Każdy z nas z pewnością choć raz w życiu doświadczył uczucia niewyspania i związanych z tym przemęczenia oraz rozdrażnienia. Sporadyczne kłopoty ze snem nie są niczym groźnym. Problem może pojawić się wtedy, gdy bezsenność dokucza nam regularnie, warunkuje nasze codzienne funkcjonowanie. W takich momentach warto zastanowić się nad tym, co może być przyczyną zaburzeń snu.
O śnie i problemach z nim związanych mówi się wiele. Z pewnością dlatego, że człowiek nie jest w stanie funkcjonować bez spania. Sen jest, obok jedzenia i picia, nieodzownym elementem naszej egzystencji. Mówi się, że dorosły człowiek potrzebuje średnio 8 godzin snu. Jednak czas nocnego odpoczynku zależy od indywidualnych potrzeb każdego z nas. Powinien trwać tak długo, aby po przebudzeniu człowiek czuł się wypoczęty, zregenerowany, z zapasem nowej energii mobilizującej do działania w kolejnym dniu pracy.
Sen jest stanem spontanicznej utraty świadomości. W ludzkim organizmie zachodzą wtedy procesy niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania – reguluje się ciśnienie, uspokaja się rytm serca, oddech staje się głębszy i równomierny. Sen ma także zbawienne właściwości dla naszych oczu, które w ciemności po prostu odpoczywają. Ponadto w trakcie snu wydzielany jest hormon wzrostu.
Współczesność źródłem bezsenności
Bezsenność bardzo często idzie w parze z napięciem emocjonalnym. Gdy doświadczamy silnych przeżyć i znajdujemy się w stresujących sytuacjach bywa, że sen nie przychodzi tak łatwo, jak byśmy sobie tego życzyli. Ponadto szybkie tempo pracy, nadmiar obowiązków, również nie wpływają pozytywnie na nasz odpoczynek. Poruszamy się w świecie nieustannego hałasu, po przepełnionych ulicach. Krótko mówiąc – współczesna cywilizacja przyczynia się do powszechnie odczuwanych kłopotów ze snem.
„Silne napięcie emocjonalne jest reakcją organizmu na doświadczane przez człowieka sytuacje. Podwyższony poziom adrenaliny, podniesione ciśnienie, ucisk w żołądku, ból głowy i mięśni – to typowe objawy fizjologicznych reakcji na silne zdenerwowanie. Do tego mogą dojść również: pogorszenie pamięci, problemy z koncentracją i uwagą, a przy długim i wzmożonym odczuwaniu napięcia emocjonalnego także smutek, lęk i rozczarowanie. Te wszystkie elementy mogą doprowadzić do pojawienia się problemów z zaśnięciem” – mówi psycholog Monika Dreger z Warszawskiej Grupy Psychologicznej.
Z badań wynika, że aż 85% Polaków odczuwa stres codziennie . Jak mawiał kiedyś twórca teorii stresu Hans Hugo Selye „nie żyjemy kiedy nie doznajemy w życiu stresu”. Ważne jest jednak, by umieć nad nim zapanować i w miarę możliwości zmniejszyć jego skutki oddziaływania, szczególnie właśnie problemy ze snem. „Bezsprzeczny jest fakt, że śpimy coraz krócej. Zabieganie, nawał pracy, codzienne obowiązki nie sprzyjają zrelaksowaniu i odprężeniu. Spokojny sen jest nam jednak bardzo potrzebny” – przekonuje Monika Dreger. „Niedospanie pogarsza jakość życia, powoduje zmęczenie, objawia się słabszą koncentracją, częstszym popełnianiem błędów. Istnieją również dowody na to, że niewyspanie sprzyja tyciu i może być odpowiedzialne za problemy z układem krążenia i nadciśnieniem” - dodaje.
Czy to już bezsenność? Jak rozpoznać problem?
Mówi się, że szczęście mają Ci, którzy zasypiają w trakcie przykładania głowy do poduszki. Każdy z nas z pewnością stosuje własne, sprawdzone metody na sen. Kubek ciepłego mleka, relaksująca kąpiel czy dobra książka na dobranoc – to tylko niektóre sposoby. Ale kiedy właściwie możemy mówić o bezsenności? Czy kilkuminutowe wiercenie się w łóżku przed zaśnięciem to już oznaka pojawiającego się problemu? Poniżej lista objawów, które mogą świadczyć o bezsenności:
• problemy z zaśnięciem,
• częste wstawanie w nocy,
• kłopoty z ponownym zaśnięciem,
• zbyt wczesne budzenie się rano,
• uczucie niewyspania po przebudzeniu,
• drzemki w ciągu dnia,
• problemy z koncentracją,
• rozdrażnienie.
Jeśli obserwujemy kilka z tych objawów warto zapoznać się ze „sztuczkami”, które mogę pomóc w zasypianiu.
• Zadbaj o to, by Twoje łóżko służyło tylko do spania i seksu.
• Ustal jedną porę wieczornego odpoczynku i porannej pobudki.
• Ogranicz spożywanie posiłków i napojów przed snem, kolację zaplanuj najpóźniej na 18.00.
• Pij mniej płynów zawierających kofeinę czy teinę; ogranicz również alkohol i papierosy, szczególnie w porze wieczornej.
• Spraw, by miejsce, w którym śpisz było przyjemne, zaciemnione – szczególnie jest to ważne latem, kiedy słońce świeci do późnego wieczora.
• Prowadź dzienniczek, jeśli podejrzewasz, że cierpisz na bezsenność. Notuj w nim godziny kładzenia się do łóżka oraz czas porannych pobudek. Taki notatnik może być wskazówką dla lekarza, jeśli zdecydujesz się na konsultację ze specjalistą.
Nervomix Sen suplement diety – naturalne składniki, które ułatwiają zasypianie
W sytuacjach napięcia emocjonalnego i problemów z zasypianiem warto sięgnąć również po środki, które wyciszą i zrelaksują nasz organizm. „Warto przejść przez stresujące wydarzenia łagodnie. Nie należy walczyć z przeciwnościami na siłę i próbować uporać się z problemem za wszelką cenę. Zbyt intensywny stres może doprowadzić do bezsenności, a w dalszej konsekwencji problemów zdrowotnych” – radzi psycholog.
NERVOMIX® Sen to suplement diety zawierający wyłącznie naturalne składniki (melisa, jaśmin, chmiel) oraz L-teaninę, które ułatwiają zasypianie, wspomagają spokojny i zdrowy sen. Korzystnie wpływają na jakość snu, przynosząc uczucie wypoczęcia. NERVOMIX® Sen nie uzależnia, nie wpływa ujemnie na aktywność psychofizyczną po przebudzeniu.
Nervomix® Sen suplement diety jest szczególnie zalecany dla osób, które mają problemy ze snem (trudności z zasypianiem, przebudzanie się w nocy), szczególnie w okresach zwiększonego napięcia nerwowego, rozdrażnienia, przemęczenia.
Składniki zawarte w Nervomix Sen suplement diety:
L–teanina jest wyjątkowym składnikiem o unikalnych właściwościach pozyskiwanym z zielonej herbaty. L-teanina z łatwością pokonuje barierę krew-mózg i zdaje się zwiększać poziom neuroprzekaźnika hamującego - kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), wpływając także na poziom serotoniny i dopaminy.
L-teanina zwiększa aktywność fal mózgowych alfa, które wywołują uczucie odprężenia. Dzięki temu:
• poprawia jakość snu,
• ułatwia zasypianie,
• sprzyja osiągnięciu stanu relaksu,
• łagodzi pobudzenie i rozdrażnienie powstałe na skutek stresu.
Pozostałe składniki: szyszki chmielu, melisa, jaśmin uzupełniają działanie wyciszające i nasenne l-teaniny.
Składniki o oddziaływaniu fizjologicznym 1 kapsułka 2 kapsułki
L-teanina 100 mg 200 mg
wyciąg z ziela melisy 100 mg 200 mg
wyciąg z kwiatów jaśminu 35 mg 70 mg
wyciąg z szyszek chmielu 33 mg 66 mg
Sugerowana cena: 14,70 pln
Numer ewidencyjny: NERS/003/05/12
Więcej informacji udziela:
Magda Nawrat
Flywheel Public Relations
tel.: 512 600 686
e-mail: magdalena.n@flywheel.pl
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o