Na początku grudnia Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała pierwszy lek w terapii choroby Peyroniego – kolagenazę produkowaną przez bakterie Clostridium histolyticum (Xiaflex). To pierwsza uznana niechirurgiczna metoda leczenia tego schorzenia.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest czwartą co do częstości przyczyną zgonów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Pacjenci z POChP znajdują się grupie osób ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz niższym krótko- i długoterminowym przeżyciem po zawale serca, który stanowi w 1/3 przypadków bezpośrednią przyczynę zgonu. Skuteczność β-adrenolityków w redukcji śmiertelności u osób po zawale serca została udowodniona w wielu badaniach klinicznych. Mogą one również redukować śmiertelność wśród pacjentów z POChP, u których wystąpił ostry zespół wieńcowy.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat można zauważyć wyraźne zmiany w realizacji zawodu aptekarza. Przemiany w systemie opieki zdrowotnej w istotny sposób wpłynęły również na funkcjonowanie aptek ogólnodostępnych. Obecnie wiedza farmaceuty pozwala na znacznie szersze wykorzystanie jej w codziennej pracy z pacjentem, co można właściwie ocenić analizując efekty rzetelnie prowadzonej opieki farmaceutycznej. Aby właściwie realizować usługę farmaceutyczną, aptekarze podejmują kolejne wyzwania i stosują metody doskonalące możliwości współpracy z pacjentem. Jednym ze sposobów jest pomoc w przestrzeganiu zaleceń lekarskich, m.in. poprzez Indywidualny System Dawkowania Leków. Jest to nowa alternatywa polepszająca poziom adherence u pacjentów oraz zwiększająca bezpieczeństwo i efektywność farmakoterapii.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:
Inhibestril (Cilazaprilum), tabletki powlekane 1 mg, wszystkie serie
Inhibestril (Cilazaprilum), tabletki powlekane 2.5mg, wszystkie serie
Inhibestril (Cilazaprilum), tabletki powlekane 5mg, wszystkie serie
Podmiot odpowiedzialny: 123ratio Sp. z o. o.
Zachorowalność na cukrzycę stale rośnie. Wynalezienie nowego, skutecznego leku to żmudny proces, dlatego prowadzone w ostatnich latach badania koncentrują się na składnikach codziennej diety i ich potencjalnie korzystnym wpływie na zdrowie. Jedną z popularnych przypraw o wielu właściwościach leczniczych jest cynamon. Oprócz udowodnionego działania antyoksydacyjnego i przeciwgrzybiczego, odgrywa on prawdopodobnie również rolę w regulacji poziomu glukozy we krwi.
Ból gardła (z reguły o etiologii wirusowej) to najczęstsza przyczyna szukania pomocy medycznej przez pacjentów. Na rynku preparatów OTC dostępnych jest wiele aerozoli umożliwiających zwalczanie objawów poprzez miejscowe działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, znieczulające, odkażające oraz nawilżające. Artykuł ten zawiera ich przegląd i charakterystykę.
Wyniki pierwszego badania klinicznego z udziałem zdrowych ochotników, przedstawione po raz pierwszy na posiedzeniu naukowym American Heart Association (AHA), wskazują na potencjał fragmentu przeciwciała (Fab) jako swoistego antidotum, które natychmiastowo, całkowicie i trwale odwraca wpływ przeciwkrzepliwy dabigatranu. Fragment przeciwciała nie jest jeszcze zatwierdzony do stosowania klinicznego. Nadal trwają badania, których celem jest ustalenie jego profilu skuteczności i bezpieczeństwa. W 2014 r. firma Boehringer Ingelheim planuje rozpoczęcie kolejnej fazy badań z udziałem pacjentów.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:
Cilazaprilum 123ratio (Cilazaprilum), tabletki powlekane 1mg, wszystkie serie
Cilazaprilum 123ratio (Cilazaprilum), tabletki powlekane 2,5mg, wszystkie serie
Cilazaprilum 123ratio (Cilazaprilum), tabletki powlekane 5mg, wszystkie serie
Podmiot odpowiedzialny: 123ratio Sp.z o. o.
Wyniki badania PRO-EPI 2013 zrealizowanego przez TNS Polska z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Epileptologii i firmy UCB wskazują, że bardzo powierzchowna wiedza Polaków nt. padaczki przekłada się na wiele negatywnych postaw wobec chorych. Ponad połowa badanych Polaków błędnie utożsamia padaczkę z najczęstszym, ale nie jedynym rodzajem napadu padaczkowego – utratą przytomności i drgawkami całego ciała, a co szósty Polak deklaruje, że boi się chorych na padaczkę. Co dziesiąta ankietowana osoba uważa, że padaczką można się zarazić lub że jest to choroba psychiczna.
Polfa SA chce w najbliższym czasie wprowadzić na rynek innowacyjne urządzenia medyczne oraz onkologiczne leki refundowane lub sprzedawane w przetargach na wszystkie rynki, na których działa. Kolejnym celem jest rozwój krajowej i zagranicznej sieci sprzedaży. Ma jej to umożliwić publiczna emisja obligacji serii C, z której spółka zamierza pozyskać 10 mln zł.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:Lactulosum Nycomed (Lactulosum) syrop 2,5 g/5ml
Polfa Warszawa Grupa Polpharma rozpoczęła ogólnopolską kampanię edukacyjną, która dotyczy problemu anafilaksji. Patronat nad tą akcją objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Celem programu jest edukacja na temat przyczyn anafilaksji, jej konsekwencji oraz zasad postępowania w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Kampania „Przygotuj się na wstrząs” jest skierowana szczególnie do osób ze stale rosnącej grupy ryzyka - alergików.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Lutinus (Progesteronum), tabletki dopochwowe 21 tabl., 100 mg
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 listopada 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań dotyczących oznakowania opakowań produktu leczniczego i treści ulotki
Co roku u blisko 4 tys. Polaków diagnozuje się nowotwory górnych dróg oddechowych. Ponieważ nie dają specjalnych objawów, najczęściej wykrywane są w późnym stadium. Dlatego laryngolodzy sygnalizują, by w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej kontrolować również błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny NBI umożliwia wykrycie nawet tych zmian, których dotąd nie wykrywały tradycyjne urządzenia diagnostyczne.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o