2022-03-24 ARTYKUŁ

Pomiary ciśnienia tętniczego krwi wykonywane w aptekach mogą być jednym z wartościowych elementów screeningu pacjentów w kierunku zachorowalności na nadciśnienie tętnicze. Mogą także pomóc w ocenie efektywności stosowanego leczenia farmakologicznego. Dzięki pomiarom ciśnienia w aptekach można w odpowiednim momencie skierować chorych do gabinetów lekarskich, aby poddać ich dalszej diagnostyce oraz terapii.

reklama Prenumerata_e-lek
2022-03-21

Kandydat na dwuwalentną dawkę przypominającą dla wariantu Omikron (mRNA-1273.214) to połączenie kandydata na dawkę przypominającą swoistą dla wariantu Omikron (mRNA-1273.529) i szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna (mRNA-1273). Firma Moderna ogłosiła 10 marca, że podano ten preparat pierwszemu uczestnikowi badania klinicznego fazy II.

2022-03-18

Z badania opinii społecznej przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” wynika, że ponad połowa Polaków, zarówno tych chorujących na otyłość (56%), jak i tych, których otyłość nie dotyczy (53%) swoje pierwsze kroki w celu redukcji masy ciała skierowałoby do dietetyka. Tylko co piąta osoba w celu redukcji masy ciała w pierwszej kolejności zgłosiłaby się do lekarza (24%). Wspomniane badanie pokazuje również, że w stosunku do ubiegłego roku, m.in. dzięki działaniom edukacyjnym podejmowanym w przestrzeni publicznej, nastąpił postęp w świadomości Polaków – coraz więcej z nas wie, że otyłość jest chorobą.

Wzrost świadomości nie przekłada się jednak na właściwe rozumienie choroby jaką jest otyłości. Aż 38% ankietowanych Polaków uważa, że z otyłością można sobie poradzić samemu, bez wsparcia eksperta. Większość osób w pierwszej kolejności sięga po dietę. Aż 70% ankietowanych osób chorujących na otyłość przyznało, że dieta w ich przypadku okazała się nieskuteczna. W tej sytuacji ponad połowa zmienia dietę na inną bądź sięga po suplementy diety zamiast udać się do lekarza.

 

 

2022-03-17

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne zaprasza na XVIII FORUM FARMACJI PRZEMYSŁOWEJ: „Zagadnienia regulacyjne w czasach pandemii”, które odbędzie się w Łodzi, 25-27 maja br. Forum objął patronatem honorowym Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych, a patronem medialnym jest miesięcznik „Lek w Polsce”.

Więcej na:  https://farmacjaprzemyslowa.com.pl/projekty/forum-farmacji-przemyslowej/283

 

2022-03-14

Komisja Europejska (KE) wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku empagliflozyny we wskazaniu do leczenia osób dorosłych z objawową przewlekłą niewydolnością serca. W następstwie tej decyzji empagliflozyna jest pierwszym i jedynym lekiem zatwierdzonym w leczeniu wszystkich dorosłych chorych z objawową przewlekłą niewydolnością serca i pełnym spektrum LVEF obejmującym zarówno pacjentów z niewydolnością serca o zredukowanej, jak i zachowanej frakcji wyrzutowej (HFrEF i HFpEF). Niewydolność serca dotyka ponad 15 miln osób na terenie Europy i jest przyczyną prawie 2 mln hospitalizacji rocznie.

 

2022-03-07

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, w tym do utrzymania homeostazy, potrzebne jest spełnienie szeregu warunków. Należą do nich m.in.: dostarczanie do ustroju niezbędnych substancji z pokarmu – odżywczych, budulcowych, makroelementów, mikroelementów oraz witamin. Spośród makroelementów, jednym z najbardziej niezbędnych jest magnez (Mg2+). Magnez pełni wiele funkcji w organizmie, min. stanowi jeden ze składników budulcowych kości i zębów, bierze udział w procesach syntezy białek, w przewodnictwie nerwowym i w kurczliwości mięśni. 

2022-03-07 ARTYKUŁ

Niewydolność żylna to częsty problem społeczny. Siedzący tryb pracy, a więc i coraz bardziej popularna ostatnio praca zdalna to istotny czynnik ryzyka rozwoju problemów związanych z mikrokrążeniem żylnym. Obecne w wielu roślinach flawonoidy i proantocyjanidyny to efektywna broń w walce z dolegliwościami kończyn dolnych, m.in. z uczuciem ciężkich nóg. Najbardziej znane i cenione z nich to diosmina i hesperydyna, nie można jednak zapominać także o bogatym składzie owoców i liści winorośli, a także pestek winogron.

2022-03-03 ARTYKUŁ

Rozpowszechnienie i zróżnicowanie gatunkowe roślin na świecie pozwoliły człowiekowi wykorzystywać ich właściwości lecznicze od początku istnienia cywilizacji. Obecnie blisko 70% znanych nam silnie działających leków wywodzi się ze świata roślin. Mimo wysokiego zaawansowania technologii produkcji leków syntetycznych, zainteresowanie preparatami naturalnymi rośnie. Narastająca lekooporność drobnoustrojów oraz niepowodzenia w leczeniu chorób autoimmunologicznych i nowotworowych sprawiają, że coraz chętniej sięgamy po leki zawierające składniki roślinne. Kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę.

2022-03-02 ARTYKUŁ

Kolagen jest znany ludzkości od tysięcy lat. Początkowo stosowany był jako klej (z gr.: „kolla”, czyli „klej”). Przez naukowców traktowany był jako tkanka podporowa pozbawiona aktywności biologicznej. Ostatnie kilkadziesiąt lat przyniosły zwrot. Wyodrębniono 29 kolagenów i ponad 1000 mutacji. Ustalono, że nieprawidłowości w strukturze kolagenu mogą być przyczyną bardzo wielu chorób. Produkcja kolagenu u człowieka zaczyna się zmniejszać po 25. r.ż., a całkowicie ustaje po 60. r.ż. Wynikła potrzeba coraz większej suplementacji tego białka w różnych postaciach i z różnych przyczyn opisanych w artykule. 

2022-03-01

Zbliża się termin, do kiedy poszczególne kraje europejskie powinny zgłosić zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy we współpracy z instytucjami publicznymi oraz producentami wypracowali konsensus w sprawie zapotrzebowania na szczepionki przeciw grypie na sezon 2022/2023. Na podstawie zebranych danych oraz analizy sytuacji rynkowej i epidemiologicznej została przeprowadzona estymacja, w wyniku której ustalono, że zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie wzrośnie o ok. 20% w porównaniu z ubiegłym sezonem i wyniesie ponad 4,1 mln dawek łącznie na rynku prywatnym i publicznym.

 

2022-02-23

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Lekooporna depresja dotyka części pacjentów, u których standardowa farmakoterapia połączona z psychoterapią nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dla tych osób jest jednak nadzieja w postaci innowacyjnych metod leczenia, o których mówili eksperci podczas debaty pt. „Depresja – historia powrotu do życia”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP. 

2022-02-22

Nowa lista refundacyjna

Od 1 marca 2022 r.

Na nowej liście refundacyjnej znalazły się m.in. trzy terapie stosowane w chorobach rzadkich: mukowiscydozie, hiperoksalurii typu 1, dystrofii mięśniowej Duchenne’a. Refundację zyskały też leki onkologiczne: trastuzumab emtanzyna (lek już refundowany) – stosowanie rozszerzone o leczenie pooperacyjne chorych na wczesnego HER2-dodatniego raka piersi z chorobą resztkową; dla  pacjentów z rakiem prostaty, u których nie wystąpiły jeszcze przerzuty, refundowane będą: apalutamid, darolutamid oraz enzalutamid.

2022-02-18

Rusza XVI edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Podobnie jak w poprzednim roku tematem przewodnim będzie prewencja kryzysów u dzieci i młodzieży. Kryzysy w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży zdarzają się coraz częściej. Szacuje się, że stany i zaburzenia depresyjne występują u ok. 2% dzieci i aż u ok. 20% młodzieży. Pandemia COVID-19 i jej społeczne konsekwencje, jak choćby długotrwałe poczucie zagrożenia czy izolacja to czynniki sprzyjające rozwojowi depresji wśród dzieci i młodzieży. Zdalne nauczanie niestety również przysłużyło się do budowania społecznych barier i ograniczeń interpersonalnych.

2022-02-14

CEBINA oraz jej spółka partnerska URSAPHARM przedstawiły nowe wyniki badań wykazujące, że azelastyna, substancja czynna szeroko dostępnego przeciwalergicznego sprayu do nosa firmy URSAPHARM, w warunkach laboratoryjnych jest skutecznym środkiem przeciwwirusowym na dominujący na świecie wariant Omikron wirusa SARS-CoV-2. Badania potwierdziły, że liczebność mogącego się namnażać wirusa jest skuteczniej redukowana pod wpływem leczenia azelastyną w porównaniu z placebo.

2022-02-08

Osoby z niewydolnością oddechową – zarówno na początku drogi z chorobą, jak i w stadium, w którym respiratoterapia jest niezbędna do życia, mogą korzystać z dedykowanej infolinii. Bezpłatne wsparcie i konsultacje dla pacjentów i ich bliskich oferują pulmonolodzy oraz psycholog. Infolinia, której inicjatorem jest Stowarzyszenie Pacjentów na rzecz Wentylacji Domowej JEDNYM TCHEM!, działa już od listopada. O tym, dlaczego warto z niej skorzystać, mówi psycholog Dorota Dąbrowska.

Copyright © Medyk sp. z o.o