twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Światowy Dzień Otyłości

Około 53% kobiet i 68% mężczyzn ma nadmierną masę ciała, a 25% Polaków choruje na otyłość. O pandemii otyłości mówiło się od dawna, ale pandemia koronawirusa dodatkowo obnażyła zagrożenia związane z otyłością. W minionym roku średnio o 1,5 godziny więcej dziennie spędziliśmy przed ekranem komputera lub TV, a średni przyrost masy ciała w całej populacji wyniósł niemal 2 kg. Światowy Dzień Otyłości (4 marca) to okazja do podsumowania roku dwóch pandemii. 4 marca jest symboliczną datą, ponieważ dokładnie rok temu zdiagnozowano w naszym kraju pierwszy przypadek zakażenia  SARS-CoV-2.

Kontrola astmy – jak to wygląda w Polsce

Astma oskrzelowa jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. W Polsce choruje na nią ponad 4 mln osób, a tylko 2 mln jest aktywnie leczonych i posiada rozpoznanie. Kilka tysięcy chorych ma objawy astmy ciężkiej i także w tym przypadku wielokrotnie mniejsza liczba osób (ok. 1100) jest poddana terapii odpowiedniej do stopnia klinicznego choroby. Odpowiednio leczona astma jest do opanowania, a wtedy pozwala na normalne, aktywne życie. Niestety tylko 30% pacjentów w Polsce ma pełną kontrolę astmy. U pozostałych 70% kontrola jest suboptymalna lub nie ma jej wcale. 

Hemofilia – częsta skaza krwotoczna wśród chorób rzadkich

Wśród chorób krwi istnieje kilka, które występują zdecydowanie rzadziej niż pozostałe. Należy do nich hemofilia, czyli zaburzenie krzepnięcia krwi, w szczególności hemofilia typu A oraz hemofilia typu B. Na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne choruje w Polsce ponad 10 000 osób . Mało mówi się o życiu osób z hemofilią, które dziś znacząco odbiega od tego, jakie było jeszcze kilkanaście lat temu. Przy okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich, kampania Jeden Krok. Wielkie możliwości, zwraca uwagę na znaczące postępy diagnostyczne i terapeutyczne w zakresie opieki nad pacjentami z hemofilią.

Substancje roślinne wzmacniają barierę ochronną organizmu

Sprawne działanie układu odpornościowego jest szczególnie istotne w sezonie przeziębieniowo-grypowym oraz podczas trwającej obecnie pandemii koronawirusa. Drobnoustroje wnikają do organizmu poprzez górne drogi oddechowe. Nos stanowi pierwsza barierę ochronną. I ta pierwsza bariera ochronna jest bardzo ważna, bo naprawdę istnieje duża szansa, że ograniczymy rozprzestrzenianie się wirusa na cały organizm. W obrębie błony śluzowej jamy nosa są rzęski, które zatrzymują drobnoustroje na tym poziomie – mówi dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog i otorynolaryngolog.

Stan leczenia astmy w Polsce wymaga pilnych zmian systemowych

Koalicja na rzecz Leczenia astmy

Astma ze względu na wysoki wskaźnik zachorowalności staje się chorobą społeczną, a wzrost zapadalności na nią wpisuje się w trend epidemii chorób alergicznych. Do tej pory astmie nie poświęcano w Polsce należytej uwagi, a pandemia COVID-19 jeszcze mocniej uwydatniła konsekwencje nieprawidłowości w leczeniu, braków systemowych oraz niskiej świadomości społecznej. Eksperci systemu ochrony zdrowia, klinicyści w obszarze leczenia astmy oraz przedstawiciele organizacji pacjentów tworzący Koalicję na rzecz Leczenia Astmy, jednogłośnie podkreślają, iż leczenie astmy oskrzelowej powinno stać się jednym z priorytetów polskiego systemu ochrony zdrowia.

reklama

List otwarty firm produkujących leki w Polsce do Premiera Morawieckiego

Komunikat PZPPF

Firmy produkujące leki w Polsce zrzeszone w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, Izbie Gospodarczej „Farmacja Polska” i Polskiej Izbie Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED wystosowały list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o uwzględnienie w przygotowywanym planie „Nowy Ład” strategii budowy bezpieczeństwa lekowego Polski opartego na potencjale krajowego przemysłu farmaceutycznego. 

Lek dla pacjentów z rzutową postacią stwardnienia rozsianego

Ofatumumab uzyskał pozytywną opinię CHMP

Firma Novartis ogłosiła, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) przy Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię i zalecił przyznanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu ofatumumabu do stosowania w leczeniu rzutowych postaci stwardnienia rozsianego (RMS) u osób dorosłych z aktywną chorobą, zdefiniowaną cechami klinicznymi lub obrazowymi. Po dopuszczeniu do obrotu, ofatumumab będzie pierwszym i jedynym w pełni ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, ukierunkowanym na limfocyty B u pacjentów z rzutową postacią stwardnienia rozsianego w Europie.

Epidemiologiczne podsumowanie roku

Pandemia uświadamia prawdziwą wartość szczepień

Ponad 3 000 000 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, 71 392 zakażenia ospą wietrzną, 732 przypadki krztuśca i prawie 6000 zakażeń jelitowych wywołanych przez rotawirusy – tak wyglądają dane za 2020 r. zawarte w biuletynie epidemiologicznym Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2020 r. odnotowano mniej zachorowań na choroby zakaźne niż w latach ubiegłych. Największy wpływ na ten spadek miała izolacja spowodowana pandemią nowego koronawirusa.

reklama

Skuteczność szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19

Wstępna analiza wyników III fazy badań oxfordzkiej szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19 wykazała 100% skuteczność preparatu w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby, hospitalizacji i śmierci po upływie 22 dni od otrzymania pierwszej dawki. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Południowej Afryce, których wstępne wyniki zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma "Lancet".

System ciągłego monitorowania glukozy

Dystrybucja w Polsce

Firma Ascensia Diabetes Care rozpoczęła w Polsce dystrybucję Eversense® XL, pierwszego i jedynego na świecie systemu ciągłego monitorowania glukozy (CGM), obejmującego długoterminowo działający sensor. System zapewnia ciągłość monitorowania glukozy w okresie do 180 dni za pomocą jednego sensora. Został zaprojektowano w taki sposób, aby możliwe było dopasowanie go do stylu życia każdej osoby chorej na cukrzycę.

reklama
Lek w Polsce wersja tradycyjna

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK