2021-10-28 Aktualności

Wraz z wiekiem częstotliwość występowania ubytków słuchu wśród Polaków stale rośnie. Jak wynika z badań zrealizowanych na potrzeby zainaugurowanej właśnie ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Nie musisz krzyczeć!”, organizowanej przez Amplifon, problemów ze słyszeniem w codziennych sytuacjach doświadczyła już połowa (49%) osób po 60. r.ż. Co ważne, uszkodzenie słuchu oprócz dolegliwości fizycznych ma również swój znaczący wpływ na naszą psychikę i relacje społeczne. Celem kampanii „Nie musisz krzyczeć!” jest zwrócenie uwagi na problem społeczny związany z ubytkami słuchu wśród Polaków. Misją podjętych w jej ramach działań jest wsparcie osób mierzących się z dolegliwościami słuchowymi, a także zachęcanie do wykonywania cyklicznych badań.

Pogarszanie się słuchu może być procesem długotrwałym. Właśnie dlatego niejednokrotnie osoby starsze nie orientują się, że z ich słuchem nie jest najlepiej. Na skalę tego problemu wpływa również częstotliwość wizyt Polaków u specjalistów. Badania pokazały, że co 4. senior nigdy nie badał swojego słuchu. Oznacza to, że w całym kraju problem ze słuchem może dotyczyć blisko 3 mln nigdy niediagnozowanych pod tym kątem osób po 60. r.ż. Ponadto więcej niż 3 lata temu swój słuch sprawdzało 45% badanych.

Chociaż problemy ze słuchem są rzeczą naturalną, istnieją pewne czynniki, które znacząco przyspieszają ten proces i mogą uszkodzić go trwale. Należą do nich regularne narażenie na dźwięki o natężeniu 85dB lub wyższym, związane np. z głośnym hałasem podczas pracy w rolnictwie, budownictwie lub fabrykach. Uszkodzenia powstałe w ten sposób mogą być nieodwracalne, dlatego wymaga się stosowania ochrony słuchu w trakcie wykonywanie tego rodzaju prac. Zagrożeniem dla naszych uszu są także nagle występujące głośne wybuchy mogące uszkodzić komórki ucha, takie jak wystrzał z broni palnej czy fajerwerki.  Warto pamiętać, że tymczasowa utrata słuchu może wystąpić również w przypadku przyjmowania dużych dawek aspiryny, innych leków przeciwbólowych, leków przeciwmalarycznych lub diuretyków pętlowych.

 

Pierwsze oznaki ubytku słuchu

Oprócz zmiany głośności słyszenia, ubytek słuchu może również powodować ogólne przytłumienie dźwięku. To sprawia, że ​​rozumienie mowy, lokalizowanie jej źródła i wyłapywanie na tle hałasu, podczas rozmów na spotkaniach, przez telefon lub podczas spotkań towarzyskich, może prowadzić do uczucia zakłopotania, stresu, izolacji, samotności, a nawet depresji. Aż 49% badanych seniorów  ma trudności w trakcie oglądania telewizji lub słuchania muzyki (30%), odczuwa frustrację z powodów kłopotów z komunikacją ogólnie (21%), niemożliwości porozumienia się z najbliższymi (11%), czy załatwienia spraw urzędowych (10%).

Konsekwencji związanych z ubytkami słuchu jest wiele. Niestety, w większości przypadków do zmiany codziennych zachowań związanych z ekspozycją słuchu na natężony dźwięk dochodzi dopiero, kiedy na profilaktykę jest już za późno. Bardzo często osoby starsze, które nie słyszą dobrze, popadają w depresję lub wycofują się z życia społecznego, ponieważ czują się sfrustrowane lub zawstydzone tym, że nie rozumieją, co zostało powiedziane. Jedynym kluczem i pierwszym niezbędnym krokiem do poprawy jakości życia osób z zaburzeniami słuchu jest skuteczna diagnostyka. I to tym pamiętajmy mówi Ada Lewandowska, dyplomowana protetyk słuchu i koordynatorka ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Nie musisz krzyczeć!”.

 

Jak zapobiegać utracie słuchu?

Ważne jest, aby wiedzieć, że słuch można chronić za pomocą prostych, ale skutecznych środków. Jeśli musisz podnosić głos, aby ktoś obok usłyszał to, co mówisz, to najlepszy znak, że powinieneś zmienić otoczenie. Sposobem, który skutecznie ochroni Twoje uszy przez szkodliwym hałasem, są indywidualne ochronniki słuchu lub zatyczki uniwersalne.

Jeśli często przebywasz w głośnym otoczeniu, pamiętaj, aby co roku sprawdzać słuch u specjalistów. Badania słuchu mogą wykryć lekki ubytek słuchu, zanim uszkodzenie stanie się znaczące. Nie można także zapominać o zmniejszaniu głośności muzyki słuchanej przez słuchawki, ograniczaniu głośności telewizora czy zabezpieczaniu się podczas jazdy na skuterze śnieżnym lub używania elektronarzędzi.

W ramach kampanii, przy wsparciu gabinetów Amplifon, organizowane są bezpłatne badania słuchu i konsultacje ze specjalistami (nformacje:tel. 800 888 899). 

Copyright © Medyk sp. z o.o