2014-09-29 Aktualności

„Servier dla Serca”

XII edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej

"Mamo, Tato, dbajmy o serce!" – tym hasłem podczas 12. edycji ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca” organizatorzy zachęcają do wspólnego rodzinnego zatroszczenia się o serce. Choroby układu sercowo-naczyniowego to nie tylko problem osób dorosłych. W Polsce bardzo dynamicznie rośnie liczba dzieci z nadwagą, a nawet otyłością. Dzieci coraz częściej za mało czasu poświęcają na aktywność fizyczną. Tego rodzaju zachowania mogą w przyszłości skutkować przyspieszonym rozwojem miażdżycy, a w konsekwencji takimi powikłaniami jak zawał serca czy udar mózgu.

Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier odwiedzi 12 miast Polski, gdzie będzie można skorzystać z bezpłatnych badań: ciśnienia tętniczego krwi, stężenia glukozy i cholesterolu,  wskaźnika BMI. W przypadku nieprawidłowych wyników zapewniona zostanie specjalistyczna konsultacja kardiologiczna oraz badanie EKG serca. Organizatorzy zaplanowali w tym roku dodatkową akcję bezpłatnych badań dedykowanych najmłodszym - pomiar wzrostu i wagi (siatki centylowe) lub BMI (w zależności od wieku) oraz pomiar ciśnienia tętniczego i tętna. Akcji patronują: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Forum Profilaktyki Układu Krążenia, Instytut - Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Polskie Towarzystwo Badań Nad Otyłością, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych oraz Krajowa Federacja Sportu Dla Wszystkich. Organizatorzy akcji zapraszają do odwiedzenia strony internetowej w nowej odsłonie www.dbajoserce.pl, która powstała z myślą o osobach chorujących na serce, ich rodzinach, a także wszystkich zainteresowanych profilaktyką chorób układu krążenia.

Choroby układu sercowo-naczyniowego to nie tylko problem osób dorosłych. W Polsce bardzo dynamicznie rośnie liczba dzieci z nadwagą, a nawet otyłością. Dzieci coraz częściej za mało czasu poświęcają na aktywność fizyczną. Tego rodzaju zachowania mogą w przyszłości skutkować przyspieszonym rozwojem miażdżycy, a w konsekwencji takimi powikłaniami jak zawał serca, udar mózgu.

Główne czynniki ryzyka chorób układu serca u dzieci i młodzieży to: złe nawyki żywieniowe prowadzące do nadwagi i otyłości, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów (aktywne lub bierne), nadmierne spożycie soli, używanie alkoholu, długotrwały stres.

Według Światowej Organizacji Zdrowia 110 mln dzieci na świecie ma nadwagę  lub otyłość. W krajach Unii Europejskiej każdego roku stwierdza się około 400 tys. przypadków nadwagi lub otyłości u dzieci. Według przeprowadzonych w 2013 r. przez Instytut Żywności i Żywienia badań wynika, że już 28% chłopców i 22% dziewcząt w ostatnich klasach szkoły podstawowej ma nadmierną masę ciała. Z najnowszego raportu organizacji UNICEF wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie (UNICEF Office of Research, 2013). W ciągu ostatniej dekady odsetek dzieci z nadwagą w naszym kraju podwoił się. Tak duży wzrost tego współczynnika nie wystąpił w żadnym innym z 29 przebadanych przez UNICEF państw. Ok. 80% otyłych nastolatków pozostanie otyłymi w wieku dorosłym.

Według przeprowadzonego w 2013 r. przez Najwyższą Izbę Kontroli raportu „WYCHOWANIE FIZYCZNE I SPORT W SZKOŁACH PUBLICZNYCH I NIEPUBLICZNYCH” wynika, że w ostatnich latach sukcesywnie zmniejszał się aktywny udział dzieci i młodzieży w zajęciach wychowania fizycznego. Przeciętna liczba uczniów zwolnionych z uczestnictwa w tych zajęciach przez dyrektora szkoły (na podstawie opinii lekarza) kształtowała się na poziomie 2% w klasach IV-VI szkoły podstawowej, 5% w gimnazjach, natomiast w szkołach ponadgimnazjalnych wyniosła 12%. Oznaczało to, że blisko trzy tysiące uczniów skontrolowanych szkół było trwale lub okresowo wyłączonych z zajęć wychowania fizycznego.

Według Polskiego Forum Profilaktyki (Wytyczne Grupy Roboczej Polskiego Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia) profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych u dzieci i młodzieży powinna obejmować: edukację zdrowotną w całej populacji, identyfikację grup zwiększonego ryzyka, interwencję w grupach zwiększonego ryzyka. Wszystkim dzieciom zaleca się: odpowiednią dietę (ograniczenie spożycie energii z tłuszczów i cukrów oraz zwiększenie spożycia owoców i warzyw), zwiększenie aktywności fizycznej (dzieci i młodzież powinny ćwiczyć codziennie nie krócej niż 60 minut - zalecenie WHO), niepalenie tytoniu. Czas spędzany przez dzieci przed monitorami, takimi jak komputer czy telewizor, powinien być ograniczony do maksymalnie 2 godziny dziennie.

 

 

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o