GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Aqua pro injectione Polpharm, rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych, opakowanie 100 amp. 10ml
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Oncaspar (Pegasparagasum), roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 750 j.m./ml, 1 fiol. a 5ml
numer serii: F130247B, data ważności: 30.09.2015
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wniosku o wydanie pozwolenia na import równoległy oraz szczegółowego wykazu danych i dokumentów objętych wnioskiem o zmianę tego pozwolenia oraz rodzaju i sposobu dokonywania zmian w pozwoleniu na import równoległy.
Komunikat dla aptekarzy dotyczący nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich wprowadzającej receptę transgraniczną.
Komunikat dla lekarzy dotyczący nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich wprowadzającej receptę transgraniczną.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Dipeptiven (N(2)-L- alanyl- glutamine), koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 200mg/ml, wielkość opakowania 1 butelka 50ml
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w wyniku zakończenia trwających w resorcie prac konsultacyjnych, w opublikowanym Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z 25 października w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 listopada 2013 r. zaszły zmiany.
Najnowszy wykaz produktów leczniczych został opracowany na podstawie biuletynu Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Szczegółowych informacji o leku może udzielić jego wytwórca lub podmiot odpowiedzialny.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt kolejnej listy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od 1 listopada tego roku. W porównaniu do XI obwieszczenia, które weszło w życie 1 września 2013 r., projekt XII obwieszczenia refundacyjnego zawiera podane poniżej zmiany.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Pulmoterol 50mcg/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji w kapsułkach twardych
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: DTP - szczepionka błoniczo - tężcowo - krztuściowa adsorbowana, zawiesina do wstrzykiwań, 25 amp. 0,5 ml.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: AMOTAKS DIS, tabletki, 750 mg
numer serii: 020712, data ważności: 06.2014
podmiot odpowiedzialny: Tarchomińskie Załady Farmaceutyczne "Polfa" S.A.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: POLCROM 2% (Natrii cromoglicas)
areozol do nosa, roztwór, 20 mg/ml
Jedną z najistotniejszych zmian jest zapewnienie pacjentom i ich opiekunom zgłaszania działań niepożądanych leków bezpośrednio do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych czy producenta.
Rozszerzona została także lista osób uprawnionych do przekazywania takiej informacji pozyskanej od pacjenta. Do tej pory obowiązek informowania URPL o problemach pacjentów mieli lekarze, lekarze dentyści oraz farmaceuci. Teraz dołączą do nich również ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, felczerzy, diagności laboratoryjni i technicy farmaceutyczni.
Nowe regulacje nakładają również na importerów równoległych obowiązki dotyczące nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania produktów leczniczych (taki import pozwala sprowadzić do Polski produkt z innego państwa europejskiego, jeśli jest tańszy). Założono, że importer równoległy informację o działaniach niepożądanych produktu (otrzymaną np. od pacjenta) prześle do Urzędu, a następnie jego prezes przekaże ją elektronicznie do bazy EudraVigilance.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o