2016-08-11 NEWS

Sieciowe apteki nie stanowią zagrożenia

Stanowisko Konfederacji Lewiatan i ZPA PharmaNET

Nie jest prawdą, że istnieje jakiekolwiek zagrożenie wynikające z faktu rosnącej liczby aptek sieciowych, które  doprowadzi do tego, że kilku dużych graczy rynkowych z obcym kapitałem będzie decydowało o zaopatrzeniu całej Polski w leki – podkreślają Konfederacja Lewiatan i ZPA PharmaNET. Taką opinię wyraziła Naczelna Rada Aptekarska na swojej stronie internetowej. Nie stanie się tak z trzech powodów. Po pierwsze – liczba aptek sieciowych rośnie oddolnie. Polscy przedsiębiorcy, szukając efektów skali, dokupują kolejną aptekę i przekraczając liczbę 5 placówek, wchodzą do grupy aptek sieciowych. Najczęściej powiększają swoje przedsiębiorstwa przejmując upadające  apteki indywidualne, dając ich właścicielom, którzy nie poradzili sobie na rynku,  możliwość  ucieczki przed długami i bankructwem. Po drugie – do 390 sieci działających w Polsce należy ok. 5 tys. placówek - to nadal jedynie 1/3 ogólnej liczby aptek.  A po trzecie – tylko 5 z 390 sieci działających w Polsce ma zagraniczny kapitał.

reklama Prenumerata_e-lek
2016-08-04 NEWS

Teva Pharmaceuticals Industries Ltd. i Allergan plc ogłosiły sfinalizowanie przejęcia przez Teva biznesu generycznego firmy Allergan ("Actavis Generics”). Na polskim rynku transakcja będzie skutkować połączeniem firm Teva Pharmaceuticals Polska i Actavis Polska oraz umocnieniem pozycji Teva wśród pierwszej trójki liderów krajowego rynku farmaceutycznego, z portfelem produktów zawierającym ponad 700 wysokiej jakości leków stosowanych przez pacjentów w takich obszarach terapeutycznych jak kardiologia, choroby układu oddechowego, ośrodkowy układ nerwowy, leczenie bólu w chorobach onkologicznych, zdrowie kobiet, oraz produktów wykorzystywanych w leczeniu objawów przeziębienia i grypy.

2016-08-04 NEWS

Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego ZEPATIER™ (elbaswir i grazoprewir) firmy MSD wskazanego w leczeniu przewlekłego zakażenia WZW C. Lek może być podawany z rybawiryną lub bez i stosowany w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby wywołanego genotypem 1 lub 4 wirusa HCV u osób dorosłych. ZEPATIER to stosowany raz na dobę preparat złożony w tabletce, zawierający inhibitor NS5A elbaswir (50 mg) i inhibitor proteazy NS3/4A grazoprewir (100 mg).

2016-07-27 NEWS

W 2016 r. na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia została zatwierdzona globalna strategia zwalczania wzw dla sektora zdrowia na lata 2016-2021 (GHSS - Global Health Sector Strategy on viral hepatitis for 2016-2021), której założeniem docelowym jest wyeliminowanie wzw jako zagrożenia dla zdrowia publicznego do 2030 r. poprzez zmniejszenie rozpowszechnienia i umieralności.

W chwili obecnej według oszacowań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w skali globalnej ok. 2-3% populacji (130-150 mln) jest przewlekle zakażonych wirusem HCV, choć dane te mogą być zawyżone. Według najnowszych badań, w których doprecyzowano, że chodzi tylko o osoby, u których wykrywa się wirusa, a nie jedynie ślad jego obecności w postaci przeciwciał anty-HCV, liczba osób zakażonych HCV to 80 mln.  Co istotne, corocznie notuje się ok. 500 000 zgonów z powodu zakażenia wirusem HCV na świecie.

2016-07-26 NEWS

II EDYCJA KONGRESU PTFarm FARMACJA 21

23-24 września 2016 r., Wrocław

Kongres FARMACJA 21. FARMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA to początek nowej formy dyskusji nad przyszłością zawodu farmaceuty w Polsce. Przeznaczony jest dla farmaceutów zatrudnionych w aptekach ogólnodostępnych, aptekach szpitalnych i klinicznych, ośrodkach badawczych, hurtowniach i przemyśle farmaceutycznym, studentów reprezentujących Młodą Farmację z całego kraju, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, GIF, URPL, samorządu aptekarskiego, a także wielu stowarzyszeń aktywnych w obszarze farmacji. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym kongresu.

2016-07-22 NEWS

Współczesne kobiety postawiły antykoncepcji hormonalnej bardzo wysoką poprzeczkę. Oczekują od niej już nie tylko wysokiej skuteczności, bezpieczeństwa i komfortu stosowania, ale też dodatkowych, pozaantykoncepcyjnych korzyści. Dobrze dobrane tabletki mogą znacznie więcej niż tylko zapobiegać ciąży. O hormonach w pigułce i ich pozytywnym wpływie na organizm kobiety mówi ekspert portalu „Zdrowa ONA”, ginekolog, prof. Grzegorz Jakiel.

2016-07-21 NEWS

Firma naukowo-technologiczna Merck ogłosiła 18 lipca br., że Europejska Agencja Leków (EMA) przyjęła do oceny wniosek o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu kladrybiny w postaci tabletek, we wskazaniu do leczenia rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego (SM). Kladrybina jest małą cząsteczką proleku do podawania doustnego, która wybiórczo i okresowo działa na limfocyty uważane za integralnie związane z procesem chorobowym SM. Kladrybina w postaci tabletek jest obecnie oceniana w badaniach klinicznych i nie została jeszcze zarejestrowana w żadnym wskazaniu w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie ani Europie.

2016-07-20 NEWS

Jeden z najbardziej popularnych na świecie analogów prostaglandyn, wprowadzony w 1996 r. lek oryginalny stosowany w leczeniu jaskry obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Według ekspertów prostaglandyna jest nadal jednym z najskuteczniejszych leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) spośród wszystkich miejscowych leków przeciwjaskrowych.

2016-07-14 NEWS

Firma Bristol-Myers Squibb ogłosiła, że Amerykańska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała niwolumab w terapii pacjentów z klasycznym chłoniakiem Hodgkina (cHL), u których nastąpił nawrót choroby lub progresja po niepowodzeniu autoprzeszczepu komórek macierzystych (auto-HSCT) oraz po leczeniu brentuksymabem vedotin. To pierwsza rejestracja inhibitora PD-1 dla tej grupy pacjentów.

2016-07-13 NEWS

Japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej wydało pozwolenie na wprowadzenie do obrotu i wytwarzanie preparatu Praluent® (alirokumab) do stosowania w leczeniu niekontrolowanego stężenia cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) u niektórych dorosłych pacjentów z hipercholesterolemią i wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. Praluent jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko PCSK9 (proproteinowej konwertazie subtylizyny/keksyny typu 9).

2016-07-12 NEWS

W 2015 r. rynek produktów OTC w Polsce (sprzedaż apteczna i pozaapteczna, leki OTC i suplementy diety) wzrósł zgodnie z oczekiwaniami z poprzedniej edycji raportu o ok. 6%. Motorem rynku była apteczna sprzedaż leków OTC (w związku z wysoką zachorowalnością na przeziębienie i grypę) oraz pozaapteczna sprzedaż suplementów diety (trend ogólnej popularności suplementów diety, a dynamika była jeszcze wyższa niż w segmencie aptecznym, w związku z mniejszymi ograniczeniami prawnymi). Na wzrost na rynku pozytywnie wpływały również wzrost wydatków reklamowych farmaceutyków i parafarmaceutyków, znacząca liczba switchów Rx-OTC, duża liczba wprowadzeń nowych produktów oraz wzrost liczby produktów OTC, które otrzymały pozwolenie na import równoległy do Polski.

2016-07-08 NEWS

Mepolizumab dopuszczony do obrotu w UE

Dla pacjentów z ciężką, oporną na leczenie astmą eozynofilową

GSK ogłosiła, że Komisja Europejska udzieliła pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego Nucala® (mepolizumab) wskazanego w leczeniu uzupełniającym u dorosłych pacjentów z ciężką, oporną na leczenie astmą eozynofilową. Jest on obecnie zatwierdzony do stosowania w 31 krajach europejskich podlegających Europejskiej Agencji Leków (EMA). To pierwszy i jedyny zatwierdzony na terenie Unii Europejskiej lek biologiczny działający na interleukinę-5 (IL-5), która odgrywa ważną rolę w regulowaniu funkcji eozynofili – komórek zapalnych.

2016-07-05 NEWS

Zgodnie z Kodeksem Przejrzystości innowacyjne firmy farmaceutyczne opublikowały pod koniec czerwca raporty dotyczące zakresu i wartości współpracy ze środowiskiem medycznym. Z przygotowanego przez INFARMĘ podsumowania wynika, że głównym obszarem współpracy są badania kliniczne. Na ten cel innowacyjna branża farmaceutyczna przeznaczyła 395 mln zł, reinwestując tym samym znaczną część swoich przychodów. Wszystkie zaprezentowane dane obejmują rok 2015.

2016-07-01 NEWS

Spółki Sanofi i Boehringer Ingelheim osiągnęły ostateczne porozumienie

w sprawie wymiany Buisness Unitu Sanofi działającego w obszarze produktów weterynaryjnych i części biznesowej Boehringer Ingelhei działającej w obszarze Consumer Healthcare.

Paryż (Francja) oraz Ingelheim (Niemcy) – 30 czerwca 2016 – spółki Sanofi oraz Boehringer Ingelheim ogłosiły w poniedziałek, 27 czerwca, podpisanie umów w sprawie transakcji strategicznej zainicjowanej w grudniu 2015 r., polegającej na wymianie części biznesowej Sanofi zajmującej się produktami weterynaryjnymi (Merial) i części Boehringer Ingelheim specjalizującej się w obszarze Consumer Healthcare (CHC). Jest to ważny etap na drodze do finalizacji transakcji, oczekiwanej pod koniec 2016 r., która wymaga jeszcze zatwierdzenia ze strony instytucji regulacyjnych na różnych rynkach. Integracja części biznesowej Boehringer Ingelheim Consumer Healthcare (CHC) ze spółką Sanofi oraz Business Unitu Merial z Boehringer Ingelheim rozpoczęłaby się po zakończeniu transakcji.

2016-06-30 NEWS

Polscy pacjenci z zaawansowanym czerniakiem będą mogli skorzystać z immunoterapii w pierwszej i drugiej linii leczenia

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o refundacji leku KEYTRUDA (pembrolizumab) od 1 lipca 2016 roku w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych

WARSZAWA 29 czerwca 2016 – Lek KEYTRUDA (pembrolizumab) został objęty refundacją w III (nieoperacyjnym) lub IV stopniu zaawansowania czerniaka skóry lub błon śluzowych u osób dorosłych. Do leczenia lekiem KEYTRUDA mogą zostać zakwalifikowani pacjenci nie leczeni wcześniej farmakologicznie lub w przypadku których jedno leczenie systemowe czerniaka okazało się nieskuteczne. Lek KEYTRUDA to przeciwciało anty-PD-1, aktywujące do walki z nowotworem układ odpornościowy pacjenta.

Copyright © Medyk sp. z o.o