Firma Bristol-Myers Squibb ogłosiła, że Komisja Europejska zarejestrowała niwolumab w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych oraz po leczeniu preparatem brentuksymab vedotin. Niwolumab jest obecnie pierwszym inhibitorem punktu kontrolnego PD-1 stosowanym w nowotworach hematologicznych, zarejestrowanym w Unii Europejskiej (UE). Rejestracja ta pozwala na leczenie niwolumabem pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina we wszystkich 28 krajach członkowskich UE.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków walczy o zapewnienie chorym na cukrzycę dostępu do nowoczesnych terapii. Szczególnie intensywne działania zostały podjęte na rzecz wprowadzenia na listę leków refundowanych długodziałającego analogu insuliny Toujeo. W tej sprawie Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wystosowało listy do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz do Dyrektora Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia Tomasza Matyni. Pacjenci chorzy na cukrzycę mają nadzieję, ze długodziałający analog insuliny Toujeo od 1 stycznia 2017 r. będzie refundowany. Więcej informacji: http://diabetyk.org.pl/pisma-do-ministerstwa-zdrowia-w-sprawie-insuliny-toujeo/
Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” opracowała Algorytm+, czyli receptę na zwiększenie adherencji i poprawę zdrowia osób HIV+ oraz ich funkcjonowania w społeczeństwie. Algorytm+ opisuje krok po kroku proces pracy z pacjentem lub podopiecznym żyjącym z HIV tak, żeby mógł uczestniczyć w leczeniu i świadomie, z zaangażowaniem współkształtował swoje zdrowe życie z HIV. To o tyle istotne, że dziś, gdy mamy już skuteczne leki na HIV, dzięki którym ludzie żyją z wirusem o wiele dłużej niż przed laty, kluczowe staje się ich prawidłowe przyjmowanie oraz położenie nacisku na bezpieczeństwo terapii, ponieważ leki te trzeba brać do końca życia. W pracach nad projektem uczestniczyły osoby żyjące z HIV oraz członkowie 8 polskich organizacji pozarządowych. Dokument otrzymają osoby zakażone oraz pracujący na ich rzecz przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska medycznego i instytucji. Projekt jest realizowany w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA przedstawił Ministerstwu Zdrowia stanowisko dotyczące proponowanych zmian w obszarze refundacji leków. W ocenie Związku kierunek podjętych reform jest korzystny dla pacjentów i może przynieść poprawę dostępu do leków, w tym terapii innowacyjnych. INFARMA ma nadzieję, że w efekcie konsultacji społecznych wypracowane zostaną szczegółowe przepisy, m.in. w obszarze procedur refundacyjnych, funkcjonowania programów lekowych, a także ustawowych gwarancji dotyczących poziomu budżetu lekowego.
II Narodowy Kongres Żywieniowy odbędzie się 27 stycznia 2017 r. w Warszawie, na PGE Narodowym. Jego organizatorem jest Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ). Tematyka kongresu będzie dotyczyła różnych aspektów żywieniowego zapobiegania i leczenia chorób nowotworowych oraz żywieniowych czynników ryzyka. Wykłady poprowadzą uznani eksperci z IŻŻ oraz z kilku innych ośrodków naukowych i medycznych w Polsce. Wydawnictwo Medyk objęło patronatem medialnym II Narodowy Kongres Żywieniowy.
Ogólnopolska kampania profilaktyczno-edukacyjna „Servier dla Serca” otrzymała prestiżowe wyróżnienie w konkursie Prix Galien w kategorii „Innowacyjna kampania zdrowotna”. Jury doceniło edukacyjną wartość kampanii oraz sukcesywne zwiększanie świadomości zdrowotnej społeczeństwa w zakresie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i wynikających z nich zagrożeń, a także badania profilaktyczne i promocję zdrowego stylu życia.
Postulowane od lat przez środowisko izb aptekarskich głębokie zmiany na rynku farmaceutycznym przybrały formę konkretnego projektu. Projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne ma usunąć z polskiego rynku sieci apteczne i wprowadzić model zbliżony do obowiązującego na rynku niemieckim. Eksperci wskazują na negatywne skutki forsowanych rozwiązań dla pacjentów – z bardzo możliwą podwyżką cen leków na czele. W ocenie ekspertów Instytutu Staszica należy zwrócić uwagę na inne zagrożenie w wymiarze społecznym – na ogromne wzmocnienie autonomii bardzo i tak dzisiaj silnej korporacji aptekarskiej. Planowane zmiany wzmocnią tę korporację kosztem swobody działalności gospodarczej i prawa własności.
Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV – Gardasil 9 firmy MSD otrzymała nagrodę Prix Galien Polska 2016 w kategorii innowacyjna szczepionka. Dziewięciowalentna, rekombinowana szczepionka przeciwko HPV ma szerokie spektrum działania i chroni przed onkogennymi typami wirusa, wywołującymi raka szyjki macicy.Prix Galien to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych w wielu krajach za przełomowe odkrycia i produkty, mające znaczący wpływ na rozwój medycyny. W Polsce przewodniczącym kapituły konkursu jest prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik.
Palenie tytoniu jest jednym z najczęściej występujących nałogów wśród Polaków. Wynika to przede wszystkim z łatwego dostępu do wyrobów tytoniowych. Palenie tytoniu obarczone jest wysokim ryzykiem zachorowania na raka płuca, przełyku, jamy ustnej, żuchwy, czy innych narządów niezwiązanych bezpośrednio z układem oddechowych, jak: nowotwór nerek czy pęcherza. 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, w którym warto mówić o tym, jak wiele korzyści daje zerwanie z nałogiem.
Krajowa Rada Suplementów i Odżywek przedstawiła w liście otwartym do Ministra Zdrowia swoje stanowisko dotyczące propozycji wycofania ze sprzedaży aptecznej suplementów diety. KRSiO opowiedziała się za utrzymaniem w aptekach dystrybucji produktów prozdrowotnych.
Profesjonalne doradztwo jest najczęściej wymienianym oczekiwaniem polskich klientów wobec aptek. Czy popularne apteki sieciowe odpowiadają na tę potrzebę? Polski Instytut Badań Jakości postanowił to sprawdzić. Przetestowano placówki 11 dużych sieci aptek pod kątem ich wyglądu, jakości obsługi klienta oraz doradztwa. W październiku 2016 r. audytorzy PIBJA odwiedzili po 10 wylosowanych aptek w każdej z testowanych sieci. W trakcie wizyt wcielali się w rolę osoby, której dokucza kaszel. Osoba ta nie była wcześniej u lekarza i szukała porady farmaceuty. Placówki zostały ocenione za pomocą 25 kryteriów.
Epidemia cukrzycy na świecie nasila się. W zeszłym roku liczba dorosłych borykających się z cukrzycą typu 2 na świecie została oszacowana na 415 mln. Wszystko wskazuje, że ta liczba będzie dalej rosnąć. Eksperci są zdania, że do 2040 r. wzrośnie do 642 mln, co oznacza, że jedna osoba na 10 będzie miała cukrzycę. W Polsce do niedawna liczbę osób chorujących na cukrzycę szacowano na podstawie cząstkowych danych, zbieranych według różnych metodologii. Dane te nie były optymistyczne, bo szacowały liczbę chorych na 1,7 – 1,9 miliona osób, czyli ok. 7% populacji. Jednak sytuacja może wyglądać znacznie gorzej. Na podstawie danych NFZ, ogólnopolskiego badania NATPOL i komercyjnej analizy RECEPTOMETR (dane ze sprzedaży leków w kilkuset aptekach) okazało się, że w Polsce aż 2,17 mln pacjentów korzysta z porad i/lub leków cukrzycowych. Jeśli uwzględnimy także osoby do tej pory niezdiagnozowane, to chorych na cukrzycę w Polsce może być ok. 2,7 mln.
Każda osoba pełniąca funkcję kierowniczą jest menedżerem, którego praca polega na planowaniu, organizowaniu, realizacji zadań i dostarczeniu
wyników. Do realizacji tych zadań potrzebne są umiejętności: analityczne, planowania, wyznaczania celów, motywowania i monitorowania. W trakcie wykonywania swoich zadań menedżer może być konfrontowany z oporem, brakiem zaangażowania pracowników, trudnościami zewnętrznymi (klientami, konkurencją, technologią), które wymagają od niego innego sposobu myślenia i działania – myślenia jak przywódca, który inspiruje rozwój, przedstawiając nową wizję firmy, tworzy środowisko akceptacji do jej przeprowadzenia oraz przeprowadza firmę przez zmianę.
Problem z obniżonym nastrojem i chandrą powszechny jest w miesiącach jesienno-zimowych. Związane jest to ze zmianą pór roku, coraz krótszymi dniami, a co za tym idzie – niedostateczną ilością światła słonecznego. Metod i sposobów na poprawę nastroju jest wiele. Począwszy od wykonywania regularnie ćwiczeń fizycznych i zmiany diety, po wspomaganie się preparatami ziołowo-witaminowymi. Skuteczne na poprawę
nastroju są preparaty zawierające żeń-szeń czy różeniec górski, które działają psychopobudzająco na organizm człowieka. Łagodne działanie przeciwdepresyjne ma ziele dziurawca. Z kolei suplementy zawierające wyciąg z melisy i szyszek chmielu działają rozluźniająco, uspokajająco i szczególnie polecane są osobom zestresowanym. Należy zwrócić też uwagę na uzupełnienie niedoborów witamin D i z grupy B, a także tryptofanum oraz minerałów takich jak magnez.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o