Objawy depresji są częstą przyczyną wizyt pacjentów w poradni lekarza rodzinnego. Problem ten dotyczy nie tylko populacji osób młodych, aktywnych zawodowo, ale także starszych, chorujących na wiele schorzeń somatycznych. W niniejszej pracy przedstawiono przypadek 69-letniej kobiety po udarze mózgu, z chorobami towarzyszącymi, u której rozpoznano epizod depresyjny umiarkowany. Pierwsza próba leczenia była niepomyślna. Następnie po nawiązaniu relacji terapeutycznej z pacjentką i zaakceptowaniu przez nią leczenia, obserwowano stopniową poprawę w zakresie wcześniej zgłaszanych dolegliwości. Kluczowe w terapii depresji, oprócz leczenia farmakologicznego, wydaje się być nawiązanie właściwej relacji z chorym i wspólne zaplanowanie leczenia, co podnosi poczucie wartości pacjenta jako osoby odpowiedzialnej za siebie i proces leczniczy.
Alergiczny nieżyt nosa jest schorzeniem dotyczącym stale rosnącej liczby pacjentów. W Polsce częstość jego występowania wynosi ok. 25%. U podłoża schorzenia leży IgE-zależna reakcja zapalna błony śluzowej nosa, będąca następstwem ekspozycji na antygen. W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące sytuacji epidemiologicznej, patofizjologii oraz metod leczenia alergicznego nieżytu nosa, w tym z zastosowaniem glikokortykosteroidów donosowych.
Nowe dane wskazują, że pogorszenie czynności nerek postępuje wolniej u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca (niezastawkowym migotaniem przedsionków – ang. non-valvular atrial fibrillation, NVAF), leczonych eteksylanem dabigatranu niż u pacjentów otrzymujących warfarynę. Naturalne pogarszanie się czynności nerek stanowi oczekiwane następstwo starzenia się lub innych chorób podstawowych. Nowe dane potwierdzają, że długotrwałe leczenie dabigatranem jest korzystniejsze niż leczenie warfaryną w odniesieniu do pogarszania się czynności nerek z czasem. Wyniki nowej analizy częściowej danych z badania RE-LY® zostały przedstawione podczas sesji poświęconej najnowszym doniesieniom z badań klinicznych (Clinical Trial Update Hot Line session) w ramach zjazdu ESC 2014 zorganizowanego w Barcelonie przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. „Rynek produktów OTC w Polsce 2014. Prognozy rozwoju na lata 2014-2019”, w 2013 r. rynek produktów OTC osiągnął wartość 9,6 mld zł i zanotował najwyższą od 2010 r. dynamikę rozwoju. Pozytywny wpływ miały tu głównie trendy epidemiologiczne oraz stabilizacja rynku po zawirowaniach, jakie nastąpiły po wejściu w życie ustawy refundacyjnej.
W inauguracyjnym spotkaniu Platformy Farmaceutycznej wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann oraz przedstawiciele innowacyjnego sektora farmaceutycznego. Przewodniczącą Platformy została Dyrektor Generalna Roche Polska, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA Ewa Grenda. Celem działania platformy jest współpraca przedstawicieli pracodawców, firm oraz ekspertów środowiska farmaceutycznego, która ma służyć rozwojowi branży.
Działanie: wspomaga prawidłowy rozwój dziecka i wzmacnia jego układ odpornościowy.
Wskazania: uzupełnienie codziennej diety dziecka niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz witaminami.
Skład: tran pochodzący z dorsza norweskiego, zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, D i E.
Dawkowanie: dzieci powyżej 3. r.ż. 5 ml (1 łyżeczka) dziennie.Opakowanie: 250 ml.
Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska
Działanie: hamuje namnażanie i rozwój chorobotwórczych bakterii, usuwając przyczynę zakażenia. Łagodzi dokuczliwe objawy infekcji.
Wskazania: zakażenia dolnych dróg moczowych.
Krajowe Stowarzyszenie Izb Aptekarskich (National Association of Boards of Pharmacy® - NABP®) z USA uruchomiło domenę funkcjonalną najwyższego poziomu (gTLD) .pharmacy w celu zapewnienia konsumentom z całego świata możliwości identyfikacji bezpiecznych, legalnych oraz kierujących się etyką aptek internetowych i innych powiązanych zasobów. Z dziesiątków tysięcy nieuczciwych stron sprzedających leki na receptę w internecie, NABP oceniło ponad 10 800 i odkryło, że prawie 97% z nich nie przestrzega prawa farmaceutycznego i norm ustanowionych w celu ochrony zdrowia publicznego. Mając to na uwadze, NABP udzieli licencji na użytkowanie domeny .pharmacy tylko uprawnionym operatorom stron internetowych, którzy przestrzegają prawa farmaceutycznego właściwego dla lokalizacji ich siedzib i miejsca zamieszkania ich klientów, dzięki czemu konsumenci będą mogli w prosty sposób znaleźć bezpieczne apteki internetowe.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:Azalia (Desogestrelum) tabletki powlekane 75 mcg, 28tabl.
Numer serii: T41931A data ważności: 31.01.2016
Numer serii: T41931H data ważności: 31.01.2016
Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Plc. Węgry
W załączniku najnowszy wykaz produktów leczniczych został opracowany na podstawie biuletynu Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Szczegółowych informacji o leku może udzielić jego wytwórca lub podmiot odpowiedzialny.
Święto Kosmy i Damiana, prekursorów farmacji klinicznej, patronów farmaceutów, obchodzone jest przez samorząd aptekarski od wielu lat, stając się świętem całego środowiska farmaceutycznego. Nawiązując do tej tradycji, Naczelna Izba Aptekarska corocznie organizuje obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza, które gromadzą w stolicy przedstawicieli tego środowiska z całego kraju, jak też parlamentarzystów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, środowisk akademickich oraz duchownych z Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Arulatan (Latanoprostum) krople do oczu 2,5 ml
Numer Serii: 03ZZ0413 data ważności: 03.2015
Podmiot odpowiedzalny: DR. Gerhard Mann Hem.- Pharm. Fabrik GmbH, Niemcy
Na nowej liście refundacyjnej, która obowiązuje od 1 września 2014 r., spośród dodanych ogółem 63 produktów tylko jeden jest preparatem innowacyjnym. Jednocześnie pojawiają się sygnały o trudnościach w uzgadnianiu treści programów lekowych, co może przełożyć się na problemy w dostępie pacjentów do innowacyjnych terapii także w tym zakresie. Wrześniowa lista jest już trzecią z kolei (po lipcowej i majowej), na której pojawia się tylko jedna innowacja. Jest nią poszerzenie zakresu leków dostępnych dla pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) o preparat zawierający bromek glikopironium.
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził w całej rozciągłości stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego w zakresie uznania, iż organizowanie i prowadzenie przez apteki ogólnodostępne programów lojalnościowych stanowi naruszanie zakazu reklamy aptek zawartego w art. 94a ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45 poz. 271 z późn. zm.).
NAJNOWSZE WYDANIE LISTY REFUNDACYJNEJ Indeks 05/2014 lista refundacyjna oparty jest na obwieszczeniach Ministra Zdrowia. Informacje te zostały uporządkowane w działy a w nich w kolejności alfabetycznej: Leki, Wyroby Medyczne, Substancje Spożywcze. Poszczególne działy zawierają: nazwę handlową, nazwę substancji czynnej, postać, opakowanie, EAN, cenę detaliczną, wysokość limitu finansowania, poziom refundacji, cenę dla pacjenta, grupę limitową, zakres wskazań, opis ChPL.
Wersja papierowa dostępna w sklepie: Indeks 5/2014
Wersja elektroniczna bezpłatna do pobrania: Indeks 5/2014
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o