W jednym z największych jak dotąd badań dotyczących POChP potwierdzono, że profil bezpieczeństwa i skuteczność tiotropium podawanego za pomocą inhalatora Respimat® w dawce 2,5 µg (raz na dobę, 2 wdechy) i tiotropium podawanego za pomocą inhalatora HandiHaler® w dawce 18 µg jest porównywalny. W badaniu wzięło udział ponad 17 000 chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
W badaniu oceniano dwa urządzenia do uwalniania leku tiotropium: unikatowy inhalator Respimat® Soft Mist™ i inhalator proszkowy HandiHaler®. Wyniki trwającego trzy lata badania zostały opublikowane we wrześniu w czasopiśmie New England Journal of Medicine. Celem badania TIOSPIR™ było dostarczenie dowodów na bezpieczeństwo stosowania i skuteczność bromku tiotropium podawanego za pomocą inhalatora Respimat® w dawce 2,5 μg w porównaniu z produktem tiotropium podawanym za pomocą inhalatora HandiHaler® w dawce 18 µg. Wielkość i czas trwania badania zostały dokładnie zaplanowane, aby umożliwić analizę śmiertelności z dowolnej przyczyny i czasu do pierwszego wystąpienia zaostrzenia POChP w dużej populacji chorych na POChP. Kryteria włączenia do badania były szerokie, dzięki czemu badana populacja wiernie odzwierciedlała rzeczywistą populację chorych na POChP.
Komentując wyniki, prowadzący badanie profesor Antonio Anzueto, specjalista chorób płuc i intensywnej terapii z University of Texas Health Science Center w San Antonio w Teksasie (USA), powiedział: „Badanie TIOSPIR™ było przełomowym badaniem klinicznym, które dostarczyło solidnych danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania i skuteczność tiotropium podawanego za pomocą inhalatora HandiHaler® lub inhalatora Respimat®. To duże i rygorystyczne badanie kliniczne dostarczyło dowodów na to, że stosowanie tiotropium jest bezpieczne dla szerokiej populacji chorych na POChP, również dla pacjentów z chorobami serca w wywiadzie. Kluczowym wnioskiem prowadzonego na dużą skalę badania TIOSPIR™ jest to, że lekarze mogą bez obaw przepisywać ten dokładnie sprawdzony lek do stosowania w leczeniu podtrzymującym pacjentom z różnym stopniem nasilenia POChP”.
Wyniki badania TIOSPIR™ pokazały, że w przypadku inhalatorów Respimat® i HandiHaler® czas do pierwszego zaostrzenia POChP, częstotliwość zaostrzeń i częstość występowania zaostrzeń POChP wymagających hospitalizacji są podobne. W trwającym trzy lata badaniu TIOSPIR™ wykazano również jednakowy wpływ tiotropium na czas przeżycia mierzony śmiertelnością z dowolnej przyczyny (tiotropium Respimat® w dawce 2,5 µg w porównaniu z inhalatorem HandiHaler® 18 µg). Wyniki badania wykazały również, że: częstość występowania zdarzeń niepożądanych i poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych była podobna w obu grupach leczenia; u pacjentów z arytmią w wywiadzie preparaty tiotropium Respimat® 2,5 μg (raz na dobę, 2 wdechy) i tiotropium HandiHaler®, 18 µg miały podobny wpływ na czas przeżycia mierzony śmiertelnością z dowolnej przyczyny.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o