2013-02-28 Aktualności

Anhedonia – uwięziona radość

VII edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej FORUM PRZECIW DEPRESJI

Anhedonia - niezdolność do odczuwania przyjemności, jeden z kluczowych objawów depresji, oraz tzw. nowa depresja, czyli depresja występująca u ludzi aktywnych, związana ze wzrostem tempa życia, nadmiernym stresem oraz przeciążeniem obowiązkami - to dwa kluczowe zagadnienia, którym poświęcone jest tegoroczne Forum Przeciw Depresji.  Kampania Forum Przeciw Depresji organizowana jest od 2007 r. przez firmę Servier Polska.

 Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć. Kampania ta ma także pomóc osobom chorym i ich rodzinom w pokonywaniu trudności oraz zachęcić do skorzystania z pomocy lekarzy, terapeutów i grup wsparcia. Organizatorzy forum stworzyli stronę internetową www.forumprzeciwdepresji.pl dla osób chorych na depresję i tych, których bliscy lub znajomi zmagają się z tą chorobą.

Obecnie nie ma jednoznacznie specyficznego kierunku w farmakologicznym leczeniu anhedonii w depresji. Ocena wpływu leków przeciwdepresyjnych na objawy anhedonii w depresji często była pomijana lub też niedoceniana. Natomiast  zdecydowanie jest to objaw, który najsilniej łączy stres cywilizacyjny z klinicznym obrazem współczesnej depresji.  Agomelatyna - jedyny, innowacyjny lek przeciwdepresyjny wprowadzony  w ostatnich latach w Unii Europejskiej (2009 r.), o całkowicie nowym podejściu terapeutycznym, jest środkiem, którego działanie najbardziej odpowiada szczególnym potrzebom współczesnych pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi. Unikalny mechanizm działania leku może wiązać się z jej specyficznym działaniem na objawy depresji, m.in. przywrócenie prawidłowych rytmów dobowych może mieć związek z regulacją zakresu hedonii – czyli zdolności odczuwania przyjemności/radości. Było to  punktem wyjścia do pierwszych badań z agomelatyną oceniających specyficznie jej wpływ na anhedonię. W jednym z tych badań porównawczych z innym powszechnie stosowanym lekiem przeciwdepresyjnym wykazano, że przy porównywalnym efekcie przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym agomelatyna istotnie poprawiła specyficzne objawy anhedonii w odróżnieniu od wenlafaksyny. Być może takie różnice pomiędzy lekami stanowią dobrą przesłankę do przyszłego różnicowania pacjentów na subgrupy terapeutyczne i w takim ujęciu agomelatyna ma profil leku najbardziej pożądany przez współczesnego chorego: umożliwia spadek anhedonii i wzrost aktywności społeczno–zawodowej praktycznie przy braku istotnych objawów ubocznych. 

Copyright © Medyk sp. z o.o