2021-10-26 Aktualności

Pandemia zwiększyła zainteresowanie pacjentów rolą Europy w produkcji leków. Nowe badania konsumenckie pokazują, że siedmiu na dziesięciu pacjentów chorych przewlekle chce wiedzieć, gdzie produkowane są ich leki oraz pragnie mieć pewność, że europejska produkcja pozostaje konkurencyjna względem innych kontynentów (71%). Zdecydowana większość badanych (84%) chce, aby rządy wspierały inwestycje w produkcję farmaceutyków w ich regionie, co pozwoli uniknąć nadmiernej zależności od krajów spoza Europy.

W badaniu przeprowadzonym przez Teva Pharmaceuticals w II kwartale 2021 r. zebrano opinie 3 000 europejskich pacjentów (z Francji, Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Chorwacji i Czech) w wieku powyżej 25 lat, cierpiących na jedno lub więcej schorzeń przewlekłych (chorobę Alzheimera, artretyzm, astmę, choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, POChP, depresję, cukrzycę, choroby serca czy migrenę), które wymagają regularnego przyjmowania leków. Wyniki badania wskazują na potrzebę przywrócenia równowagi w globalnym farmaceutycznym łańcuchu dostaw, aby zapewnić każdemu regionowi świata stały dostęp do niezbędnych leków. Ma to związek z pandemią COVID-19, która uwypukliła problemy wynikające ze skupienia produkcji substancji czynnych w Azji. Europa nadal trzyma się mocno pod względem wytwarzania leków gotowych, ale straciła pozycję lidera w obszarze produkcji aktywnych składników farmaceutycznych w sektorze leków generycznych niechronionych patentami. W przypadku leków podstawowych, takich jak paracetamol, zależność taka niesie strategiczne zagrożenia.

Richard Daniell, prezes Teva Europe wyjaśnia: Wstrząs wywołany pandemią zadziałał jak sygnał ostrzegawczy, pokazując nam, że rosnąca nierównowaga w globalnym farmaceutycznym łańcuchu dostaw nie może trwać nadal. Nadmierne uzależnienie Europy od produkcji aktywnych składników farmaceutycznych w Azji ujawniło się wyraźnie, kiedy zamknięto fabryki i granice. Z drugiej jednak strony, podejście oparte wyłącznie na indywidualnych strategiach poszczególnych państw nie sprawdzi się w tak silnie powiązanym i współzależnym obszarze, jakim jest obecnie zaopatrzenie w leki. Europa musi dostosować swoją politykę do nowych realiów ekonomicznych i technologicznych, jednocześnie wzmacniając swoją konkurencyjność i pozycję geopolityczną poprzez zachowanie otwartości i przyciąganie inwestycji.

Teva jest jednym z największych dostawców leków do europejskich systemów opieki zdrowotnej. Obecnie 95% leków Teva jest wytwarzanych w Europie z wykorzystaniem globalnej linii dostaw. Jednym z wytwórców leków na rynek Polski i europejski jest zakład Teva w Krakowie, który świętuje w tym roku 90. rocznicę istnienia.

 

WNIOSKI Z PANDEMII – zagrożone bezpieczeństwo lekowe Europy

  • Badanie pokazuje, że zdaniem europejskich pacjentów takie zobowiązania są niezbędne dla ich bezpieczeństwa i stabilnej przyszłości.
  • Niemal trzy czwarte (73%) osób uważa, że przemysł farmaceutyczny ma strategiczne znaczenie dla Europy w okresie wychodzenia z pandemii, ponieważ może zapewnić stabilność i niezawodność dostaw leków.
  • Blisko dwie trzecie respondentów (61%) sądzi, że produkcja leków w regionie jest istotna dla ochrony europejskich systemów opieki zdrowotnej, a mniej więcej tyle samo (59%) uważa ją za kluczową dla zabezpieczenia autonomii i suwerenności Europy w zakresie dostępności leków o krytycznym znaczeniu.
  •  

WPŁYW GOSPODARCZY – rozwój sektora farmaceutycznego motorem wyjścia z kryzysu

  • Badanie wykazało, że 85% pacjentów uważa sektor farmaceutyczny za kluczowy dla ożywienia gospodarczego na etapie wychodzenia z głębokiego kryzysu spowodowanego  pandemią.
  • Jako główne korzyści wynikające z promowania produkcji leków w Europie pacjenci wymieniali tworzenie miejsc pracy i wspieranie lokalnej gospodarki (57%), a tuż za nimi plasowało się pragnienie lepszego dostępu do podstawowych leków i zmniejszenie uzależnienia od dostaw zagranicznych (56%).
  • Ponad 70% europejskich pacjentów chciałoby, aby Europa była równie konkurencyjna jak inne regiony świata i oczekuje, że ich rząd podejmie działania na rzecz realizacji tego celu.

TROSKA O ŚRODOWISKO – Europa produkuje ekologicznie

  • Ochrona środowiska naturalnego była jednym z najważniejszych tematów dla pacjentów: 65% postulowało, aby ich leki były produkowane w sposób przyjazny dla środowiska.
  • Ponad połowa (55%) pacjentów dostrzega korzyści płynące z produkowania leków w Europie, związane z potencjalnym zmniejszeniem wpływu transportu na środowisko. A więcej niż jedna trzecia (35%) respondentów uważa, że Europa gwarantuje bardziej ekologiczną produkcję i przestrzeganie przepisów ochrony środowiska niż producenci z innych kontynentów.

Copyright © Medyk sp. z o.o