Większość farmaceutów boi się doradzać w samoleczeniu kobietom w ciąży, ponieważ wiemy, że każda decyzja może być potencjalnie związana z ryzykiem powikłań dla płodu. Niektóre leki mogą komplikować przebieg ciąży, np. być przyczyną przedwczesnej akcji porodowej. Inne mogą wpływać na rozwój dziecka już po urodzeniu. Niejednokrotnie jako farmaceuci zalecamy kobietom w ciąży jedynie homeopatię lub wizytę u lekarza prowadzącego. Pamiętajmy jednak, że wiele chorób, które występują u ciężarnych, leczy się tak samo, jak w populacji pozostałej grupy pacjentów.
Mipomersen jest lekiem hipolipemizującym, zarejestrowanym 29 stycznia 2013 r. przez Agencję ds. Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych Ameryki. To lek sierocy, stosowany w homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej, która jest genetycznie uwarunkowanym zaburzeniem metabolizmu lipidów. Choroba wynika z mutacji w jednym z genów (LDLR, APOB, PCSK9) kodujących białka istotne w prawidłowym przebiegu endocytozy cząsteczek LDL za pośrednictwem receptora LDL, występującej w obu allelach. Mipomersen jest oligonukleotydem antysensownym drugiej generacji, który hamuje syntezę apolipoproteiny B100. W wyniku połączenia cząsteczki leku z mRNA, powstającym w procesie transkrypcji genu APOB, dochodzi do zależnej od rybonukleazy H degradacji mRNA, co skutkuje zahamowaniem ekspresji genu. Mipomersen obniża stężenie we krwi apolipoproteiny B, cholesterolu całkowitego, lipoprotein LDL i VLDL, triglicerydów oraz lipoproteiny (a). Cząsteczka leku jest zbudowana z 20 nukleotydów. Lek podaje się drogą wstrzyknięcia podskórnego raz w tygodniu. Mipomersen jest metabolizowany za pomocą nukleaz, bez udziału cytochromu P450. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest ból, świąd i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, a jednym z najgroźniejszych – stłuszczenie wątroby.
Przeziębienie to zespół objawów spowodowanych zakażeniem wirusowym. Wywołuje symptomy związane z bólem gardła, zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Farmakoterapia przeziębienia opiera się na leczeniu objawowym. Na rynku farmaceutycznym dostępne są
zarówno preparaty syntetyczne, jak i ziołowe.
Firmy Sanofi oraz Regeneron Pharmaceuticals, Inc. poinformowały, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do stosowania Dupixent® (dupilumab) w postaci do wstrzykiwań - pierwszy i jedyny lek biologiczny zarejestrowany do leczenia dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, u których przebiegu choroby nie udaje się kontrolować za pomocą miejscowych leków dostępnych na receptę i/lub niekwalifikujących się do ich stosowania.
Studenckie Koło Naukowe Dietetyki przy Zakładzie Żywienia Klinicznego i Diagnostyki Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przy współpracy z Fundacją dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jest organizatorem konferencji „Psychika a Dietetyka, czyli jak wypełnić lukę między tym, co wiemy, a tym, co jemy". Uczestnicy konferencji spotkają się 6 maja (godz. 9-17.30) w Auli 1000 Centrum Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (ul. Pomorska 251). Konferencja skierowania jest w głównej mierze do lekarzy, dietetyków, psychologów, psychodietetyków, psychoterapeutów i trenerów personalnych, jak też dla osób niezwiązanych profesjonalnie z tematyką konferencji.
Wiceminister zdrowia udzielił odpowiedzi na interpelację poselską, dotyczącą negatywnej oceny raportu Najwyższej Izby Kontroli w zakresie suplementów diety. Przypomniał także, jakie propozycje zmian planuje resort i dodał, że powyższe zmiany wynikają m.in. z prac Zespołu do spraw uregulowania reklamy leków, suplementów diety i innych środków spożywczych oraz wyrobów medycznych oraz Zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.
Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych i jeden z największych problemów współczesnej cywilizacji. Aktualnie prowadzone na świecie badania epidemiologiczne wskazują, że w ciągu całego życia na depresję choruje 17% ludzi, czyli co szósty obywatel naszego globu. Aż do 25% chorych zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu cierpi z powodu depresji o różnym stopniu nasilenia. Problemy farmakoterapii tego schorzenia zostały omówione podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w ramach kampanii Lek Bezpieczny.
Jak wynika z najnowszego raportu PMR „Handel internetowy produktami OTC w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022” w 2016 r. w Polsce lek OTC kupiło 7 na 10 osób (w różnych kanałach sprzedaży, przy czym apteki tradycyjne pozostają głównym miejscem zakupu). Dwa razy mniej osób zakupiło suplement diety, a jedna czwarta – dermokosmetyk. Powyższe produkty przez internet kupuje po kilka procent osób, jednak znaczenie tego kanału w kolejnych latach będzie rosnąć. Przyczyną jest m.in. rosnący odsetek Polaków korzystających z internetu, również osób starszych i mieszkających w mniejszych miejscowościach. Rośnie też segment m-commerce, co przyczynia się do rozwoju rynku.
Znamy już dziesięciu lekarzy i dziesięciu farmaceutów, którzy odebrali coroczne Nagrody Anioły Farmacji i Anioły Medycyny za rok 2016 podczas gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zdaniem założyciela Fundacji Anioły Farmacji i Anioły Medycyny, Adama Górczyńskiego „Jeżeli ponad 140 tys. pacjentów z własnej woli wybiera najlepszych lekarzy i farmaceutów w kraju, to jest to głos najbardziej wiarygodny, głos którego nie wolno zignorować”. Warto dodać, że do nagrody zgłoszono łącznie 5 tys. lekarzy i farmaceutów, z wielkich miast i z małych wsi, z wielkich specjalistycznych klinik, ale i z malutkich wiejskich przychodni.
Skład: wapń, witamina D3, witamina K2.
Działanie: wspomaga profilaktykę złamań osteoporotycznych, przeciwdziała utracie minerałów kostnych po menopauzie, wspomaga uwapnienie.
24 lutego 2017 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Do tej pory zapis ustawy gwarantował prawo do łagodzenia bólu tylko chorym w stanie terminalnym. W ramach obecnego zapisu: każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest zobowiązany podejmować działania polegające na określeniu stopnia natężenia bólu, leczeniu bólu oraz monitorowaniu skuteczności tego leczenia”. Przepisy stanowią podstawę prawną gwarantującą opiekę przeciwbólową wszystkim chorym, którym towarzyszy ból i cierpienie, niezależnie od rodzaju i stadium choroby.
Na 37. posiedzeniu, które odbyło się 9 marca br., Sejm RP zagłosował przeciwko wnioskowi sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji w sprawie odrzucenia poselskiego projektu ustawy - Prawo farmaceutyczne, a tym samym skierował projekt ustawy do Komisji w celu ponownego rozpatrzenia z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Zdrowia. Poniżej zostało przedstawione stanowisko Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNet oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) w tej sprawie.
9 marca br. w Sejmie RP odbyła się dyskusja nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne (druki nr 1126 i 1222). Debatę zakończyło głosowanie, podczas którego posłowie odrzucili sprawozdanie Nadzwyczajnej Komisji ds. Deregulacji rekomendujące odrzucenie projektu. Tym samym projekt został skierowany do dalszych prac legislacyjnych w tej Komisji.
Krajowa Rada Suplementów i Odżywek czynnie współpracuje z Ministerstwem Zdrowia nad kształtem zmian planowanych regulacji rynku suplementów diety. 27 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. suplementów przy Ministerstwie Zdrowia. Zespół zajmuje się nowelizacją prawa żywnościowego w zakresie suplementów diety.
Nefrolodzy biją na alarm - co dziesiąty Polak choruje na nerki i najczęściej o tym nie wie. Z okazji Światowego Dnia Nerek (9 marca) Stacja Metra przy Świętokrzyskiej w Warszawie, Lotnisko Ławica w Poznaniu i Dworzec Główny PKP w Krakowie zmienią się w mobilne stacje dializ. Celem akcji jest pokazanie, że diagnoza „niewydolne nerki” może spotkać nas równie nieoczekiwanie, jak stanowisko do dializ na stacji metra.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o