2014-01-24 Aktualności

Problemy związane z układem moczowym są wśród kobiet bardzo powszechne – tak  wynika z badań ośrodka Millward Brown przeprowadzonych w ramach akcji „Niewykluczone”. Trzy na cztery Polki miały tego rodzaju dolegliwości. 84% kobiet słyszało o problemach z układem moczowym u osoby z bliskiego otoczenia. Najczęstszymi objawami, jakich doświadczają kobiety w tym trudnym okresie, są częste wizyty w toalecie oraz pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu (po 63%). Prawie jedna trzecia kobiet (27%) cierpiała z powodu ZUM w ciągu ostatniego roku.

„Niewykluczone” to akcja promująca postawę społeczną kobiet, które nie dają się wykluczyć z przyjemności życia. Jej inicjatorem jest marka Urinal®. Jak podkreśla dr n. med. , ekspert akcji: „Bolesne parcie na pęcherz, ból i pieczenie w czasie oddawania moczu, a także gorączka, bóle podbrzusza i krzyża, dreszcze i ogólne rozbicie to objawy towarzyszące zakażeniu układu moczowego. Zna je co druga kobieta, bo jest to jedna z najczęściej występujących kobiecych przypadłości. Stąd też w naturalny sposób ZUM jest jedną z najczęstszych przeszkód ograniczających możliwość normalnego funkcjonowania. Współczesne kobiety nie chcą, aby cokolwiek przeszkodziło imw realizacji planów. Do mojego gabinetu przychodzą kobiety aktywne seksualnie, po menopauzie oraz w ciąży. Świadome, nastawione na szybkie rozwiązania, wiedzą, że tak intymnych spraw nie można bagatelizować”.

Warto przestrzegć podstawowych zasad profilaktycznych, które mogą ograniczyć ryzyko zachorowania, takich jak przestrzeganie higieny oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. „Zalecamy wypijanie ok. 2,5 litra płynów dziennie ze względu na wypłukiwanie szkodliwych drobnoustrojów z układu moczowego. Będzie to wiązało się z częstymi wizytami w toalecie, ale w przypadku ZUM wstrzymywanie opróżniania pęcherza nie jest wskazane. Należy także o tym pamiętać po stosunku oraz przed snem. Kobietom po menopauzie zaleca się stosowanie kremów dopochwowych z hormonami, które dzięki zmianom pH ograniczają zdolność bakterii chorobotwórczych do namnażania. Pomocne jest także zażywanie preparatów zawierających ekstrakt z żurawiny. Kiedy po 2-3 dniach domowej kuracji nie ma poprawy lub zapalenie się zaostrza, należy niezwłocznie udać się do lekarza” – radzi dr n. med. Grzegorz Południewski.

Copyright © Medyk sp. z o.o