2013-01-12 Aktualności

Na migrenę cierpi ponad 11% dorosłej populacji na całym świecie, jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia. Podczas konferencji „Migrena to więcej niż ból głowy”, zorganizowanej przez firmę Novartis pod patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy, przedstawiono skutki występowania migreny (problem medyczny, psychologiczny i ekonomiczny) oraz sposoby jej leczenia.

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiej Federacji Bólów Głowy zalecają podejście etapowe do leczenia migreny, tak  aby było ono najbardziej skuteczne i efektywne kosztowo. Poleca się stosowanie w pierwszym rzędzie leków przeciwbólowych i zapobiegających nudnościom (jeżeli to konieczne),  dostępnych bez recepty. W przypadku braku postępów w leczeniu zaleca się konsultację z lekarzem i przyjmowanie silniejszych leków przepisywanych na receptę, np. tryptanów.

Leczenie może zapobiegać rozwojowi napadu migreny lub skracać czas jej trwania. W zależności od natężenia migreny stosuje się m.in. leki przeciwbólowe dostępne bez recepty - przy pierwszych atakach migreny pacjenci powinni stosować leki jednoskładnikowe. Dla tych pacjentów, dla których leczenie tymi środkami okazało się nieskuteczne, zalecane są preparaty złożone (kilkuskładnikowe). Stosuje się także środki przeciwwymiotne,

alkaloidy sporyszu, tryptany. W profilaktyce wykorzystuje się np. beta‐blokery, blokery kanału wapniowego, leki przeciwepileptyczne, NLPZ i antydepresanty.

Nowością na polskim rynku aptecznym jest lek dostępny bez recepty - Excedrin® Migrastop, przeznaczony specjalnie dla osób cierpiących na migrenę. Więcej na jego temat można przeczytać w naszym serwisie:

 

Nowy lek bez recepty w doraźnym leczeniu napadów migreny

 

 

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o