill (Carbocysteinum) syrop 5 g/100 ml
Numer serii: V00596, data ważności: 03.2016
Podmiot odpowiedzialny: Pierre Fabre Medicament, Francja
Atopowe zapalenie skóry to powszechna, przewlekła i nawrotowa choroba zapalna, warunkowana przez czynniki genetyczne i środowiskowe. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest sucha i swędząca skóra. Standardowe zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry atopowej obejmują przede wszystkim właściwe jej nawilżanie i łagodzenie podrażnień.
Dyslipidemia to najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a statyny to wciąż najważniejsze leki hipolipemizujące. Poniższe opracowanie przedstawia suplement diety, pochodną statyn – monakolinę K, jej skuteczność, bezpieczeństwo oraz miejsce w nowoczesnej farmakoterapii kardiologicznej.
Migrena to schorzenie obejmujące grupę kilku zespołów, które charakteryzują się napadowymi bólami głowy. Najczęstszym podtypem jest migrena bez aury. Z powodu migrenowych bólów głowy cierpi do 18% populacji, głównie kobiety. Patomechanizm migreny nie jest jeszcze do końca poznany. Leczenie jest trudne i nie zawsze daje dobre wyniki. W leczeniu doraźnym stosuje się głównie leki przeciwbólowe, tryptany oraz alkaloidy sporyszu, natomiast w zapobieganiu napadom migreny – -blokery i leki przeciwpadaczkowe. Istnieją również niefarmakologiczne metody leczenia, które mogą okazać się skuteczne w niektórych przypadkach.
Kaszel i ból gardła to dwa główne symptomy przeziębienia. Dolegliwości te najczęściej spowodowane są infekcją wirusową i dotyczą pacjentów w każdym wieku. Na rynku aptecznym mamy szeroką gamę leków dostępnych bez recepty, które leczą te dolegliwości. W artykule przedstawione zostały leki stosowane w leczeniu kaszlu mokrego i suchego oraz bólu gardła z podziałem na grupy wiekowe pacjentów, którzy mogą je przyjmować.
Ze względu na starzenie się społeczeństw i epidemię otyłości, a także coraz większą popularność kontuzjogennych sportów, stale wzrasta liczba chorych ze zmianami zwyrodnieniowymi i urazowymi chrząstki stawowej. Ponieważ nie ma skutecznego leczenia przyczynowego takich pacjentów, najczęściej stosuje się terapię objawową (zwalczanie bólu i procesu zapalnego) albo metody chirurgiczne (plastykę chrząstki lub całych stawów). W wielu przypadkach wprowadza się również bardziej korzystną farmakoterapię, mającą na celu regenerację chrząstki za pomocą specyfików zawierających związki glukozaminy, chondroityny bądź kwasu hialuronowego.
Dyslipidemia jest powszechnie występującym zaburzeniem gospodarki lipidowej, które prowadzi do lipotoksyczności, zespołu metabolicznego, dysfunkcji nerek i nadciśnienia, przedwczesnych schorzeń naczyń wieńcowych i wysokiego ryzyka zawału serca. Farmakoterapia obniżania stężenia lipidów (LLT) jest kluczowa w genetycznie uwarunkowanej hipercholesterolemii rodzinnej (FH) i innych typach dyslipidemii.
Nieżyty nosa należą do bardzo powszechnych dolegliwości. Leczy się je objawowo, w czym pomocniczą rolę pełni fitoterapia. Specyficzne są nieżyty towarzyszące zapaleniu zatok. Podstawą terapii jest chirurgia w stanach przewlekłych i antybiotykoterapia w stanach ostrych. W jednych i drugich natomiast ważną rolę pomocniczą pełni fitoterapia utrzymująca drożność dróg oddechowych. Zastosowanie mają tu złożone leki roślinne o połączonym działaniu sekretolitycznym, spazmolitycznym, przeciwzapalnym i innym. Najważniejszymi surowcami są: Gentianae radix, Sambuci flos, Verbenae herba, Andrographidis folium, Verbasci flos.
Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, wywoływana przez wirusy grypy, charakteryzująca się wysoką zakaźnością i dużą podatnością na zachorowanie całej populacji ludzkiej. Choroba przenosi się drogą kropelkową, a wirusy wykazują znaczną zmienność antygenową. Przyczynia się to do występowania corocznych epidemii (w Polsce od późnej jesieni do wczesnej wiosny) oraz co kilka lub kilkanaście lat pandemii o zasięgu globalnym. Każdego roku na grypę choruje kilkanaście milionów ludzi na całym świecie, a śmiertelność jest duża z powodu powikłań płucnych oraz pozapłucnych. Na powikłania najbardziej narażeni są pacjenci w podeszłym wieku, osoby cierpiące na choroby przewlekłe oraz małe dzieci. Dlatego tak ważną rolę odgrywa zapobieganie zachorowaniu oraz umiejętne stosowanie farmakoterapii w leczeniu grypy. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki są coroczne szczepienia ochronne przeciwko grypie. Natomiast w przypadku podejrzenia bądź potwierdzenia grypy o ciężkim lub postępującym przebiegu oraz wystąpienia powikłań należy jak najszybciej rozpocząć leczenie przeciwwirusowe. Obecnie dostępne leki, aktywne wobec wirusów grypy, należą do grupy inhibitorów neuraminidazy (oseltamiwir, zanamiwir) oraz inhibitorów M2 (amantadyna, rymantadyna). Znajomość zasad stosowania leków przeciwwirusowych, ich właściwości i potencjalnych działań niepożądanych pozwala na ich skuteczne wykorzystanie w terapii zagrażającej życiu grypy.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Klindacin T żel 10 mg/g
Numer serii: 3041114, data ważności: 11.2016
Podmiot odpowiedzialny: Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Betaferon 250 mcg/ml proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Numer serii: 42146A, data ważności: 30.04.2016
Numer serii: 42147A, data ważności: 30.04.2016
Podmiot odpowiedzialny: Bayer Pharma AG Niemcy
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Farmaceutów „Perspektywa 2030” zostało powołane 25 marca w Warszawie. W zebraniu założycielskim wzięło udział 59 farmaceutów pracujących w aptekach sieciowych na terenie całego kraju. Prezesem stowarzyszenia został wybrany dr n. farm. Marek Malinowski z Warszawy. Wiceprezesami zostali Jakub Wilczok z Katowic i Wojciech Łubieński z Poznania, skarbnikiem Ewa Glanc z Żor, a sekretarzem Agnieszka Kwiecińska z Gdańska.
Działanie: preparat pobudza i wzmacnia funkcje nerek; działa moczopędnie, antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
Wskazania: postępowanie dietetyczne w kamicy nerkowej.
Skład: wyciąg z korzenia szparaga dzikiego, wyciąg z owoców cytryny, sproszkowany korzeń pochrzynu, wyciąg z korzenia szparaga białego, witamina B6.
Leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego to kluczowa grupa medykamentów aptecznych – w 2014 r. wartość ich sprzedaży w Polsce wyniosła 4,3 mld zł w cenach detalicznych. W 2020 r. będzie to 5,6 mld zł, jak wynika z najnowszego raportu firmy PMR „Rynek leków kardiologicznych w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020".
Komisja Zdrowia na posiedzeniu 19 marca 2015 r. przyjęła sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Zdaniem INFARMY jest to istotny krok w kierunku zabezpieczenia interesów polskich pacjentów, chroniący ich przed skutkami nielegalnego wywozu leków.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o