2022-10-11 Aktualności
Z okazji Europejskiego Dnia Grypy, który przypada na 12 października, odbędzie się debata ekspertów, w której Polskę reprezentować będzie przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy – prof. dr hab. n. med. Adam Antczak.
Poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce w sezonie szczepień 2021/2022 osiągnął rekordowy wynik 7%, będąc prawie dwukrotnością wyników sprzed ostatnich 10 lat. Jednocześnie wśród osób w wieku 65+, które stanowią grupę pacjentów szczególnie narażonych na zachorowanie oraz poważne powikłania pogrypowe, poziom ten zwiększył się z 12,5% na 22,6% na przestrzeni dekady. Choć wyniki te stanowią sukces dla polskiego systemu ochrony zdrowia, to na arenie międzynarodowej nie wypadają one w sposób nadzwyczajny. Portugalia w zeszłym sezonie osiągnęła pułap aż 83,9% zaszczepienia wśród społeczności osób w wieku 65+, a Hiszpania — 62.4%. Nie zmienia to jednak faktu, że wyniki Hiszpanii również nie spełniły w ten sposób planów osiągnięcia 75% wyszczepialności wśród osób należących do grup wysokiego ryzyka (do których należą osoby w wieku 65+) oraz pracowników ochrony zdrowia, które przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia.
 
Kolejna edycja EU Flu Day poświęcona zostanie priorytetyzacji znaczenia szczepień przeciw grypie w obecnym sezonie 2022/2023. Pod przewodnictwem posłanki do Parlamentu Europejskiego, Dolores Montserrat, poruszone zostaną tematy m.in. wagi szczepień przeciw grypie (ze szczególnym uwzględnieniem ich znaczenia dla osób należących do grup ryzyka) czy najlepszych praktyk na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym – w tym sposoby rozszerzenia kanałów podawania szczepionek w celu ułatwienia do nich dostępu (np. poprzez rozszerzanie kwalifikacji farmaceutów i angażowanie ich w akcje szczepienne). Poruszana zostanie również kwestia roli wczesnego planowania zapotrzebowania w celu zapewnienia wystarczającej liczby szczepionek. W trakcie wydarzenia planowane jest także poświęcenie czasu na wyciągnięcie lekcji z pandemii COVID-19 w kontekście prowadzenia odpowiedniego nadzoru nad wskaźnikami poziomu zaszczepienia przeciw grypie w społeczeństwie. Omówione zostanie też ryzyko i szanse związane z przyjmowaniem szczepionek przeciw grypie w związku z przypominającymi dawkami przeciw COVID-19.
 
Postulujemy o zwiększenie dostępności do szczepień, ograniczając bariery – od tych w głowach ludzkich czy poprzez znoszenie barier formalnych i organizacyjnych. Od początku postulowaliśmy o zmiany systemowe, które pozwoliłby zwiększyć wyszczepialność przeciw grypie. Temu służyłoby m.in. takie zorganizowanie szczepień, aby cały proces szczepienia, łącznie z receptą, wydaniem szczepionki, kwalifikacją i szczepieniem odbywała się w jednym miejscu: w aptece lub w placówce medycznej – mówi prof. Adam Antczak.

Copyright © Medyk sp. z o.o