2015-03-11 Aktualności

Największe w Polsce badania przesiewowe nerek  NEFROTEST potwierdziły alarmujące szacunki nefrologów. Ponad 9,3%  z blisko 40 tys. przebadanych ma wyniki wskazujące na przewlekłą chorobę nerek.  Badania, dotąd prowadzone w 50 powiatach z 15 województw, trwają już szósty rok. Pierwsze odbyło się w 2010 r.,  zaś 51. kampania NEFROTEST zaplanowana jest na 15 marca 2015 r. (w Kutnie). Schorzenia nerek rozwijają się powoli, często nie dają wyraźnych objawów, ale doprowadzają do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. Chorego ratują wtedy dializa lub przeszczep. Niestety, niezdiagnozowane na czas choroby nerek są również coraz częstszą przyczyną przedwczesnych zgonów.

"To przełom w myśleniu o chorych na nerki w Polsce. Dotąd na podstawie danych z innych krajów tylko szacowaliśmy liczbę osób, które mogą cierpieć na przewlekłą chorobę nerek. Teraz mamy już pewność, choroby nerek, choć na co dzień tak rzadko się  o nich pamięta, dotyczą 4 milionów Polaków" – powiedział  prof. Marian Klinger, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii i patron naukowy NEFROTESTU.

Ciężkie choroby nerek mogą długo przebiegać bezobjawowo, ale są proste do zdiagnozowania dzięki tanim i nieinwazyjnym badaniom krwi oraz moczu. Badaniami, które w codziennej praktyce lekarskiej można uznać za przesiewowe dla rozpoznania PChN, są oznaczenia stężenia kreatyniny we krwi i na tej podstawie obliczenie wartości eGFR, czyli współczynnika sprawności nerek oraz badanie ogólne moczu. Właśnie takie testy można wykonać bezpłatnie w kampanii społecznej NEFROTEST. Organizatorem badań jest NEFRON – Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (Krajowa Izba Gospodarcza), która skupia blisko 200 publicznych i niepublicznych oddziałów nefrologicznych, poradni i stacji dializ.

W tym roku NEFRON przygotował na Dzień Nerek, tym razem w Kutnie, 400 miejsc na bezpłatne badania dla osób, które ukończyły 50 lat (więcej na http://nefrotest.com/).

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych organizuje bezpłatne badania oceny funkcji nerek  i zaprasza wszystkich, którzy ukończyli 18. r.ż. i mieszkają w województwie małopolskim (więcej informacji http://osod.info/v-malopolski-dzien-nerek/#more-7353).

Najważniejsze objawy, mogące świadczyć o chorobie nerek,  to uczucie ciągłego zmęczenia, częste oddawanie moczu w nocy, obrzęki wokół oczu, opuchlizna rąk, stóp i  kostek czy łuszczenie się skóry – trzeba wtedy przeprowadzić podstawowe badania. Najlepiej jednak szanować swoje nerki:  unikać nadużywania leków przeciwbólowych, pić dużo wody, mniej solić potrawy, dbać o aktywność fizyczną – słowem zmienić styl życia.

Według danych Poltransplantu, instytucji koordynującej przeszczepianie narządów w Polsce, w 2014 r. w całym kraju przeszczepiono 1064 nerki oraz 37 razy przeprowadzono jednoczesny przeszczep nerki i trzustki.  Natomiast stale dializowanych jest blisko 20 tys. osób. Liczba ta  wciąż wzrasta.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o