2013-06-02 Aktualności

Choroby związane z paleniem tytoniu zabijają na świecie prawie sześć milionów ludzi rocznie, z czego ponad 600 000 to bierni palacze. W Europie umiera z tego powodu  700 000 osób każdego roku.

POChP charakteryzuje się słabo odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Choroba występuje głównie u osób powyżej 40. r. ż. Chorzy na POChP stanowią ok. 10 % osób dorosłych na świecie i w Polsce. POChP jest obecnie chorobą nieuleczalną, ale można zahamować jej postęp rzucając palenie. Rozwój schorzenia koreluje z ilością paczkolat (ilość lat palenia x ilość wypalanych paczek papierosów)" - przypomina prof. dr hab. n. med. Jerzy Kozielski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Chorób Płuc.

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że POChP zajmuje obecnie 12. miejsce wśród najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Prognozuje również, że w roku 2020 choroba ta zajmie 5. miejsce wśród najbardziej rozpowszechnionych.

Nałóg tytoniowy w istotny sposób determinuje nie tylko zachorowania na POChP, ale także na raka płuca. Wśród chorych na POChP, palacze stanowią ponad 90%, a wśród chorych na raka płuca 85-90% - podkreśla prof. dr hab. n. med. Tadeusz M. Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Krajowy Konsultant w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej.

Do podstawowych działań ograniczających zachorowalność na POChP i jej dynamiczny przebieg należy zaprzestanie palenia papierosów. Udowodniono, że takie postępowanie na każdym etapie rozwoju choroby prowadzi do ograniczenia procesu zapalnego i ograniczenia spadku czynności płuc, który jest kilkakrotnie wyższy niż u zdrowych osób. Natychmiastowe zaprzestanie palenia u chorych na POChP przynosi znaczne korzyści zdrowotne: spowalnia przyspieszoną utratę rezerw wentylacyjnych, zmniejsza częstość zaostrzeń choroby, co przekłada się na spowolnienie jej postępu, zapobiega wczesnemu wystąpieniu inwalidztwa oddechowego i przedwczesnemu zgonowi.

W ramach  organizowanej przez Komisję Europejską kampanii „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma” uruchomiono specjalną platformę iCoach (www.exsmokers.eu), mającą na celu pomoc w pozbyciu się nałogu tytoniowego. Kampania koncentruje się na korzyściach wynikających z życia bez tytoniu, takich jak lepsze zdrowie i relacje społeczne oraz większe oszczędności. Z programu skorzystało już ok. 380 000 Europejczyków, w tym ponad 20 000 Polaków, którzy postanowili rzucić palenie. 40% osób po upływie 3 miesięcy nie powróciło do nałogu.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o