twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Owoce czarnego bzu – dietetyczne wsparcie terapii przeziębienia i grypy

Badania etnobotaniczne pokazują, że owoce i kwiaty czarnego bzu były wysoko cenione w medycynie ludowej. Obecnie owoce Sambucus nigra można uznać za żywność o właściwościach leczniczych, wspomagającą terapię przeziębienia i grypy. Metylowe i estrowe pochodne flawonoidów, cyjanidyno-3-samubiozyd, lektyny i białka inaktywujące rybosom (RIPs) oraz polisacharydy (pektyny) mogą działać przeciwwirusowo, hamując replikację wirusów typu A i B oraz ich adhezję do komórki. Badania kliniczne pokazały, że ekstrakt z owoców przyczynia się do skrócenia czasu choroby i zmniejszenia jej objawów u pacjentów. Według raportów EMA/ HMPC i FDA w USA surowiec (kwiaty i owoce) jest uważany za bezpieczny.
Sok, syrop, nalewkę, wywar z suszonych owoców bzu tradycyjnie wykorzystywano w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza w przypadku infekcji. Teraz określamy je jako „żywność medyczną” i mamy większy wybór produktów. Standaryzowane ekstrakty z owoców w proszku (kapsułki, pastylki) lub w płynie są dostępne w aptekach i sklepach zielarskich; większość ma status suplementu diety.
Interesuje się nimi nauka o żywieniu (Evidence Based Nutrition – EBN) oraz medycyna (Evidence Based Medicine – EBM).
Bazę dla fitomedycyny opartej na faktach tworzą unijne monografie (www://ema.europa.eu). EBM wymaga udokumentowania działania zarówno poszczególnych związków, jak i całego kompleksu obecnego w leku roślinnym. Niestety, nawet w przypadku stosunkowo dobrze przebadanych surowców nie mamy jasności, które ze składników czynnych są odpowiedzialne za działanie lecznicze. Często okazuje się, że skuteczna jest ich mieszanina. Z pomocą przychodzi biologia systemów, proponując podejście sieciowe, w którym lek ma blokować lub aktywować więcej niż jeden cel molekularny. Dobrym przykładem wielocelowego preparatu jest ekstrakt z czarnego bzu.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK