Ministerstwo Zdrowia przedstawia podsumowanie ustawy refundacyjnej w formie prezentacji.
W porównaniu do XII obwieszczenia obowiązującego od 1 listopada 2013 r. projekt XIII obwieszczenia refundacyjnego zawiera następujące zmiany:
Bio-Profil, spółka zależna Grupy VivaSanté specjalizującej się w produkcji i dystrybucji preparatów typu „self care” oraz środków do specjalistycznego opatrywania ran (Advanced Wound Care) przejęła portfel marek obejmujący Polfę Łódź, Ascalcin i Alugastrin.
Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył wniosek do premiera Donalda Tuska o odwołanie Agnieszki Pachciarz.
Agnieszka Pachciarz 6 marca 2012 r. została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. 27 czerwca 2012 r. objęła urząd prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na wniosek Bartosza Arłukowicza.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:Gardenal (Phenobarbital sodium), 40mg, liofilizat i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Prostatic 2 (Doxazosinum), tabletki, 2mg, numer serii: 8464801, data ważności: 08.2014, Prostatic 4 (Doxazosinum), tabletki, 4mg, numer serii: 8664501, data ważności: 06.2015
Zakażenia wywoływane przez pneumokoki są główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia szacunkowe dane dla Polski z 2010 r. pokazują, iż rocznie w naszym kraju zapada na inwazyjną chorobę pneumokokową 25 razy więcej dzieci w porównaniu z danymi z badania przeprowadzonego w latach 2003-2004. Odnotowano również przypadki śmiertelne.
Roztwór doustny na kaszel mokry z mentolem oraz syrop na kaszel mokry o smaku cytryny i miodu.
Działanie: łagodzi objawy mokrego kaszlu przez rozrzedzanie wydzieliny oraz ułatwianie jej odkrztuszania.
Wskazania: SUDAFED® Muco roztwór doustny ułatwia odkrztuszanie i rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej związanej z produktywnym kaszlem u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. SUDAFED® Mucosyrop leczy objawowo produktywny kaszel u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.Stosowanie: 2 łyżki po 5 ml/4 razy na dobę.
Problem żylaków dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Choroby żył mogą wykazywać bardzo zróżnicowane objawy kliniczne, które nie tylko stanowią defekt kosmetyczny, lecz także poważny problem kliniczny. Głównym celem leczenia flebotropowego jest obniżenie nadciśnienia żylnego, które wywołuje rozkład kolagenu i utratę sprężystości ścian naczyń. W profilaktyce i leczeniu żylaków stosowane są leki pochodzenia naturalnego i syntetycznego, których zadaniem jest uszczelnianie naczyń żylnych, profilaktyczne działanie przeciwobrzękowe oraz ochrona żył, a także poprawa tonusu żylnego.
W niniejszym artykule poruszono temat zmniejszonej aktywności umysłowej i fizycznej ludzi w czasie zmian pór roku. Właściwa dieta wzbogacona przez suplementację wartościowych i ważnych związków jest skutecznym sposobem na zwalczenie pierwszych objawów osłabienia organizmu związanego z przesileniem jesienno-zimowym.
Działanie: przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, antybakteryjne. Preparat łagodzi świąd, hamuje łojotok, nawilża i pielęgnuje skórę głowy.
Skład: pirokton olaminy 0,1% klimbazol 0,1%.
Działanie: preparaty chronią skórę przed wysuszeniem, regenerują ją i dostarczają składników odżywczych.
Wskazania: skóra sucha i zmęczona.
Stosowanie: do codziennej pielęgnacji skóry.
Wiele badań ostatnich lat wskazuje, że zbilansowana dieta zawierająca antyoksydanty może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Owoce i warzywa są najczęstszym źródłem antyoksydantów w diecie, a papryka z uwagi na jej powszechne spożycie jako warzywo i przyprawa stanowi przedmiot badań wielu ośrodków naukowych. Poszukuje się coraz to nowych metod leczniczego wykorzystania substancji czynnej pochodzącej z papryki – kapsaicyny. W pracy przedstawiono dolegliwości i choroby, w których istnieje możliwość wykorzystania preparatów z kapsaicyną oraz omówiono dawkowanie, działania niepożądane i przeciwwskazania do stosowania tych preparatów.
Wiele substancji farmaceutycznych w stanie stałym może występować w różnych formach krystalicznych. To zjawisko, powszechnie znane jako polimorfizm, polega na różnym ułożeniu cząsteczek w sieci krystalicznej. Polimorficzne formy cząsteczek mają różne właściwości fizyczne, jak temperatura, topnienie, rozpuszczalność czy właściwości mechaniczne. Mogą one przekładać się również na sposoby formulacji, stabilność czy biodostępność. W artykule opisano jak ważne dla przemysłu farmaceutycznego jest zjawisko polimorfizmu.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o