twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Pierwszą polska diagnostyka różnicująca grypę i COVID-19

Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu

Pacjenci mogą już skorzystać z nowoczesnego, polskiego testu diagnostycznego jednocześnie wykrywającego wirusa grypy i koronawirusa w specjalnie przystosowanym do tego celu laboratorium w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. To pierwsza w Polsce diagnostyka oparta na innowacyjnym autorskim opracowaniu naukowców z tego instytutu uruchomiona na szeroką skalę dla Polaków.

reklama

Test MediPAN-COVID+Flu

Różnicujący test genetyczny

Współpraca poznańskich naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz firm Polpharma i Medicofarma zaowocowała przełomowym osiągnięciem. To wprowadzenie na rynek od początku 2021 r. testu MediPAN-COVID+Flu, który w sposób prosty, szybki i wiarygodny pozwala na odróżnienie, czy badany pacjent jest zakażony wirusem SARS‑CoV‑2, czy wirusem grypy. Jest to pierwszy, polski, różnicujący test genetyczny, dostępny w podobnej cenie jak test wykrywający wyłącznie COVID-19. Powszechne stosowanie testu różnicującego będzie miało kluczowe znaczenie w przypadku nałożenia się sezonu grypowego i trzeciej fali pandemii.

Testy w kierunku COVID 19: molekularne, antygenowe czy na przeciwciała?

Identyfikacja zakażań, możliwość izolowania osób zakażonych, szansa na przygotowanie się na wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych – zasadność wykonywania testów w kierunku COVID-19 jest dla wszystkich zrozumiała. Problem pojawia się w momencie wyboru testu. Co charakteryzuje dostępną diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2? Czym różnią się poszczególne badania? Które z nich powinniśmy wykonać w danym przypadku? Jak interpretować wyniki oraz czym jest wynik fałszywie ujemny? 

Ustawa o zawodzie farmaceuty: pożegnanie z kompromisem

W czwartek 10 grudnia Sejm RP przyjął Ustawę o zawodzie farmaceuty. Ustawę, na którą środowisko farmaceutów czekało od ponad trzech dekad. Gratulujemy farmaceutom faktu uchwalenia ustawy kompleksowo regulującej ich zawód. Od samego początku wspieraliśmy prace nad projektem, który w wersji przygotowanej przez Ministra Zdrowia był dokumentem zaakceptowanym przez wszystkie strony rynku, wszystkich interesariuszy. Szkoda, że w trakcie prac sejmowych do projektu wprowadzono poprawki niebezpieczne dla właścicieli aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych, sprzeczne z Konstytucją Biznesu– mówi Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Suplementacja witaminy D poprawia rokowanie u chorych na raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości nowotworem na świecie. Do tej pory opublikowano liczne badania oceniające wpływ suplementacji witaminy D u chorych na raka jelita grubego, jednak ich wyniki były sprzeczne. W metaanalizie opublikowanej w czasopiśmie British Journal of Cancer zebrano siedem badań z randomizacją, podejmujących ten temat. 

reklama

Jak ułatwić dostęp do szczepień ochronnych?

Wnioski z raportu

Raport "Profilaktyka chorób zakaźnych w Polsce. Refundacja apteczna szansą na poprawę dostępności do szczepień ochronnych", autorstwa Izabeli Obarskiej i dr hab. n. med. Ernesta Kuchara, przedstawiając historię oraz różne modele finansowania i organizacji szczepień w Polsce i na świecie. Eksperci wskazują na potrzebę zwiększenia finansowania i systematycznej poprawy dostępu do nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych rozwiązań. Wprowadzenie refundacji aptecznej, jako uzupełniającego modelu finansowania szczepień ochronnych, zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych, może zwiększyć dostęp do szczepień zalecanych oraz szczepień alternatywnych (szczepionek wysokoskojarzonych), których koszt jest obecnie pokrywany w całości głównie przez pacjentów. Finansowanie szczepień ochronnych ze środków publicznych zwiększa ich dostępność, a to przynosi korzyści całemu społeczeństwu, więc także państwu, które taki dostęp zapewnia.

Ustawa o zawodzie farmaceuty – poprawki Senatu

Przedstawiciele branży skupiającej blisko 38% wszystkich aptek w Polsce zwracają uwagę, że na etapie prac senackich udało się usunąć z projektu zapisy godzące w prawa pacjentów, farmaceutów i przedsiębiorców i apelują do posłów o przyjęcie ustawy w kształcie proponowanym przez Senat. Przedsiębiorcy i pracodawcy apteczni od początku wspierali prace nad ustawą i szukali kompromisu w kluczowych dla pacjentów i rynku zapisach ustawy. Wsłuchując się w głosy strony społecznej, członkowie Senackiej Komisji Zdrowia zaproponowali i przyjęli szereg zapisów, które przyniosły pewien konsensus w kwestii ustawy. Wcześniej, w toku prac sejmowych, do dobrze ocenianego przez wszystkich interesariuszy projektu rządowego wprowadzono dwie poprawki, które w dobie pandemii COVID-19 mogłyby doprowadzić do likwidacji tysięcy aptek, ze szkodą dla pacjentów, farmaceutów, a także polskich przedsiębiorców.

COVID-19 zahamował walkę z AIDS

Światowy Dzień AIDS

O ponad 50% spadła w tym roku w Polsce liczba nowo wykrytych przypadków HIV. Powodem jest zmniejszenie liczby wykonywanych testów, co ma związek z pandemią COVID-19. Warto o tym przypomnieć w związku z obchodami Światowego Dnia AIDS, które przypadają 1 grudnia. Do połowy listopada tego roku wykryto w naszym kraju 708 zakażeń HIV, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 1520 – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia-Państwowego Zakładu Higieny. 

reklama

Otwarty rynek apteczny a wydolność systemu ochrony zdrowia

Debata Warsaw Enterprise Institute

Raport Warsaw Enterprise Institute  pt. Otwarty rynek apteczny a wydolność systemu ochrony zdrowia był przyczynkiem do debaty dotyczącej rynku aptecznego. Według stanu  na wrzesień 2020 r. w Polsce działało 12 312 aptek ogólnodostępnych,  czyli  o 1253 mniej niż w czerwcu roku 2017 r., gdy w życie weszła tzw. ustawa „Apteka dla Aptekarza”.  Mniej aptek to gorszy dostęp do nich dla pacjentów. Mniejsza konkurencja to gorsza jakość świadczonych usług. Zagadnienia, które omawiano podczas debaty to także m.in. konkurencja rynkowa i jej wpływ na jakość świadczonych usług w aptekach oraz plan szczepień na COVID-19.   

Regularna aktywność fizyczna szczególnie ważna w pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej, co jest jednym z istotnych zaleceń na czas pandemii. W związku z pandemią COVID-19 naukowcy i eksperci alarmują o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego. Statystyki na świecie wskazują na wzrost objawów depresji i lęku. W Polsce także stwierdzono istotny wpływ pandemii na gorsze samopoczucie – co trzecia osoba w naszym kraju odczuwa wyraźne podwyższenie poziomu stresu, ma większe poczucie samotności i nasilenie złości. W dobie przedłużających się ograniczeń ważne jest wprowadzanie rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie i radzenie sobie z problemami życia w izolacji, w tym z ograniczeniem aktywności ruchowej.

reklama
Lek w Polsce wersja tradycyjna

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK