2017-02-07 Aktualności

Na pytania czytelników odpowiada ekspert prawa farmaceutycznego, skarbnik Naczelnej Izby Aptekarskiej, mgr farm. Marian Witkowski.

1. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie wydawania odpowiedników, na żądanie pacjenta można wydać odpowiednik o cenie niższej, równej lub wyższej od leku zapisanego na recepcie. Czy każdą taką zamianę należy zaznaczyć w systemie aptecznym (komunikacie elektronicznym) jako wydanie odpowiednika?

Tak.

Każde wydanie odpowiednika na żądanie świadczeniobiorcy, bez względu na to, czy cena wydawanego leku jest niższa, równa lub wyższa od ceny detalicznej leku zaordynowanego przez osobę uprawnioną do wystawiania recept, należy oznaczyć w komunikacie elektronicznym przekazywanym do NFZ jako wydanie odpowiednika poprzez naniesienie znacznika „Wydano Odpowiednik”. Obowiązek ten nakłada na osobę realizującą receptę rozporządzenie Ministra Zdrowia z 23 stycznia 2014 r. (Dz.U. 2014, poz. 122 tekst jednolity) w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

 

2. Czy mogę przyjąć do realizacji receptę na środek odurzający, np. Sevredol 20 mg x 60 tabl., z odroczonym terminem realizacji recepty?

Tak.

Zgodnie z brzmieniem par. 7 ust 1 rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki (Dz.U. 2015, poz. 1889), na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P można wystawić do 3 recept na następujące po sobie okresy stosowania, nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania. Powyższy zapis zezwala osobie uprawnionej na wystawienie 3 recept z odroczonym terminem realizacji.

Tym niemniej należy pamiętać, iż termin ważności recepty na powyższe produkty liczony jest od daty wystawienia recepty i wynosi 30 dni. Dlatego też należy bacznie zwracać uwagę na datę wystawienia.

 

3. Jeżeli na recepcie z uprawnieniem S nie ma wpisanej odpłatności za lek, to czy mogę wydać lek nieodpłatnie?

Tak.

Przy braku wpisanej odpłatności za lek na recepcie z uprawnieniem S dla osoby, która ukończyła 85. r.ż. apteka wydaje ten lek nieodpłatnie. Zgodnie z brzmieniem par. 6 ust 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2016 r. poz. 62, tekst jednolity), osoba uprawniona do wystawiania recept nanosi na recepcie odpłatność za lek. Również ten sam paragraf w pkt 6a informuje o tym, że w sytuacji, gdy lek występuje w wykazie leków tylko w jednej odpłatności, osoba uprawniona nie wpisuje tej odpłatności. Zarazem par. 16 ust. 1 pkt 1 h daje wytyczne osobie realizującej receptę do postępowania w sytuacji, gdy odpłatność za lek nie została wpisana. Osoba realizująca receptę wydaje lek za odpłatnością:

    w przypadku produktów o jednej odpłatności za odpłatnością określoną w wykazie;
    w przypadku produktów występujących w więcej niż jednej odpłatności, za najwyższą odpłatnością określoną dla tych produktów;
    w przypadku, gdy na recepcie znajduje się uprawnienie dodatkowe, za odpłatnością wynikającą z tego uprawnienia.

 

Zachęcamy Państwa do zadawania pytań naszemu ekspertowi: redakcja@medyk.com.pl

Copyright © Medyk sp. z o.o