2022-02-04

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w lutym 2000 r. To dzień solidarność z pacjentami onkologicznymi, jak też okazja do przypomnienia o znaczeniu wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych. Wiele z pierwszych objawów raka jest niespecyficznych, ale specjaliści opracowali listę tzw. czerwonych flag, czyli niepokojących objawów, które powinny być wskazaniem do niezwłocznej diagnostyki w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia nowotworu.

reklama Prenumerata_e-lek
2022-02-02

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju i obowiązujące obostrzenia, izolacje, ciągłe kwarantanny w szkołach oraz nieregularny system zdalnego nauczania mają negatywny wpływ na zdrowie nie tylko psychiczne, ale i fizyczne nastoletnich pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Przeciągająca się pandemia COVID-19 wywołała permanentny stres, presję psychiczną i strach o bliskich, które w konsekwencji nasiliły objawy ciężkiego atopowego zapalenia skóry. Jedyną szansą dla tych młodych ludzi jest dostęp do skutecznego leczenia biologicznego. Mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa już niebawem również i ta grupa pacjentów zostanie zabezpieczona – podkreśla Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

2022-01-28

Kaszel suchy to częsty problem wśród populacji pediatrycznej. Standardowe leczenie przeciwkaszlowe opiera się na lekach działających ośrodkowo (butamirat, dekstrometorfan) lub działających obwodowo (lewodropropizyna). Leki działające ośrodkowo mogą wiązać się z częstszymi działaniami niepożądanymi. Lewodropropizyna posiada znacznie lepszy profil bezpieczeństwa u dzieci, ma także potwierdzoną badaniami porównawczymi skuteczność przeciwkaszlową.

2022-01-28

Naranyl spray

Wyrób medyczny

Skład: woda, gliceryna, karboksymetylochitozan, hialuronian sodu, srebro.

Działanie: antybakteryjne i antyseptyczne. Produkt wspomaga leczenie uszkodzeń skóry, hamując niewielkie krwawienia, dezynfekując i zapobiegając zakażeniom.  Przyspiesza gojenie, tworząc na powierzchni skóry ochronny film, zapobiegający negatywnemu działaniu czynników zewnętrznych. Nie szczypie, chłodzi ranę i zmniejsza odczuwanie bólu.

2022-01-27

Naranyl żel

Wyrób medyczny

Skład: woda, polietyleoglikol 400, karboksymetylochitozan, karbomer, hialuronian sodu, srebro.

Działanie: tworzy naturalny opatrunek na skórze, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia i ochrony przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Wyrób wspomaga leczenie uszkodzeń skóry, chłodzi, nie szczypie. Przyspiesza gojenie i zapobiega powstawaniu blizn. 

2022-01-25

27 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia wskazujące 6 badań diagnostycznych, które będzie można wykonać w aptece. Pakiet umożliwia przeprowadzenie testu antygenowego w kierunku SARS-CoV-2. Pozostałe badania to: test stężenia glukozy we krwi, kontrola panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy), szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu streptoccocus z grupy A oraz helicobacter.

Takie rozwiązanie to odpowiedź resortu na apele branży aptecznej, ale przede wszystkim na potrzeby pacjentów. Usługi opieki farmaceutycznej, w tym badania diagnostyczne, mogą stanowić potężne odciążenie dla systemu ochrony zdrowia oraz służą lepszemu wykorzystaniu wiedzy, kompetencji i doświadczenia polskich farmaceutów.

2022-01-25 ARTYKUŁ

Do tej pory zidentyfikowano wiele czynników mających negatywny wpływ na przebieg COVID-19 oraz zwiększających śmiertelność w tej grupie pacjentów. Istnieją sposoby zmniejszające ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji, z których najskuteczniejszym jest przyjęcie szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Są także związki, które wykazują potencjalne właściwości przeciwwirusowe – opisuje się ponad 450 różnych naturalnych substancji i ziół.

2022-01-24 ARTYKUŁ

Wyciągi z dziurawca zwyczajnego są stosowane w leczeniu wielu schorzeń,  w tym w zaburzeniach depresyjnych. Badania potwierdzają terapeutyczne korzyści stosowania dziurawca w leczeniu łagodnej oraz umiarkowanej postaci depresji. Badania pokazują, że dziurawiec może być tak samo skuteczny jak syntetyczne leki przeciwdepresyjne, przy czym wykazuje mniej  działań niepożądanych.

2022-01-21 ARTYKUŁ

Zapalenie błony śluzowej nosa jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza, a alergiczny nieżyt nosa (AR) dotyka 10–30% populacji. Patomechanizm AR obejmuje nadmiernie nasiloną reakcję zapalną na alergen, np. pyłek rośliny, która skutkuje naciekaniem błony śluzowej m.in. nosa przez eozynofile, bazofile, a komórki te przyczyniają się do jeszcze bardziej nasilonej reakcji alergicznej. Dlatego działanie przeciwzapalne i immunomodulujące jest głównym elementem zapobiegania i leczenia AR.

2022-01-19 ARTYKUŁ
Od stycznia 2020 r. w światowych laboratoriach na etapie przedklinicznym przeprowadzono badania ponad 200 kandydatów na szczepionki anty-Covid-19, z których ok. 70 doszło do etapu badań klinicznych. W Unii Europejskiej dopuszczone zostały szczepionki mRNA kodujące białko kolca S (spike) wirusa: BNT162b2 (Pfizer/ BioNTech), mRNA1237 (Moderna). Dopuszczona jest również szczepionka ChAdOx1 (Oxford-AstraZeneca) oraz jednodawkowa szczepionka Ad26 Janssen (Johnson & Johnson), w których wektorem jest adenowirus.
2022-01-19 ARTYKUŁ

Astaksantyna, 3,3’-dihydroksy-β-karoten-4,4’-dion, o sumarycznym wzorze C40H52O4, jest czerwonym barwnikiem z grupy karotenoidów. Wyizolowano ją z homarów w 1938 r. Obecnie syntetycznej astaksantyny używa się jako barwnika, głównie w paszach dla ryb celem zabarwienia mięsa łososi i pstrągów hodowanych w akwakulturach. Silne właściwości antyoksydacyjne sugerują zastosowanie jej w prewencji i wspomaganiu leczenia chorób o etiologii wolnorodnikowej, takich jak choroby neurodegeneracyjne, miażdżyca, choroby oczu, nowotwory.

2022-01-18

Apel samorządów zawodów medycznych

Prowadzenie działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID

Apel dotyczy projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk nr 1846). Samorządy zawodów medycznych oczekują wprowadzenia skutecznych regulacji prawnych zapewniających wzrost bezpieczeństwa obywateli. Regulacje takie muszą być kompleksowe i nie powinny cedować z organów władzy publicznej na pracodawców i przedsiębiorców odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego w kraju. 

2022-01-14

Według danych polskiej firmy analitycznej PEX PharmaSequence, w 2021 r. sieci apteczne wpłaciły do budżetu państwa w formie danin publicznych ponad 1,3 mld złotych, podczas gdy apteki indywidualne niewiele ponad 0,4 mld, czyli 62,3% mniej. Średnia miesięczna wysokość danin publicznych w przeliczeniu na aptekę sieciową wynosi 15,7 tys. zł. W przypadku statystycznej apteki indywidualnej wartość danin kształtuje się na poziomie 6,7 tys. zł miesięcznie, a więc o 57,1% mniej. Największe daniny publiczne sieci apteczne ponoszą z tytułu wynagrodzeń pracowników. Wynika to z faktu, że sieci apteczne bardzo mocno inwestują w personel – zatrudniają więc więcej osób na statystyczną placówkę - oraz poziom usług, którego gwarantem są dobrze opłacani fachowcy. Wynagrodzenia w aptekach sieciowych są o około 5-7% wyższe niż w aptekach indywidualnych, a na stanowisku kierownika nawet o 20% wyższe.

2022-01-13

Do tej pory na grypę i choroby grypopodobne w Polsce w sezonie 2021/2022 zachorowało ponad 1,5mln osób, a liczba ta dynamicznie rośnie. To właśnie pomiędzy styczniem a marcem każdego roku obserwujemy szczyt zachorowań – tygodniowo przybywa nawet 100 000 nowych przypadków. Dodatkowym czynnikiem motywującym do zaszczepienia się przeciw grypie powinna być rozwijająca się pandemia COVID-19. Dzięki jednoczesnemu szczepieniu przeciw obu chorobom możemy uchronić się przed fluroną (jednoczesnym zakażeniem COVID-19 i grypą), której pierwsze przypadki zostały zdiagnozowane w ostatnich dniach w Europie.

2022-01-11

Apteki poszerzają ofertę szczepień. Farmaceuci zaszczepią pacjentów nie tylko przeciw COVID-19, lecz również przeciw grypie. Usługa będzie dostępna w wybranych placówkach będącymi Aptecznymi Punktami Szczepień.10 stycznia br. w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. 

22 listopada 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która rozszerzyła krąg zawodów medycznych uprawnionych do kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciw grypie. Do grona tych zawodów dołączyli m.in. farmaceuci. Szczegółowe zasady nabywania uprawnień umożliwiających świadczenia usługi określiło natomiast Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, zgodnie z którym posiadanie uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 umożliwia również wykonywanie szczepień przeciw grypie.

Copyright © Medyk sp. z o.o