2020-04-30

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego coraz częściej wpływają informacje dotyczące nielegalnej sprzedaży produktów leczniczych przeznaczonych do odkażania oraz dezynfekcji skóry. Każde takie zgłoszenie niezwłocznie przekazywane jest przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny organom ścigania.

reklama Prenumerata_e-lek
2020-03-18

Informacja Prezesa Urzędu z dnia 18 marca 2020 r. w sprawie komunikatu Europejskiej Agencji ds. Leków

dot. niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych w zakażeniach spowodowanych wirusem SARS-CoV-2019 (COVID-19)

Europejska Agencja ds. Leków informuje, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19. EMA na bieżąco monitoruje sytuację, a każda nowa dostępna informacja będzie wnikliwie analizowana pod kątem trwającej pandemii.

W momencie rozpoczęcia leczenia gorączki lub bólu u chorych z COVID-19, pacjenci i personel medyczny powinni rozważyć wszystkie dostępne opcje leczenia, włączając w to paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

2020-03-14

Zatwierdzonym lekiem w terapii COVID-19 jest CHLOROCHINA (ARECHIN PL), znacząco skuteczna w leczeniu koronawirusowego zapalenia płuc.

 

2020-03-06

W związku z sytuacją związaną z pojawieniem się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa SARS-CoV-2 zwanego COVID-19 oraz sytuacją globalną w tym zakresie Minister Zdrowia opublikował 5 marca wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 37 av ust 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne ( Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn.zm.).

2020-03-04

Jak podał Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas porannej konferencji, w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent przebywa w Zielonej Górze. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem, zostały objęte kwarantanną.

2020-03-03

Mając na uwadze kluczową rolę profesjonalistów medycznych w prewencji szerzenia się zakażeń, rekomenduję odwołanie wszystkich konferencji i wydarzeń branżowych z udziałem osób wykonujących zawody medyczne.

2020-02-17

Projekt nowej listy refundacyjnej

Zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2020 r. W nowym wykazie dla chorych na cukrzycę typu 1 znajdą się analogi insuliny Fiasp, innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku. Pojawi się także nowy program lekowy "Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy", w którym znajdzie się znajdzie się wandetanib (Caprelsa).

2020-01-08

Ponad 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018 roku. Ponad 60 tys. przeprowadzonych szkoleń dla lekarzy i farmaceutów. Tak wyglądały przygotowania dzięki, którym możliwe stało się upowszechnienie e-recepty w aptekach oraz gabinetach lekarskich w całym kraju. Elektroniczne recepty w polskich aptekach pojawiły się już 1 stycznia 2019 roku. Od tego momentu można je było zrealizować w każdej aptece w Polsce. Od 8 stycznia 2020 roku wchodzi w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

2020-01-02

Na liście refundacyjnej obowiązującej od 1 stycznia 2020 r. znalazły się nowe leki pomocne w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Depratal (duloksetyna) jest refundowany we wskazaniu „Leczenie dużych zaburzeń depresyjnych, a Brintellix (wortioksetyna) – we wskazaniu „Leczenie dużych epizodów depresyjnych u dorosłych, u których w leczeniu bieżącego epizodu nie uzyskano poprawy mimo zastosowania leku z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny lub z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Na liście aptecznej znalazła się również Trevicta (paliperidon), stanowiąca nową postać leku z tą substancją czynną, o przedłużonym uwalnianiu, która jest dostępna dla pacjentów m.in. w leczeniu podtrzymującym schizofrenii.

 

2020-01-02

Ministerstwo Zdrowia informuje, że niezgodność danych zawartych w warstwie graficznej e-recepty z danymi zawartymi w jej warstwie technicznej –  przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-recepcie innych wymaganych przepisami elementów – nie uniemożliwia realizacji takiej e-recepty. W sytuacji niezgodności pomiędzy ww. danymi można wydać lek zgodnie z ordynacją wpisaną w części wizualnej e-recepty – o ile oznaczenia w części wizualnej są prawidłowe – niezależnie od tego co wynika z danych wskazanych w części technicznej e-recepty.

2019-12-17

Projekt styczniowej listy leków refundowanych przewiduje wprowadzenie wielu nowych leków zarówno w programach lekowych, jak i na liście aptecznej. Kolejne opcje terapeutyczne zyskają pacjentki chore na raka piersi, zwiększy się też dostępność do leczenia dla cukrzyków, a ponadto poszerzymy dostęp do leczenia o nowe wskazania m.in. dla chorych na ciężką astmę alergiczną czy wirusowe zapalenie wątroby typu B.

2019-12-16

8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Jednak w określonych przypadkach recepty będą również po ww. dacie wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to:

· recept w ramach tzw. importu docelowego,

· recept dla osób o nieustalonej tożsamości,

· recept transgranicznych (do końca 2020 r.),

· recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),

· braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu.

2019-10-24

Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów, w tym nowe terapie stosowane m.in. w leczeniu raka jelita grubego, białaczki limfocytowej, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, osteoporozy, hipercholesterolemii rodzinnej i choroby Leśniowskiego-Crohna. Do nowego projektu obwieszczenia zostało dodanych 76 produktów. Dla 631 produktów leczniczych spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 107,73 zł), a dla 587 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne. Maksymalny wzrost opłaty za leki refundowane wyniesie do 58,91 zł.

2019-10-22

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 listopada 2019 r.

Ukazał się projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Od 1 listopada inhibitory SGLT-2 (flozyny) będą dostępne dla pacjentów z cukrzycą typu 2 przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi z zawartością co najmniej 8 proc. hemoglobiny glikowanej – dla pacjentów obarczonych bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. W wykazie znajdą się wszystkie trzy flozyny: Invocana, Forxiga, Jardiance.

2019-08-26

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 września 2019 r.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza przełomowe zmiany w leczeniu raka piersi. Na wrześniowej liście refundacyjnej pojawią się najnowsze opcje terapeutyczne, a Breast Cancer Unit zapewni pacjentkom koordynowaną opiekę – od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego. Możemy mówić o europejskim poziomie leczenia w tym obszarze – podkreślił Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Copyright © Medyk sp. z o.o