Firma Bristol-Myers Squibb ogłosiła, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała niwolumab do dożylnego podawania pacjentom z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym urotelialnym rakiem pęcherza moczowego (mUC), u których wystąpiła progresja choroby podczas lub po leczeniu chemioterapią na bazie platyny, lub u których wystąpiła progresja choroby w ciągu 12 miesięcy od neoadjuwantowej lub adjuwantowej terapii preparatami zawierającymi platynę. Rejestracji w tym wskazaniu dokonano w trybie przyspieszonym na podstawie współczynnika odpowiedzi guza oraz długości trwania odpowiedzi.
W tym roku nieco wcześniej rozpoczął się epidemiczny szczyt zachorowań na grypę. Od początku września w całej Polsce odnotowano już 2 026 875 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a hospitalizacji wymagało 5 935 z nich. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy jak co roku apelują o szczepienie się przeciw grypie, by zapobiegać groźnym dla zdrowia i życia powikłaniom pogrypowym. Osoby, które jeszcze nie zachorowały ciągle mogą skorzystać ze szczepień. Należy pamiętać, iż już po tygodniu zyskuje się odporność częściową, a po dwóch pełną.
Bezsenność należy do najczęstszych problemów zdrowotnych. Z badań przeprowadzonych przez BOP wynika, że co drugi Polak ma problemy z zasypianiem, a co trzeci nie przespał kilku nocy w miesiącu. Przyczynami rozwoju bezsenności mogą być m.in. zaburzenia psychiczne (np. depresja), choroby somatyczne, ale też nieodpowiednia higiena snu. Istotnym powodem może być także, paradoksalnie, zażywanie leków nasennych i uspokajających, szczególnie gdy stosowane są długo, w niewłaściwych dawkach i bez konsultacji z lekarzem.
Rynek suplementów diety wymaga pilnej poprawy regulacji dotyczących tych produktów. Polscy konsumenci spożywają coraz więcej suplementów diety, traktując je nierzadko jako panaceum na różne dolegliwości. Nie wiadomo jednak dokładnie, co spożywamy, gdyż wprowadzanie do obrotu i sprzedaż są praktycznie poza skuteczną kontrolą. Badania laboratoryjne suplementów diety zlecone przez NIK wykazały, że wiele suplementów nie wykazuje cech deklarowanych przez producentów, a zdarzają się też po prostu szkodliwe dla zdrowia.
Stan zapalny ucha zewnętrznego (przewodu słuchowego) objawia się najczęściej jego bólem, nasilającym się podczas dotykania małżowiny usznej. Do tego objawu czasem dochodzi niezbyt obfity wysięk z ucha. Dolegliwości bólowe ucha mogą być nasilone ze względu na bliskość
skóry przewodu słuchowego z ochrzęstną i okostną. Postępowanie fitoterapeutyczne w przypadku niezbyt nasilonego bólu ucha i stanu zapalnego przewodu słuchowego obejmuje stosowanie preparatów zawierających wyciągi z dziewanny wielokwiatowej, nagietka lekarskiego, dziurawca zwyczajnego oraz olejków: z drzewa herbacianego, geraniowego, goździkowego lub czosnkowego.
Firma Bristol-Myers Squibb Company ogłosiła wyniki badania ONO-4538-12, które wykazało, że niwolumab istotnie obniża ryzyko zgonu o 37% u pacjentów z uprzednio leczonym zaawansowanym rakiem żołądka opornym lub nietolerującym leczenia standardowego, w przypadku których nie ma ustalonego standardu postępowania. Badanie ONO-4538-12 jest podwójnie zaślepionym, randomizowanym badaniem klinicznym fazy 3. z grupą kontrolną, oceniającym skuteczność i bezpieczeństwo stosowania niwolumabu u tych pacjentów.
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnej chorobowości i umieralności z przyczyn sercowo-naczyniowych, ale skuteczność jego leczenia jest niewystarczająca zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Większość pacjentów z nadciśnieniem tętniczym wymaga stosowania odpowiednio dobranych kombinacji leków hipotensyjnych, a istotną rolę w leczeniu nadciśnienia powinny odgrywać preparaty złożone. W niniejszym artykule omówiono uzasadnienie i wskazania do skojarzonego leczenia hipotensyjnego, korzyści ze stosowania preparatów złożonych, a także rolę połączeń inhibitora enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) z diuretykiem w leczeniu skojarzonym na przykładzie kombinacji ramiprilu i hydrochlorotiazydu (HCTZ). Ramipril jest inhibitorem ACE o wartości dobrze udokumentowanej w licznych próbach klinicznych, a HCTZ pozostaje lekiem alternatywnym w stosunku do indapamidu, jeżeli pacjent wymaga leczenia skojarzonego.
Na pytania czytelników odpowiada ekspert prawa farmaceutycznego, skarbnik Naczelnej Izby Aptekarskiej, mgr farm. Marian Witkowski.
Poposiłkowe uczucie pełności oraz zespół dolegliwości umiejscowionych w nadbrzuszu środkowym (pomiędzy pępkiem a końcem mostka), m.in. uczucie pieczenia i bólu, to podstawowe objawy niestrawności, czyli dyspepsji.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY,wycofuje z obrotu na terenle calego kraju produkt leczniczy Vidotin (tert-Butylamini Perindoprilum), 4mg, tabletki:
podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wvcofuje z obrotu na terenle całego kraju produkt leczniczy:
Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek wyraziła swój niepokój i sprzeciw wobec planów dotyczących likwidacji zawodu technika farmaceutycznego. W Polsce w aptekach zatrudnionych jest ponad 40 tys. techników farmaceutycznych.
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe nie zostaną wycofane z ogólnodostępnych sklepów. Nadal będzie można tam kupić leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy, paracetamol i ibuprofen. Zostaną natomiast zmienione kryteria kwalifikacji leków, które będzie można sprzedawać w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz w sklepach ogólnodostępnych.
Celem proponowanych zmian jest zawieszenie (do 30 czerwca 2017 r.) obowiązków polegających na przekazywaniu danych i informacji do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi przez podmioty odpowiedzialne, hurtownie farmaceutyczne, apteki, punkty apteczne oraz działy farmacji szpitalnej, przy równoległym odstąpieniu od nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców prowadzących obrót produktami leczniczymi, refundowanymi środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobami medycznymi w przypadku braku możliwości przekazywania ww. danych i informacji.
Skład: ekstrakt z ziela skrzypu polnego, ekstrakt z liści rozmarynu, ekstrakt z korzenia lubczyku, ekstrakt z liści borówki brusznicy, potas, magnez, witamina B6.
Działanie: wspiera wydalnicze funkcje nerek, wykazuje działanie moczopędne, pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, wspiera utrzymanie prawidłowego metabolizmu homocysteiny.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o