twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) – stan wiedzy Polaków

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest aktualnie jednym z poważniejszych wyzwań medycznych. Uznawana jest za globalną epidemię i może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Zbyt późne rozpoznanie i brak leczenia mogą powodować progresję do bardziej zaawansowanych stadiów choroby, prowadząc u części pacjentów do rozwoju włóknienia, marskości lub raka wątrobowokomórkowego, który może rozwinąć się na każdym etapie choroby. Niestety, jak pokazują wyniki przeprowadzonego na zlecenie Sanofi badania IPSOS oraz testu na platformie edukacyjnej „Wątroba się sprawdza", poziom wiedzy na temat NAFLD jest w społeczeństwie polskim wciąż bardzo niski. Konieczne jest zatem podejmowanie niezbędnych inicjatyw, aby edukować pacjentów, ale także przyspieszyć diagnostykę i wczesną interwencję.

 

reklama

Raport „Polscy farmaceuci vs. weryfikacja autentyczności leków”

Skanowanie produktów leczniczych i regulacje prawne oczami farmaceutów

Dyrektywa fałszywkowa, wprowadzająca obowiązek skanowania leków, okazała się prawdziwą rewolucją w środowisku farmaceutycznym. Rok po ustanowieniu Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/161 nastąpiła nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, a art. 127cb. wprowadził możliwość nakładania kar finansowych za niewywiązywanie się z obowiązku skanowania leków. Nowymi regulacjami i obowiązkami zostali objęci m.in. farmaceuci. Ich odczucia i opinie po ponad roku od wdrożenia zmian w prawie sprawdziła spółka Lideo. Raport „Polscy farmaceuci vs. weryfikacja autentyczności leków” jest efektem przeprowadzonych na przełomie czerwca i lipca badań wśród farmaceutów z aptek szpitalnych i ogólnodostępnych.

Dostępność szczepionki donosowej przeciw grypie dla dzieci FluenzTetra

Informacja AstraZeneca Pharma Poland

W związku ze znacznie zwiększonym popytem na szczepionkę FluenzTetra na rynku polskim oraz towarzyszącymi mu licznymi zapytaniami dotyczącymi dostępności szczepionki FluenzTetra spółka AstraZeneca Pharma Poland („Spółka”) pragnie poinformować, iż:

a) Spółka obserwuje zwiększenie popytu na szczepionki FluenzTetra przeciw grypie również w wielu innych krajach w związku z pandemią COVID-19.

b) Pomimo powyższego faktu, jak również bardzo niskiej wyszczepialności populacji dziecięcej w Polsce w poprzednich latach (ok. 1 procenta w grupie dzieci w wieku 0-14 lat), Spółka podjęła i podejmuje wzmożone wysiłki w celu istotnego zwiększenia dostępu do szczepionki dla polskich dzieci. 

VII edycja Kongresu Bezpieczeństwa Żywności

7 listopada 2020 r.

Kolejna edycja Kongresu Bezpieczeństwa Żywności odbędzie się w Warszawie (hotel Arche) 7 listopada 2020 r. Podczas kongresu eksperci będą omawiać zagadnienia dotyczące m.in.: produktów regionalnych i ekologicznych; warunków eksportu żywności do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2020 r.; wyzwań dla branży spożywczej do 2030 r. 

reklama

Debata "Wartości w Medycynie. Czego uczy nas światowy kryzys zdrowia"

Podczas debaty online "Wartości w Medycynie. Czego uczy nas światowy kryzys zdrowia" podjęto temat aktualnej sytuacji i wyzwań w ochronie zdrowia w trudnym okresie pandemii COVID-19. Decydenci i eksperci, a także przedstawiciele pacjentów rozmawiali o trudnej sytuacji chorych w czasie pandemii zmagających się ze schorzeniami, które potrzebują ważnego wsparcia refundacyjnego.

Dzień Aptekarza

26 września

26 września to święto Kosmy i Damiana, obchodzone co roku jako Dzień Aptekarza. Z tej okazji składamy wszystkim farmaceutom wyrazy szacunku i uznania za ich codzienną, trudną i odpowiedzialną pracę, w której służą fachową pomocą pacjentom w aptekach. Życzymy sukcesów zawodowych, wytrwałości w tych trudnych czasach i pomyślności w życiu osobistym. 

          Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce"

36. Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

22 września 2020 r. odbędzie się 36. edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, tym razem w formule online. Temat przewodni spotkania to: „Nowe wyzwania, szanse i zagrożenia dla branży farmaceutycznej”. Patronem medialnym kongresu jest „Lek w Polsce". Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, zaproszeni eksperci i praktycy odniosą się nie tylko do bieżących kwestii dotyczących sektora, ale i nowych wyzwań, jakie niosą ze sobą skutki epidemii.

Paulina Romaniszyn została dyrektor generalną STADA Polska

Do zespołu STADA Arzneimittel dołączyła Paulina Romaniszyn, która od 7 września zajmuje stanowisko dyrektor generalnej polskiego oddziału spółki. Paulina Romaniszyn ma 23-letnie doświadczenie w branży farmaceutycznej. W STADA Poland będzie nadzorować szeroką ofertę produktów w wielu obszarach terapeutycznych – od leków biopodobnych, poprzez leki na receptę, po produkty dostępne bez recepty i suplementy diety.

Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry

Aż 61% pacjentów z AZS twierdzi, że ich otoczenie nie wie, czym jest atopowe zapalenie skóy. Czują się niezrozumiani, samotni, wykluczeni. Jak pokazują badania przeprowadzone w ramach kampanii Zrozumieć AZS ponad 90% pacjentów deklaruje pogorszenie jakości życia, które jest często ważniejszym aspektem niż samo przeżycie. Gdy deklarowana jakość życia istotnie spada to pacjent wolałby umrzeć niż dalej żyć w danym stanie chorobowym.  Pacjentom z AZS potrzebne jest wsparcie, zrozumienie i dostęp do skutecznej terapii – apelują organizacje pacjentów i eksperci kampanii Zrozumieć AZS. 14 września obchodzimy Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry, który ma uświadomić społeczeństwu, czym jest ta choroba.

Empagliflozyna – wyniki badania z udziałem chorych z niewydolnością serca

Pełne wyniki badania III fazy EMPEROR‑Reduced z udziałem osób dorosłych z niewydolnością serca z obniżoną frakcją wyrzutową, z i bez współistniejącej cukrzycy, wykazały, że stosowanie empagliflozyny pozwala istotnie, o 25%, zredukować ryzyko wystąpienia pierwszorzędowego punktu końcowego – zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych lub hospitalizacji z powodu niewydolności serca. W badaniu oceniano wpływ dodania empagliflozyny (10 mg) do standardowego leczenia w porównaniu z placebo. Wyniki przedstawiono podczas dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także opublikowano w czasopiśmie The New England Journal of Medicine.

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK