Najnowszy wykaz produktów leczniczych został opracowany na podstawie biuletynu Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Szczegółowych informacji o leku może udzielić jego wytwórca lub podmiot odpowiedzialny.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Methotrexat, ampułki, 1g/40ml x 1 fiolka.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Pyralgin, (Metamizolum natricum) roztwór do wstrzykiwań, 500 mg/ml, 5 amp. 5ml
Zdiagnozowanie mięśniaków macicy nie musi oznaczać dla kobiety interwencji chirurgicznej. Dostępna jest nowoczesna farmakologiczna metoda, która daje szansę na leczenie oszczędzające. W Polsce nadal jednak przeważający odsetek pacjentek poddawany jest zabiegowi usunięcia macicy.
"Tu i Teraz" to ogólnoeuropejska inicjatywa podnoszenia świadomości zaawansowanego raka piersi podjęta przez Novartis Oncology, przy wsparciu wielu czołowych ekspertów. Bada skutki tej choroby na poziomie jednostki i społeczeństwa, z naciskiem na istotną rolę, jaką kobiety pełnią w danych krajach i w całej Europie. Kampania ma na celu podniesienia poziomu wsparcia i opieki nad pacjentkami z zaawansowanym rakiem piersi w całej Europie.
Kampania jest wspólną inicjatywą pacjentów i lekarzy. Została zorganizowana przez Fundację na Rzecz Chorych na Parkinsona, której partnerują stowarzyszenia z całej Polski, a patronat merytoryczny nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Choroby Parkinsona i innych Zaburzeń Ruchowych oraz Sekcja Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Jej celem jest dostarczenie wiedzy o chorobie i możliwościach pomocy pacjentom oraz ich bliskim.
Rumianek pospolity jest rośliną o szerokim spektrum właściwości leczniczych. Wśród głównych kierunków aktywności farmakologicznej zarówno olejku eterycznego, jak i ekstraktu z kwiatów rumianku, a także związków z nich wyizolowanych można wyróżnić działanie przeciwzapalne, antyalergiczne, spazmolityczne, uspokajające, przeciwdrobnoustrojowe, regenerujące. Ze względu na udokumentowane właściwości terapeutyczne, rumianek stosowany jest do leczenia: stanów zapalnych i skurczowych przewodu pokarmowego, infekcji układu moczowego, nieżytów górnych dróg oddechowych, zaburzeń układu nerwowego, a także zewnętrznie – na trudno gojące się rany, owrzodzenia, odmrożenia, oparzenia, wypryski, hemoroidy.
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną o nie do końca poznanej etiologii. Obecnie w leczeniu wspomagającym cukrzycy oraz przy łagodzeniu skutków hiperglikemii coraz częściej sięga się po sprawdzone preparaty roślinne. Wśród ziół o udokumentowanych właściwościach hipoglikemicznych można wymienić m.in.: liść morwy białej, liść gurmaru, korę cynamonowca, ziele rutwicy oraz naowocnię fasoli. Poniższy artykuł stanowi przegląd literatury fachowej na temat przeciwcukrzycowych właściwości wspomnianych roślin.
Kaszel to nie tylko odruch obronny, ale również jeden z najczęstszych objawów chorobowych, niejednokrotnie sprawiający spore trudności w diagnozowaniu i różnicowaniu, ponieważ może być związany nie tylko z chorobami dróg oddechowych, ale również ze schorzeniami układu krążenia, pokarmowego albo nerwowego. W jego zwalczaniu najczęściej stosowane są leki przeciwkaszlowe lub wykrztuśne, a w przypadku kaszlu „wtórnego” – specyfiki zwalczające chorobę zasadniczą. Dużą popularnością cieszą się również kuracje domowymi sposobami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Zakażenia układu moczowego stanowią drugą pod względem częstości, po zakażeniach dróg oddechowych, przyczynę zgłaszania się pacjenta do lekarza pierwszego kontaktu, jak również po poradę do farmaceuty w aptece [1]. Najczęściej występującą postacią kliniczną ZUM jest zapalenie pęcherza moczowego. Ocenia się, że u ok. 20-50% kobiet przynajmniej raz w życiu wystąpił epizod zapalenia pęcherza moczowego [2]. Niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego może być skutecznie leczone za pomocą preparatów OTC. W artykule omówiono preparaty OTC stosowane w terapii zapalenia pęcherza moczowego (żurawina, witamina C, probiotyki, mieszanki ziołowe) oraz preparaty wydawane z przepisu lekarza.
Idealna postać farmaceutyczna dla większości pacjentów to najczęściej tabletka lub kapsułka. Jednak nawet najpopularniejsze postaci leku niejednokrotnie sprawiają trudności w aplikacji, szczególnie wśród specyficznych grup pacjentów. Aby wyjść im naprzeciw, technologia postaci leku poszukuje wciąż nowych rozwiązań. Innowacyjne formy leku dążą do zapewnienia bezpieczeństwa, komfortu i ułatwienia aplikacji medykamentu. Odpowiednio zastosowany proces technologiczny umożliwia modyfikację czasu działania leku, powodując szybkie uwalnianie substancji leczniczej lub przeciwnie, uwalniając ją stopniowo, redukuje konieczność częstego przyjmowania kolejnych dawek leku. Do nowych postaci o szybkim działaniu należą: tabletka ODT (ang. Oral Disintegrating Tablet), film rozpadający się w ustach ODF (Oral Dispersible Film), tabletki szybko rozpadające się (FDT – Fast Dissolving Tablets). Zalety odpowiedniego wykorzystania drogi podania leku z uwzględnieniem jego właściwości farmakokinetycznych w celu optymalizacji standardowej terapii bólu zostały przedstawione na przykładach niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ): meloksykamu i nimesulidu.
Dna moczanowa jest chorobą związaną z odkładaniem się kryształów moczanu sodu w stawach i innych tkankach. U chorych na dnę często współistnieją inne choroby – zespół metaboliczny, upośledzenie funkcji nerek. Głównym celem leczenia dny moczanowej jest zapobieganie atakom i odkładaniu się złogów moczanów w tkankach poprzez obniżanie i utrzymywanie stężenia kwasu moczowego w surowicy poniżej 6 mg/dl. Ostatnio wprowadzono nowe leki obniżające stężenie kwasu moczowego – febuxostat i peglotikazę. W celu poprawy odległych wyników leczenia pacjentów powinna być prowadzona strategia postępowania oparta na rekomendacjach opracowanych na podstawie dowodów naukowych.
Tabletki do ssania
Skład: zestaw 17 witamin (m.in. witamina C i D) oraz minerałów (m.in. żelazo – 4,2 mg zawarte w 1 tabl.).
Działanie: uzupełnienie poziomu witamin i minerałów w organizmie i wspomaganie jego funkcjonowania; żelazo znajdujące się w składzie suplementu przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych.
Saszetki do sporządzania roztworu.
Skład: cytrynian sodu, wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy, sacharoza, węglan sodu, naturalny aromat cytrynowy, sacharynian sodu.
Wskazania: dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla kobiet cierpiących z powodu zapalenia pęcherza moczowego, stworzony w celu łagodzenia charakterystycznych dla tego stanu objawów, takich jak uczucie piekącego bólu i szczypania podczas oddawania moczu.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o