twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Epidemiologiczne podsumowanie roku

Pandemia uświadamia prawdziwą wartość szczepień

Ponad 3 000 000 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, 71 392 zakażenia ospą wietrzną, 732 przypadki krztuśca i prawie 6000 zakażeń jelitowych wywołanych przez rotawirusy – tak wyglądają dane za 2020 r. zawarte w biuletynie epidemiologicznym Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2020 r. odnotowano mniej zachorowań na choroby zakaźne niż w latach ubiegłych. Największy wpływ na ten spadek miała izolacja spowodowana pandemią nowego koronawirusa.

Ilość zachorowań na choroby zakaźne jest mniejsza niż w poprzednich latach, jednak biorąc pod uwagę ostry reżim sanitarny, w jakim żyjemy – spodziewałabym się większych spadków w tym zakresie. Tym bardziej, że na większość chorób zakaźnych dostępne są szczepionki, a pandemia uzmysławia nam, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Myślę, że po obecnych wydarzeniach, zobaczywszy świat sterroryzowany tylko jedną chorobą zakaźną – COVID-19 – ludzie przypomną sobie o wadze szczepień i nie będą chcieli ryzykować powrotu epidemii takich chorób takich jak np. odra. Mam też nadzieję, że docenimy wymiar społeczny szczepień – wszak służą one ochronie nie tylko osoby szczepionej, ale również najsłabszych osób w populacji. Przypominam, że nie każdy może poddać się szczepieniu oraz że nie każda zaszczepiona osoba wytwarza satysfakcjonującą odpowiedź immunologiczną – słowem: nie każdy szczepiony oprze się chorobie. Dlatego młodzi i silni powinni pamiętać, że szczepiąc siebie, chronią najwrażliwszych. Apeluję: nie odwlekajmy szczepień obowiązkowych, a jednocześnie pamiętajmy o zalecanych. Wszystkie choroby zakaźne są niebezpieczne i mogą spowodować groźne powikłania.  Bez względu na to, czy mowa o kleszczowym zapaleniu mózgu, tężcu, grypie czy odrze: profilaktyka zawsze wygrywa z leczeniem – powiedziała w rozmowie z  www.zaszczepsieiwedza.pl Małgorzata Ponikowska, lekarz POZ i doktorantka Katedry Biotechnologii Molekularnej na Uniwersytecie w Gdańsku. 

Najważniejszą zmianą w tegorocznym Programie Szczepień Ochronnych jest wprowadzenie obowiązkowego i bezpłatnego szczepienia przeciw rotawirusom dla dzieci urodzonych po 1 stycznia 2021 r.

Szczepienia zalecane uzupełniono natomiast o rekomendację szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej oraz programach profilaktyki zdrowotnej. Dodano także rekomendację wykonywania szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 50. r.ż.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK