2021-06-11 Aktualności

Rozpoczęła siÄ™ druga edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. „Porozmawiajmy szczerze o otyÅ‚oÅ›ci”. Jej celem jest budowanie spoÅ‚ecznej Å›wiadomoÅ›ci, że otyÅ‚ość to choroba, którÄ… należy i można leczyć. Brak zrozumienia charakteru otyÅ‚oÅ›ci przekÅ‚ada siÄ™ na przekonanie, że jest ona Å›wiadomym wyborem chorego. Powszechnym jest obarczanie go odpowiedzialnoÅ›ciÄ… i winÄ… za rozwój nadmiernej masy ciaÅ‚a. Oznacza to, że osoby z otyÅ‚oÅ›ciÄ… muszÄ… mierzyć siÄ™ nie tylko z tym, co przynosi sama choroba, ale dodatkowo z nieprzychylnoÅ›ciÄ… spoÅ‚ecznÄ…, która nierzadko przybiera formÄ™ hejtu i stygmatyzacji. Badania CBOS z 2019 r. wskazujÄ…, że 59% dorosÅ‚ych Polaków waży za dużo, a od 2010 r. odsetek ten wzrósÅ‚ o 13%.

OtyÅ‚ość to bez wÄ…tpienia jedno z najwiÄ™kszych wyzwaÅ„ zdrowotnych XXI wieku. Skala oraz dynamika zachorowaÅ„ czyniÄ… z otyÅ‚oÅ›ci priorytet ochrony zdrowia. W Polsce już co 6. kobieta i co 7. mężczyzna choruje na otyÅ‚ość. Wyniki badaÅ„ pokazujÄ… systematyczny wzrost zachorowaÅ„ na tÄ™ chorobÄ™. W ciÄ…gu ostatnich lat problemy z utrzymaniem prawidÅ‚owej wagi znaczÄ…co siÄ™ pogÅ‚Ä™biÅ‚y. Z badaÅ„ zrealizowanych w ramach kampanii wynika, że aż 80% osób z otyÅ‚oÅ›ciÄ… nie postrzega jej jako choroby, a jedynie jako defekt estetyczny. 

Brak Å›wiadomoÅ›ci choroby, jakÄ… jest otyÅ‚ość powoduje, że jest to choroba przede wszystkim niezdiagnozowana, a co za tymi idzie – nieleczona. Jest rozpoznawana zdecydowanie za późno, a może powodować, jak żadna inna choroba, ponad 200 powikÅ‚aÅ„. WedÅ‚ug szacunków z powodu pandemii otyÅ‚oÅ›ci do 2050 r. dÅ‚ugość życia przeciÄ™tnego Polaka zmniejszy siÄ™ aż o 4 lata. Dane bijÄ… na alarm i wymuszajÄ… podejmowanie dziaÅ‚aÅ„ w różnych grupach spoÅ‚ecznych – od najmÅ‚odszych do najstarszych, ale też i wÅ›ród lekarzy, by wiedzieli, jak postÄ™pować z pacjentem chorujÄ…cym na otyÅ‚ość, który pojawia siÄ™ w ich gabinecie – wyjaÅ›nia prof. dr hab. n. med. PaweÅ‚ BogdaÅ„ski, Katedra i ZakÅ‚ad Leczenia OtyÅ‚oÅ›ci, ZaburzeÅ„ Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia OtyÅ‚oÅ›ci (PTLO).

 

Dyskryminacja i niezrozumienie

Osoby chorujÄ…ce na otyÅ‚ość czÄ™sto spotykajÄ… siÄ™ z brakiem zrozumienia ze strony swojego otoczenia, a mity, które krążą wokół tej choroby, sprawiajÄ…, że czujÄ… siÄ™ wykluczeni. Tymczasem wielu pacjentów, mimo wysiÅ‚ków i ogromnej pracy, nie jest w stanie samodzielnie redukować masy ciaÅ‚a do poziomu, który nie zagraża ich życiu. Dlatego tak istotny jest kontakt z lekarzem, który wskaże odpowiednie kierunki dziaÅ‚aÅ„. DziÄ™ki rozwojowi medycyny możliwe staje siÄ™ dzisiaj indywidualne podejÅ›cie do pacjenta z otyÅ‚oÅ›ciÄ…. DostÄ™pne sÄ… różne metody leczenia i to pacjent w porozumieniu z lekarzem decyduje, która metoda jest zgodna z jego oczekiwaniami. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok w stronÄ™ zdrowia i porozmawiać z lekarzem o terapii otyÅ‚oÅ›ci.

Z badaÅ„ opinii spoÅ‚ecznej zrealizowanych w ramach kampanii wynika, że zdecydowanie najczęściej wskazywanym źródÅ‚em dyskryminacji ze wzglÄ™du na masÄ™ ciaÅ‚a jest szkoÅ‚a (61%), Internet, w tym media spoÅ‚ecznoÅ›ciowe, (38%) oraz miejsca publiczne (33%). Dlatego też kluczowa jest szczera rozmowa o leczeniu otyÅ‚oÅ›ci, tak, aby pacjent z otyÅ‚oÅ›ciÄ… nie byÅ‚ w tym procesie pozostawiony sam sobie.  

 

Otyłość się leczy

O wdrożeniu leczenia farmakologicznego w chorobie otyÅ‚oÅ›ciowej zawsze decyduje lekarz. Obecnie dostÄ™pne sÄ… w Polsce trzy leki uÅ‚atwiajÄ…ce redukcjÄ™ masy ciaÅ‚a: liraglutyd – lek z grupy analogów GLP-1, który powoduje zmniejszenie masy ciaÅ‚a, kontroluje Å‚aknienie, zwiÄ™kszajÄ…c uczucie sytoÅ›ci i zmniejszajÄ…c uczucie gÅ‚odu, co ważne – zmniejszajÄ…c równoczeÅ›nie ryzyko rozwoju powikÅ‚aÅ„ np. cukrzycy; poÅ‚Ä…czenie chlorowodorku bupropionu i naltreksonu – zwiÄ™ksza uczucie sytoÅ›ci i zmniejsza odczucie przyjemnoÅ›ci zwiÄ…zanej ze spożywaniem pokarmów poprzez dziaÅ‚ania na oÅ›rodkowy ukÅ‚ad nerwowy oraz inhibitor lipaz – lek hamujÄ…cy wchÅ‚anianie tÅ‚uszczu z przewodu pokarmowego.

 

Kampania

W ramach kampanii powstaÅ‚ spot edukacyjny, do którego zaangażowani zostali pacjenci z otyÅ‚oÅ›ciÄ… oraz ambasador kampani Cezary Å»ak. Bohaterowie spotu przyznajÄ…, że sami na co dzieÅ„ mierzÄ… siÄ™ z nieprzychylnymi komentarzami, co nie pomaga im w procesie leczenia.

Inicjatorem kampanii jest Polskie Towarzystwo Leczenia OtyÅ‚oÅ›ci, mecenasem firma Novo Nordisk, a partnerami kampanii sÄ…: Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych przyznaÅ‚ kampanii swój patronat. W ramach kampanii powstaÅ‚a nowa odsÅ‚ona strony internetowej www.ootylosci.pl, uruchomiono również fan page kampanii na Facebooku oraz kanaÅ‚ na YouTube

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o