2015-09-01 NEWS

Najnowsze wydanie listy refundacyjnej juz dostępne. Indeks 05/2015 lista refundacyjna oparty jest na obwieszczeniach Ministra Zdrowia. Informacje te zostały uporządkowane w działy a w nich w kolejności alfabetycznej: Leki, Wyroby Medyczne, Substancje Spożywcze. Poszczególne działy zawierają: nazwę handlową, nazwę substancji czynnej, postać, opakowanie, poziom refundacji, cenę dla pacjenta, grupę limitową, zakres wskazań, opis ChPL. 

Zapraszamy również do korzystania z listy refundacyjnej online na portalu 24indeks.pl

oraz do ściągnięcia programu Aktualna lista refundacyjne

reklama Prenumerata_e-lek
2015-08-28 NEWS

Działalność badawczo-rozwojowa w aptekach

Badania sieci FARENTA Research

Farenta Polska, firma wywodząca się z Finlandii, rozpoczyna działalność na polskim rynku farmaceutycznym. Podstawowym obszarem jej działalności jest FARENTA Research, czyli sieć badawcza umożliwiająca prowadzenie innowacyjnych i unikalnych badań dostarczających danych z rzeczywistej praktyki medycznej bezpośrednio od pacjentów. Przynależność do sieci badawczej FARENTA Research umożliwia udział w badaniach obejmujących szerokie spektrum praktyki medycznej i farmaceutycznej. Do sieci FARENTA Research mogą przystąpić przedsiębiorcy prowadzący apteki, w których będą realizowane badania.

2015-08-25 NEWS

Ponad 3 mln Polaków cierpi na cukrzycę. Co roku ponad 20 tys. z nich umiera, a główną przyczyną zgonów są powikłania tej choroby. Przygotowana przez organizacje pozarządowe, działające w obszarze diabetologii, kampania społeczna „Cukrzyca Bez Powikłań” skierowana jest do osób z rozpoznaną cukrzycą. Diagnoza oznacza dla pacjentów konieczność zmiany trybu życia, wprowadzenia odpowiedniej diety, jak też dokładnego stosowania się do zaleceń lekarskich.

2015-08-24 NEWS

Bristol-Myers Squibb Company i AbbVie oznajmiły, że Europejska Agencja Leków (EMA) przyjęła do rozpatrzenia wniosek o dopuszczenie do obrotu  elotuzumabu, eksperymentalnego przeciwciała pobudzającego układ odpornościowy, skierowanego przeciw sygnałowej cząsteczce aktywacji limfocytów (Signaling Lymphocyte Activation Molecule – SLAMF7) w leczeniu szpiczaka plazmocytowego w terapii łączonej u dorosłych pacjentów, którzy wcześniej otrzymali jedną lub więcej terapii. Wnioskowi przyznano tryb przyspieszonej oceny przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi  (CHMP).

2015-08-13 NEWS

Blisko 60% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM) zakwalifikowanych do programu lekowego I linii deklaruje, że gdyby miało taką możliwość, zdecydowałoby się na zmianę dotychczasowego leczenia. Tak wynika z badania opinii przeprowadzonego na zlecenie portalu sm24.pl pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR).  Dostępne obecnie leczenie farmakologiczne może spowolnić rozwój choroby – prowadzi do długotrwałych remisji, a nawet do poprawy sprawności pacjentów.

2015-07-31 NEWS

Firma Amgen ogłosiła, że Komisja Europejska zatwierdziła dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Repatha® (ewolokumab), u pacjentów z wysokim niekontrolowanym stężeniem cholesterolu, którzy wymagają zastosowania dodatkowego leczenia w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu LDL. Repatha® to pierwsze całkowicie ludzkie przeciwciało monoklonalne zatwierdzone na świecie, hamujące aktywność konwertazy białkowej subtylizyny/keksyny typu 9 (PCSK9). Białko to ogranicza zdolność wątroby do usuwania z krwi lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). Podwyższone stężenie cholesterolu LDL uznawane jest za ważny czynnik ryzyka chorób układu krążenia.

2015-07-30 NEWS

Czy e-papierosy mogą przyczynić się do wzrostu uzależnień od nikotyny? A może są dobrą alternatywą dla osób silnie uzależnionych od tytoniu? E-papierosy można kupić praktycznie wszędzie. Problem w tym, że nie są kwalifikowane jako produkt tytoniowy, a ich produkcja i sprzedaż nie jest objęta żadnymi restrykcjami, a jedynie kontrolą Inspekcji Handlowej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Czy ta sytuacja ma szansę się zmienić? Dwie największe organizacje amerykańskie do walki z rakiem niedawno wydały w tej sprawie wspólne oświadczenie.

2015-07-30 NEWS

Pomimo działań różnych graczy rynkowych w celu ograniczenia dostępności produktów bez recepty (kampanie na rzecz ograniczenia sprzedaży pozaaptecznej czy ograniczenie w sprzedaży leków OTC na bazie substancji psychoaktywnych), rynek produktów OTC wzrośnie w 2015 r. o prawie 7% rok do roku, wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. „Rynek produktów OTC w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020”. W kolejnych latach rynek również będzie rósł, co będzie wynikiem m.in. rozwoju rynku aptecznego w Polsce w stronę łączenia konceptu drogerii i apteki i/lub tworzenia paraaptek.

2015-07-28 NEWS

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) stanowi jeden z istotniejszych problemów epidemiologicznych w zakresie chorób zakaźnych w Polsce. Według szacunków, w Polsce przeciwciała anty-HCV występują u 1% osób dorosłych, podczas gdy liczba osób aktywnie zakażonych, u których wykrywa się HCV RNA wynosi ok. 230 tys. (0,6%). Corocznie rejestruje się 2-3 tys. nowych zachorowań, z czego większość stanowią postaci przewlekłe WZW C (ponad 95%).

2015-07-24 NEWS

Komisja Europejska zarejestrowała 20 lipca Nivolumab BMS firmy Bristol–Myers Squibb, pierwszy inhibitor immunologicznego punktu kontrolnego PD-1, który, jak dowiedziono, wydłuża przeżycie pacjentów wcześniej leczonych z zaawansowanym płaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca.

2015-07-24 NEWS

Roczna statystyka zgonów w Polsce z powodu cukrzycy i jej powikłań to prawie 21,5 tys. przypadków. Większość osób z cukrzycą umiera z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, udaru, niewydolności nerek.  Na cukrzycę  w Polsce cierpi ponad  3 mln osób, przyrost chorych w ciągu roku wynosi 2,5%. Cukrzyca generuje ogromne koszty dla budżetu państwa. Wynoszą one blisko 7 mld zł, z czego połowa to koszty leczenia powikłań.

2015-07-21 NEWS

Relacje między lekarzem i pacjentem

Debata "Humanizacja medycyny"

Jak sprawić, aby medycyna była postrzegana nie jako rzemiosło, lecz sztuka leczenia? Co zrobić, aby pacjent nie był dla lekarza przypadkiem choroby, lecz człowiekiem, któremu należy pomóc? Jak sam pacjent może aktywnie włączyć się w swój własny proces leczenia? Na te i wiele innych pytań odpowiadali paneliści debaty „Humanizacja Medycyny”, która odbyła się 16 lipca 2016 r. w Warszawie, w 5. rocznicę śmierci prof. Kazimierza Imielińskiego, twórcy polskiej szkoły seksuologii i wybitnego propagatora idei humanizacji medycyny. Organizatorami spotkania były Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Zielonogórski oraz firma Polpharma.

2015-07-17 NEWS

III Targowe Forum Menedżerów, VI Forum Menedżerów i Kadry Zarządzającej w Ochronie Zdrowia, łącznie 8 konferencji, spotkanie największych firm produkujących sprzęt medyczny oraz dyrektorów i specjalistów z towarzystw i placówek medycznych z całej Polski, a także dystrybutorów i importerów z zagranicy – tak zapowiada się III edycja  Międzynarodowych Targów Medycznych WIHE 2015. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się miało 8-10 października w hali EXPO XXI w Warszawie. "Gabinet Prywatny" (wydawnictwo Medyk) jest patronem medialnym targów.

2015-07-15 NEWS

Diagnozowanie i leczenie jaskry

Opinie ekspertów z 46. Zjazdu Okulistów Polskich

Podczas 46. Zjazdu Okulistów Polskich, który odbył się w czerwcu w Poznaniu, firma Santen zorganizowała spotkanie z ekspertami, na którym dyskutowano o różnych metodach diagnostyki i leczenia jaskry. Poruszono problem leczenia chirurgicznego jaskry, stosowania prostaglandyn oraz terapii eksperymentalnych, m.in. stosowania kanabinoidów.

2015-07-13 NEWS

Ocena bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego preparatu Lyxumia®

Dla pacjentów z cukrzycą typu 2 i wysokim ryzykiem CV

Firma Sanofi ogłosiła prezentację pełnych wyników badania fazy IIIb ELIXA, które miało na celu ocenę bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego (CV) preparatu Lyxumia® (liksysenatyd) u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 i wysokim ryzykiem CV. Jak podano wcześniej, liksysenatyd spełnił określone z góry kryterium równoważności w porównaniu z placebo pod względem złożonego, pierwszorzędowego punktu końcowego, obejmującego zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawał mięśnia sercowego niezakończony zgonem, udar niezakończony zgonem i hospitalizację z powodu niestabilnej dławicy piersiowej; nie wykazano jednak przewagi statystycznej. Pełne wyniki zostaną uwzględnione w amerykańskim wniosku o rejestrację nowego leku dla liksysenatydu, którego przedłożenie do amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków planuje się w III kwartale 2015 r.

Copyright © Medyk sp. z o.o