2012-12-10 Aktualności

Naukowcy z Uniwersytetu w Louisville, Brigham and Women’s Hospital w Bostonie oraz Harvardu ogłosili wyniki I fazy badań przeprowadzonych na pacjentach po zawale serca.

Dwa lata po zastosowaniu terapii komórkami macierzystymi wykazano znaczną poprawę funkcji serca oraz, co istotne, nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych u pacjentów objętych badaniem. W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców wzięli udział pacjenci, u których rozpoznano niewydolność serca po zawale mięśnia sercowego i charakteryzujący się 40% lub niższą frakcją wyrzutową lewej komory. W pierwszym etapie terapii pozyskano z tętnic wieńcowych własne (autologiczne) komórki macierzyste pacjentów i po odpowiednim ich przetworzeniu - namnożono do ok. jednego miliona dla każdego pacjenta. Następnie ponownie wprowadzono je w uszkodzone w wyniku zawału obszary w sercu.

Wyniki dwuletnich badań potwierdzają korzystny wpływ przeszczepionych komórek macierzystych. W pierwszym roku zauważono wzrost frakcji wyrzutowej lewej komory o 8,1%, w kolejnym natomiast aż o 12,9%. U pacjentów, którzy mogli być poddani badaniem rezonansem magnetycznym, odnotowano znaczne obniżenie rozmiaru martwicy mięśnia sercowego oraz wzrost i powiększenie tkanki żywej lewej komory z 146,3 gramów do 164,2 gramów. Naukowcy zapowiedzieli rozpoczęcie na większą skalę II fazy badań.

Copyright © Medyk sp. z o.o