2014-05-06 Aktualności

Według szacunków Globalnej Inicjatywy na rzecz Zwalczania Astmy (GINA) z powodu tej choroby cierpi na świecie już około 300 milionów osób. W Polsce choruje ok. 4 milionów osób. Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci. 6 maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy.

Astma oskrzelowa to przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych o podłożu najczęściej alergicznym. Do jej objawów należą: kaszel, uczucie duszności,  świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej. Astma jest chorobą nieuleczalną, pojawiającą się najczęściej w dzieciństwie. Jeśli zostanie zlekceważona, stan chorego i sprawność jego układu oddechowego systematycznie będą ulegały pogorszeniu. Brak kontroli astmy powoduje nasilenie objawów, a ztym wiąże się konieczność hospitalizacji. Astma jest też poważnym czynnikiem ryzyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), stanowiącej poważne zagrożenie dla życia. Rocznie z powodu astmy umiera na całym świecie ok. 180 tys. osób.

Dzięki dobrej kontroli choroby można z nią żyć aktywnie, bez żadnych ograniczeń, a nawet, jak pokazują przykłady, zdobywać olimpijskie medale. Jednak pełna kontrola astmy wymaga stałego stosowania leków. Niestety, jak wykazują badania, stosowanie się do zaleceń lekarza (compliance) nie tylko w naszym społeczeństwie jest niskie. Tymczasem, chociaż 94% chorych chciałoby żyć bez objawów astmy, zaleceń lekarskich przestrzega zaledwie 22-78% pacjentów. Co więcej, w ciągu trzech lat od rozpoznania choroby aż 74% chorych przestaje kontaktować się z lekarzem. Przyczyn tego negatywnego zjawiska jest wiele, jedną z nich są trudności w prawidłowym przyjmowaniu leków. Tu rozwiązaniem są nowoczesne leki, które ułatwiają pacjentom zarówno dawkowanie, jak i aplikowanie do organizmu.  Od niedawna na rynku dostępny jest nowy preparat (w formie wziewnej) do stosowania raz na dobę, dostępny w prostym, łatwym w obsłudze inhalatorze.

Koszty nieleczenia astmy są ogromne, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak też społecznym, zdrowotnym oraz finansowym. Warto wspomnieć, że tylko łączna liczba wystawionych w 2012 r. zaświadczeń lekarskich z powodu astmy wyniosła 66 373, co odpowiadało ok. 2,9 tysiąca lat roboczych.

Copyright © Medyk sp. z o.o