2021-03-15 ARTYKUŁ

Choroba przeziębieniowa to zespół charakterystycznych objawów klinicznych, które bardzo często skłaniają pacjentów do zgłaszania się po poradę do lekarzy oraz do farmaceutów. Przeziębienie jest schorzeniem o ostrym, zazwyczaj samoograniczającym się przebiegu, ale może powodować wiele nieprzyjemnych i uciążliwych objawów; w przypadku tej choroby nie występuje leczenie przyczynowe. Można zastosować terapię objawową, łagodząc zgłaszane dolegliwości bólowe i obniżać temperaturę ciała, np. za  pomocą paracetamolu, metamizolu lub niesterydowych leków przeciwzapalnych. 

reklama Prenumerata_e-lek
2021-03-12 ARTYKUŁ

Od pierwszych zgłoszonych zakażeń SARS-CoV-2 (ang. Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) minął już prawie rok. Mimo to w większości państw każdego dnia stwierdza się dużą liczbę nowych zakażeń oraz zgonów w przebiegu choroby wywołanej infekcją tym patogenem – COVID-19 (ang. Coronavirus Disease 2019). Do czynników ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia należy występowanie chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia tętniczego. Hipotezy z początku pandemii o większym ryzyku infekcji oraz cięższym przebiegu choroby u osób przyjmujących inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) lub antagonistów receptora angiotensyny II (ARB) nie znalazły potwierdzenia. 

2021-03-10 ARTYKUŁ

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest kluczowe nie tylko dla erytropoezy, ale także dla wielu reakcji zachodzących na poziomie komórkowym. Jego niedobór dotyka około 2 mld osób na świecie i jest powszechny także w krajach rozwiniętych. Niedobór żelaza bez anemii może być przyczyną nadmiernego zmęczenia i obniżenia sprawności ruchowej. Właściwa suplementacja żelaza, nawet stosunkowo małą dawką, około 100 mg na dobę, może znacznie poprawić samopoczucie i funkcjonowanie pacjentów z absolutnym lub funkcjonalnym niedoborem żelaza bez anemii.

2021-03-09 ARTYKUŁ

Hemoroidy rozwijają się, gdy dochodzi do zmiany drenażu żylnego odbytu, powodując rozszerzenie splotu żylnego i tkanki łącznej. Leczenie pierwszego rzutu hemoroidów obejmuje dietę bogatą w błonnik (25 do 35 g dziennie), zwiększone spożycie wody, kąpiele w ciepłej wodzie (nasiadówki) i zmiękczacze stolca. Istnieje wiele dostępnych bez recepty leków na hemoroidy. Mogą one przynieść tymczasową ulgę. Należą do nich środki ściągające (oczar wirginijski), środki ochronne (tlenek cynku), leki zmniejszające przekrwienie i środki znieczulające miejscowo. Preparaty zawierające bioflawonoidy (np. diosmina, hesperydyna, rutozydy) są powszechnie stosowane w celu złagodzenia objawów hemoroidów i uszczelnienia naczyń krwionośnych.

2021-03-05 ARTYKUŁ

W leczeniu lekkich postaci depresji, a zwłaszcza u starszych pacjentów, dobre wyniki daje fitoterapia z wykorzystaniem preparatów z dziurawca zwyczajnego Hypericum perforatum. Przedmiotem zainteresowania farmakologów są takie związki jak hiperycyna i hiperforyna, które można otrzymać przez izolację z rośliny, ale konieczne jest opracowanie metod ich syntezy chemicznej. Wwdług aktualnych poglądów, przeciwdepresyjnie działa raczej hiperforyna niż hiperycyna, ale efekt wynika z obecności całego zespołu związków. Standaryzacja ekstraktów do produkcji leków powinna więc obejmować hiperycynę i pochodne, hiperforynę oraz flawonoidy.

2021-03-05

Dorosłe kobiety chorują na migrenę 2-3 razy częściej od dorosłych mężczyzn. Rozpowszechnienie migreny w populacji  kobiet szacuje się na ok. 18%. Jak wynika z badań, że jedna na cztery kobiety przynajmniej raz w życiu doświadczy napadu migreny, a aż 85% osób cierpiących na migrenę przewlekłą to właśnie kobiety. Migrena jest trzecią najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 11% populacji. 

2021-03-04

50 tys. pracowników medycznych zostanie przeszkolonych z zasad wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Wśród nich są farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni. Szkolenia koordynuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP), a wstępny termin rozpoczęcia kursów planowany jest na II i III kwartał br. Kurs uprawniający do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 będzie składał się z części teoretycznej i praktycznej.

2021-03-04

Około 53% kobiet i 68% mężczyzn ma nadmierną masę ciała, a 25% Polaków choruje na otyłość. O pandemii otyłości mówiło się od dawna, ale pandemia koronawirusa dodatkowo obnażyła zagrożenia związane z otyłością. W minionym roku średnio o 1,5 godziny więcej dziennie spędziliśmy przed ekranem komputera lub TV, a średni przyrost masy ciała w całej populacji wyniósł niemal 2 kg. Światowy Dzień Otyłości (4 marca) to okazja do podsumowania roku dwóch pandemii. 4 marca jest symboliczną datą, ponieważ dokładnie rok temu zdiagnozowano w naszym kraju pierwszy przypadek zakażenia  SARS-CoV-2.

2021-03-02

Astma oskrzelowa jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. W Polsce choruje na nią ponad 4 mln osób, a tylko 2 mln jest aktywnie leczonych i posiada rozpoznanie. Kilka tysięcy chorych ma objawy astmy ciężkiej i także w tym przypadku wielokrotnie mniejsza liczba osób (ok. 1100) jest poddana terapii odpowiedniej do stopnia klinicznego choroby. Odpowiednio leczona astma jest do opanowania, a wtedy pozwala na normalne, aktywne życie. Niestety tylko 30% pacjentów w Polsce ma pełną kontrolę astmy. U pozostałych 70% kontrola jest suboptymalna lub nie ma jej wcale. 

2021-02-26

Wśród chorób krwi istnieje kilka, które występują zdecydowanie rzadziej niż pozostałe. Należy do nich hemofilia, czyli zaburzenie krzepnięcia krwi, w szczególności hemofilia typu A oraz hemofilia typu B. Na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne choruje w Polsce ponad 10 000 osób . Mało mówi się o życiu osób z hemofilią, które dziś znacząco odbiega od tego, jakie było jeszcze kilkanaście lat temu. Przy okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich, kampania Jeden Krok. Wielkie możliwości, zwraca uwagę na znaczące postępy diagnostyczne i terapeutyczne w zakresie opieki nad pacjentami z hemofilią.

2021-02-25

Sprawne działanie układu odpornościowego jest szczególnie istotne w sezonie przeziębieniowo-grypowym oraz podczas trwającej obecnie pandemii koronawirusa. Drobnoustroje wnikają do organizmu poprzez górne drogi oddechowe. Nos stanowi pierwsza barierę ochronną. I ta pierwsza bariera ochronna jest bardzo ważna, bo naprawdę istnieje duża szansa, że ograniczymy rozprzestrzenianie się wirusa na cały organizm. W obrębie błony śluzowej jamy nosa są rzęski, które zatrzymują drobnoustroje na tym poziomie – mówi dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog i otorynolaryngolog.

2021-02-19

Astma ze względu na wysoki wskaźnik zachorowalności staje się chorobą społeczną, a wzrost zapadalności na nią wpisuje się w trend epidemii chorób alergicznych. Do tej pory astmie nie poświęcano w Polsce należytej uwagi, a pandemia COVID-19 jeszcze mocniej uwydatniła konsekwencje nieprawidłowości w leczeniu, braków systemowych oraz niskiej świadomości społecznej. Eksperci systemu ochrony zdrowia, klinicyści w obszarze leczenia astmy oraz przedstawiciele organizacji pacjentów tworzący Koalicję na rzecz Leczenia Astmy, jednogłośnie podkreślają, iż leczenie astmy oskrzelowej powinno stać się jednym z priorytetów polskiego systemu ochrony zdrowia.

2021-02-19

Firmy produkujące leki w Polsce zrzeszone w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, Izbie Gospodarczej „Farmacja Polska” i Polskiej Izbie Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED wystosowały list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o uwzględnienie w przygotowywanym planie „Nowy Ład” strategii budowy bezpieczeństwa lekowego Polski opartego na potencjale krajowego przemysłu farmaceutycznego. 

2021-02-19

Nowa lista refundacyjna

Zacznie obowiązywać od 1 marca 2021 r.

Ukazał się projekt Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2021 r. Wycofane zostały 34 opakowania leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, natomiast do listy włączono do 19. Nowymi substancjami dodanymi do wykazu są: silodosinum i tafluprostum. Obniżenie cen dotyczy 478 opakowań leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, natomiast zwiększenie – 153.

2021-02-16

Lek dla pacjentów z rzutową postacią stwardnienia rozsianego

Ofatumumab uzyskał pozytywną opinię CHMP

Firma Novartis ogłosiła, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) przy Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię i zalecił przyznanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu ofatumumabu do stosowania w leczeniu rzutowych postaci stwardnienia rozsianego (RMS) u osób dorosłych z aktywną chorobą, zdefiniowaną cechami klinicznymi lub obrazowymi. Po dopuszczeniu do obrotu, ofatumumab będzie pierwszym i jedynym w pełni ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, ukierunkowanym na limfocyty B u pacjentów z rzutową postacią stwardnienia rozsianego w Europie.

Copyright © Medyk sp. z o.o