2013-03-13 Aktualności

Nowotwór jelita grubego jest drugim, po raku płuca u mężczyzn i raku piersi u kobiet, najczęściej występującym nowotworem w Polsce. Wcześnie wykryty daje lekarzom szansę na szybkie podjęcie leczenia i skuteczniejszą terapię.

Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie. Liczba osób w naszym kraju, w szczególności mężczyzn, które przegrywają walkę z tym nowotworem jest o wiele wyższa, niż w krajach Europy Zachodniej i Północnej, gdzie współczynnik umieralności na to schorzenie spada. W skali kraju rak jelita grubego należy do grupy nowotworów najbardziej obarczonych śmiertelnością, zabierając każdego roku prawie 10,5 tys. osób. Tylko w woj. mazowieckim w ciągu ostatnich 11 lat z powodu raka jelita grubego zmarło ponad 15 tys. osób.

Według ekspertów UE, wczesna diagnostyka nowotworu prowadzi do obniżenia współczynnika umieralności o co najmniej 40%.  O częstsze wykonywanie profilaktycznych badań kolonoskopowych apeluje Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, działające na rzecz osób chorych na nowotwór jelita grubego. W pierwszych, kluczowych dla leczenia choroby etapach, ani rak, ani polipy nie powodują dolegliwości bólowych, usypiając tym samym czujność osób dotkniętych chorobą. Aby zwiększyć szanse i świadomość polskich pacjentów, w 2000 r. w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych powołano do życia Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Pacjenci w wieku 55-64 lata mogą poddać się bezpłatnej kolonoskopii, która wykonywana regularnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego
aż o 60-90%.  Do bezpłatnych badań kwalifikują się również osoby w wieku 40-49 lat, których krewni pierwszego stopnia (rodzice, dzieci, rodzeństwo) chorowali na raka jelita grubego. Badania przeprowadza 80 ośrodków medycznych w Polsce (http://pbp.org.pl/osrodki).

Podstawową metodą leczenia jest resekcja, czyli chirurgiczne usunięcie guza. Pozostałe metody leczenia nowotworu to chemioterapia oraz naświetlanie, czyli radioterapia. Już od ponad 10 lat jedną z dostępnych w Polsce metod leczenia nowotworu jelita grubego jest także tzw. chemioterapia doustna. Dzięki tej formie chemioterapii osoby chore spędzają na wizytach u lekarza i w szpitalu nawet 85%  mniej czasu. Mogą przyjmować lek w domu, będąc jednocześnie pod stałą kontrolą lekarza onkologa.

– "Z punktu widzenia lekarza, możliwość leczenia doustnego jest niezwykle cenną opcją terapii i należy ją wykorzystywać we wszystkich sytuacjach, gdy dysponujemy skuteczną i mało toksyczną formą leczenia doustnego. Moim zdaniem stosowanie terapii doustnej znacznie poprawia komfort leczenia chorego, zmniejszając konieczność hospitalizacji. Niewątpliwie również koszty leczenia doustnego są mniejsze, co w dobie ciągłych trudności z finansowaniem procedur leczniczych ma w naszym kraju niemałe znaczenie"tłumaczy dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

 


 

 

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o