2016-02-11 NEWS

Ostatnie osiągnięcia firmy Boehringer Ingelheim w postępowaniu przeciwkrzepliwym u chorych z migotaniem przedsionków oraz osób leczących zakrzepicę żył głębokich lub zatorowość płucną otwierają nowe możliwości terapeutyczne. Lekarze opiekujący się tymi chorymi mają obecnie do dyspozycji idarucyzumab pierwszy w historii czynnik, który natychmiast odwraca działanie leku przeciwkrzepliwego.

reklama Prenumerata_e-lek
2016-02-10 NEWS

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który wprowadza bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia.

2016-02-03 NEWS

Delegaci VII Krajowego Zjazdu Aptekarzy dokonali wyboru. Nowym prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej została Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Uzyskała 202 głosy. Jej konkurent, Marek Jędrzejczak - 115.

2016-01-26 NEWS

Produkt leczniczy o nazwie BENEPALI®, który stanowi biorównoważny odpowiednik leku Enbrel® i zawiera substancję czynną etanercept, otrzymał pozwolenie na wprowadzenie do obrotu na terytorium Unii Europejskiej w leczeniu osób dorosłych cierpiących na umiarkowane lub ostre reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa bez objawów radiologicznych oraz łuszczycę plackowatą.

2016-01-26 NEWS

Profilaktyka żywieniowa ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i długości życia

Rozmowa z prof. Mirosławem Jaroszem, dyrektorem Instytutu Żywności i Żywienia

Panie Profesorze, czy Pana zdaniem Polacy dobrze się odżywiają?

W Instytucie Żywności i Żywienia analizujemy zmiany, jakie nastąpiły w żywieniu Polaków w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Niektóre z tych zmian okazały się korzystne, np. wzrosło spożycie warzyw i owoców, zmieniła się struktura spożycia tłuszczów – mniej spożywa się tłuszczów zwierzęcych, a więcej roślinnych, obniżyło się spożycie soli. Jednak nadal żywienie Polaków w znacznym stopniu odbiega od zaleceń. Mimo wzrostu spożycia, udział warzyw i owoców w naszej diecie powinien być większy niż obecnie, powinniśmy je o wiele częściej spożywać. Chociaż odnotowujemy korzystne tendencje w spożyciu soli, to jednak ponad dwukrotnie przekracza ono zalecany przez Światową Organizację Zdrowia maksymalny poziom 5 g. Jeśli jeszcze wymienimy duże spożycie tłuszczów ogółem i produktów mięsnych, a małe ryb, częste spożywanie słodyczy, a w niektórych grupach również słodzonych napojów i dań typu „fast food”, to musimy przyznać, że dieta Polaków pod wieloma względami wymaga poprawy.

2016-01-21 NEWS

Od dzisiaj Polacy mogą zadbać o swoje zdrowie jeszcze lepiej niż dotychczas. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) opublikowali bowiem nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, która znacząco różni się od swojej poprzedniczki z 2009 r. Zmiany te są wyrazem postępu w naukach medycznych, uwzględniają wyniki najnowszych badań naukowych, a także rekomendacje uznanych światowych ośrodków eksperckich.

2016-01-20 NEWS

Zamów prenumeratę czasopisma „Lek w Polsce” na rok 2016, odpowiedz na pytanie konkursowe i wygraj bon podarunkowy o wartości 100 zł.

Szczegółowe informacje w regulaminie.

2016-01-13 NEWS

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) rekomenduje objęcie refundacją niwolumabu, inhibitora immunologicznego punktu kontrolnego PD-1, w ramach programu lekowego w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Na przestrzeni ostatnich 30 lat częstość występowania czerniaka w Europie uległa podwojeniu. W Europie każdego roku rozpoznaje się prawie 68 000 przypadków czerniaka, a w Polsce ponad 2800.

2015-12-29 NEWS

Firma zbudowana od podstaw, obecność na dwóch rynkach europejskich i we wszystkich segmentach dystrybucji farmaceutycznej, status spółki giełdowej, największa rodzina aptek w Polsce, czołowe miejsce w zakresie dystrybucji leków do aptek, lider na rynku zaopatrzenia szpitali, ponad 9 tys. pracowników i przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 8 mld zł rocznie – takimi osiągnięciami może się pochwalić firma Pelion Healthcare Group po 25 latach istnienia na rynku.

2015-12-29 NEWS

Z przyjemnością informujemy, że czasopismo Lek w Polsce pozytywnie przeszło proces ewaluacji, której wynikiem jest przyznanie wskaźnika Index Coprernicus Value w wysokości 57,85 punktów oraz 4 punktów przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

2015-12-21 NEWS

Jak odzyskać dobrą jakość snu?

Rozmowa z dr. hab. n. med. Adamem Wichniakiem

Pacjenci podczas wizyt u lekarza skarżą się na problemy ze snem. Farmaceuci również często spotykają się z osobami, które w aptekach szukają porady, ponieważ źle śpią. Czy bezsenność jest już epidemią XXI w.?

To prawda, liczba osób cierpiących z powodu bezsenności stale rośnie. W badaniach sondażowych nawet co drugi Polak skarży się, że przynajmniej raz w roku ma kilkunastodniowy okres złej jakości snu.

2015-12-11 NEWS

IX Ogólnopolskie Forum Farmaceutyczne

28 stycznia 2016 r. w Warszawie

Podczas styczniowej konferencji zostaną poruszone zostaną najbardziej aktualne tematy z branży farmaceutycznej. Apteka w systemie weryfikacji leków - bezpośredni wpływ nowych wymogów w zakresie monitorowania oryginalności leków, nowelizacji ustawy o refundacji leków, recept od pielęgniarek i położnych – jak będzie wyglądać ich realizacja? Dodatkowo zostaną przygotowane specjalne warsztaty przy pierwszym stole, co stworzy okazję do poznania oferty produktów wchodzących na rynek.

Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym IX Ogólnopolskiego Forum Farmaceutycznego.

2015-12-11 NEWS

Choroba Alzheimera – możliwości diagnostyki i leczenia

XII Międzynarodowy Kongres Psychogeriatryczny

Podczas XII Międzynarodowego Kongresu Psychogeriatrycznego, który zakończył się 10 grudnia (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Wybitni naukowcy dyskutowali m.in. o stanie badań dotyczących nowych metod diagnostyki i leczenia przedklinicznych etapów rozwijającej się choroby Alzheimera, jak również o rehabilitacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii medycznych z zakresu cybernetyki i robotyki. Uczestnicy kongresu koncentrowali się na nowych możliwościach diagnostyki i leczenia choroby Alzheimera. Postęp w tej dziedzinie jest o tyle istotny, że obecnie cierpią na nią już 44 mln ludzi na świecie, w tym 500 tys. w Polsce. Według szacunków, do 2030 r. liczba rozpoznanych przypadków na świecie zwiększy się aż o 71%.

2015-12-09 NEWS

Zgłaszanie działań niepożądanych leków bezpośrednio przez pacjentów to jedna z najważniejszych kompetencji wszystkich konsumentów produktów leczniczych. „Każdy pacjent, który zdecyduje się do nas zgłosić działanie niepożądane produktów leczniczych, pomaga nie tylko sobie, ale przede wszystkim społeczeństwu. Dzięki  monitorowaniu farmakoterapia staje się coraz bardziej skuteczna i bezpieczna"powiedział Grzegorz Cessak, prezes URPL.

2015-12-02 NEWS

20 stycznia 2016 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się I Narodowy Kongres Żywieniowy pod hasłem „Żywność i żywienie w prewencji i leczeniu chorób – postępy 2016”.

W ramach obrad eksperci Instytutu Żywności i Żywienia zaprezentują najnowsze wyniki badań w nauce o żywieniu, m.in. o tym jak żywienie wpłynęło na długość życia Polaków na przestrzeni lat. Przedstawione również będą nowe idee dotyczące żywności i żywienia oraz aktualne zalecenia żywieniowe i model spożycia żywności.

Copyright © Medyk sp. z o.o