2015-05-04 Aktualności

Aż 62% Polaków cierpi z powodu bólów brzucha, z czego 63% tej grupy stanowią kobiety, a 37% - mężczyźni. Ból brzucha ma różne przyczyny i skutki, a każdy człowiek inaczej odczuwa i reaguje na ból. Jak wynika z badania internetowego „Co boli Polaków”, przeprowadzonego w zeszłym roku dla NO-SPY: 55% ankietowanych określa ból brzucha jako ściskanie,  47% jako kłucie, dla 49% to wzdęcia, 47% odczuwa mdłości, a 21% nieprzyjemne uczucie gniecenia. Rodzaje bólów brzucha są bardzo różnorodne, ale większość spowodowana jest skurczami mięśni gładkich. Przyczynami takich skurczów według badanych mogą być czynniki zdrowotne, a także  związane z nieodpowiednią dietą, zbyt szybkim trybem życia, a nawet stresem.

Ból pogarsza nie tylko fizyczny stan zdrowia, ale także obniża komfort psychiczny, przyczyniając się do wywołania napięcia, stresu, czasami  również depresji. Co na ten tenat sądzą specjaliści?

"Badacze często określają brzuch jako drugi mózg. Zdarza się, że stan psychiczny człowieka oddziałuje na układ pokarmowy, powodując ból fizyczny. Mowa tu chociażby o stresie czy przygnębieniu. W wyniku takich emocji spada bariera ochronna naszego organizmu, co może objawiać się np. biegunką czy uczuciem ucisku na brzuch, które zazwyczaj mijają wraz z poprawą psychicznego samopoczucia. Czasami sprawy przybierają jednak nieco poważniejszy obrót: kiedy stres, którego doświadczamy, trwa bardzo długo, ogniska zapalne nie wygasają i mogą przekształcić się np. w bolesną nadwrażliwość" mówi dr n. med. Anna Bukowska-Posadzy, psycholog kliniczny i psychoprofilaktyk.

"Kondycja układu pokarmowego jest ściśle powiązana z naszym samopoczuciem i na odwrót – od tego, w jakim stanie jest nasz żołądek, zależy nasz nastrój. Między innymi właśnie dlatego warto słuchać brzucha i obserwować jego reakcje. Pamiętajmy, że ból brzucha jest najczęstszym i najważniejszym objawem chorób układu pokarmowego. Może też być oznaką poważniejszych dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, by umieć określić miejsce bólu, jego charakter i czas trwania. To niezwykle cenne wskazówki diagnostyczne, które mogą pomóc w szybszym samodzielnym zwalczeniu bólu lub podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej – mówi prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Cichy, kierownik I Katedry Pediatrii i I Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Copyright © Medyk sp. z o.o