2017-03-31 Aktualności

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych i jeden z największych problemów współczesnej cywilizacji. Aktualnie prowadzone na świecie badania epidemiologiczne wskazują, że w ciągu całego życia na depresję choruje 17% ludzi, czyli co szósty obywatel naszego globu. Aż do 25% chorych zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu cierpi z powodu depresji o różnym stopniu nasilenia. Problemy farmakoterapii tego schorzenia zostały omówione podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w ramach kampanii Lek Bezpieczny.

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Dlatego tak ważne jest skuteczne jej zdiagnozowanie, a potem leczenie. Jak podkreślił dr Grzegorz Cessak, prezes URPL: "Współczesne leki przeciwdepresyjne umożliwiają skuteczne i bezpieczne leczenie depresji. W przypadku tej grupy leków rzadko występują działania niepożądane. Ważne, by terapia odbywała się pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami, wtedy pacjenci mogą czuć się bezpieczni".

Dr hab. n. med. Ewa Bałkowiec-Iskra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwróciła uwagę, że aż 15% przypadków depresji nie jest diagnozowane i leczone to bardzo niebezpieczne, ponieważ depresja jest chorobą powodującą cierpienie zarówno pacjenta, jak i jego otoczenia. Nieleczona depresja może prowadzić do podjęcia przez chorych próby samobójczej. Zgodnie ze statystykami to właśnie choroby afektywne są najczęstszą przyczyną samobójstw. Dlatego tak ważne jest, by pacjent, u którego przez dwa tygodnie występuje obniżenie nastroju, utrata zainteresowań, męczliwość, zaburzenia koncentracji i/lub zaburzenia snu, zgłosił się do lekarza psychiatry.

"Współczesne leki przeciwdepresyjne nie uzależniają, działają przyczynowo – wzmacniają działanie neuroprzekaźników, regulujących działanie układu nerwowego. Leczenie depresji jest obecnie „terapią szytą na miarę” – leki dobierane są tak, aby leczyły objawy depresji występujące u danego pacjenta – powiedziała dr hab. n. med. Ewa Bałkowiec-Iskra.

"Istotną rolę w leczeniu depresji odgrywają odpowiedniki referencyjnych produktów leczniczych (tzw. leki odtwórcze). Umożliwiają one dostęp do nowoczesnych terapii szerokiemu gronu pacjentów" - podkreślał prezes URPL. Dzięki restrykcyjnym wymogom rejestracyjnym, które muszą spełnić te produkty, aby uzyskać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, są one lekami wysokiej jakości, charakteryzującymi się skutecznością i bezpieczeństwem zapewniającym efektywne leczenie depresji.

Konferencja URPL została zorganizowana w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Depresją przypadającym 7 kwietnia, a obchodzonym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Copyright © Medyk sp. z o.o