twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Luteina w suplementach diety

Luteina należy do karotenoidów szeroko stosowanych w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Ponieważ totalna synteza chemiczna (3R,3'R,6'R)-luteiny i jej stereoizomerów jest długa, komercyjnie dostępna luteina jest ekstrahowana z kwiatów aksamitki. W ekstrakcie jest mieszanina mono- i diestrów luteiny. Suplementy diety najczęściej zawierają od 250 μg do 20 mg luteiny. Chociaż bardzo wysokie dawki nie były toksyczne, jednak jest za mało danych, aby je bezpiecznie polecać przy długoterminowym stosowaniu. Suplementacja luteiny powoduje wzrost jej stężenia w surowicy krwi i plamce żółtej oka. Coraz więcej dowodów potwierdza rolę luteiny i zeaksantyny w prewencji zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), a spożycie produktów z luteiną może poprawiać zdrowie narządu wzroku.

Luteina to ciemnoczerwony barwnik karotenoidowy nierozpuszczalny w wodzie, z maksimum absorpcji promieniowania przy ok. 450 nm. Jest obecna w ludzkim osoczu, ale największe jej stężenie występuje w plamce żółtej oka. Karotenoidy, ze względu na obecność systemu sprzężonych pojedynczych i podwójnych wiązań chemicznych, absorbują światło widzialne i UV, zwłaszcza w zakresie niebieskim (400-500 nm), groźniejszym dla fotoreceptorów niż światło czerwone.
Stężenie karotenoidów w plamce żółtej oka jest największe w centralnym miejscu siatkówki (13 ng/mm2) i maleje ku jej peryferiom (do 0,05 ng/mm2). Zmienia się też skład karotenoidów: w dołku siatkówki jest dwukrotnie więcej zeaksantyny i mezoksantyny niż luteiny, ale w odległych jej częściach dominuje luteina. Aby zapewnić prawidłową ochronę fotoreceptorów, potrzebne są więc minimum dwa karotenoidy: luteina i zeaksantyna, które muszą być dostarczane z dietą, ponieważ organizm człowieka ich nie wytwarza.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. - polityka prywatności. OK