2016-03-17 Aktualności

W 2013 roku wrocławscy uczeni z Uniwersytetu Przyrodniczego i spółki Stem Cells Spin S.A. rozpoczęli badania nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z poroża jelenia szlachetnego. Wyniki przerosły ich oczekiwania, a możliwości wykorzystania komórek okazały się sukcesem na skalę światową.

Zaledwie 29 miesięcy wystarczyło, aby uczeni z Konsorcjum Biocervin, w skład którego wchodzi Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i spółka Stem Cells Spin S.A. przeprowadzili badania nad porożogennymi komórkami macierzystymi i w efekcie uzyskali cztery prototypy wyrobów medycznych.

Wszechstronne wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie

W efekcie naukowcy określili obszary, w których porożogenne komórki macierzyste mogą zostać wykorzystane. Jest to przede wszystkim dermatologia i różnego rodzaju trudno gojące się rany, okulistyka - uszkodzenia rogówki oka, stomatologia - w tym przypadku są to zmiany chorobowe błony śluzowej.

Zastosowań może być jednak bardzo dużo - badania przemysłowe przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego pokazały, że zastosowanie komórek macierzystych jest możliwe na wielu płaszczyznach.

Zaskakująca szybkość przyrostu komórek

Naukowcy określają rosnące poroże jako fenomen w świecie zwierząt. W szczytowym okresie swojego wzrostu przyrasta ono na dobę ok. 1,5-2 cm. Potencjał komórek uczestniczących w tym procesie był ogromnym zaskoczeniem.

Spółka Stem Cells Spin S.A. wypracowała unikalną w skali świata metodę hodowli porożogennych komórek macierzystych z wykorzystaniem wielopoziomowych pojemników typu cell factory.- Hodowane komórki rosną przyklejone do powierzchni pojemnika, którego łączna powierzchnia wynosi ok. 6400 cm kwadratowych. Prowadząc proces hodowli z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń spółka może uzyskiwać miliardy komórek tygodniowo pozwalające na produkcję surowców do medycyny ludzkiej, weterynaryjnej i kosmetologii..

Copyright © Medyk sp. z o.o