twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Rola kariprazyny w redukcji negatywnych objawów schizofrenii

Podczas 28. Dorocznej Konferencji Europejskiego Stowarzy­szenia Psychiatrycznego (EPA), które odbyło się 4-7 lipca. Przedstawiono nową analizę badań nad kariprazyną prowadzonych w zakresie leczenia negatywnych objawów schizofrenii. Badanie obserwacyjne, przeprowadzone w ambulatoryjnych klini­kach psychiatrycznych, wykazało, że lek redukuje negatywne objawy schizofrenii u pacjentów, którzy niedostatecznie reagowali na dotychczasowe leczenie i charakteryzuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa.

reklama

Koronawirus i arytmia

W związku z wciąż aktualnym zagrożeniem epidemiologicznym eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przygotowali poradnik, w którym zawarto odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów kardiologicznych i ich bliskich. W opracowaniu wiele miejsca poświęcono zaburzeniom rytmu serca. Jak zaznaczają eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, to problem istotny, bo z dostępnych danych wynika, że grupa pacjentów z arytmiami może odczuwać nasilone objawy w przypadku zakażenia COVID-19, a leki stosowane w terapii zakażenia koronawirusem mogą wpływać na rytm serca.

Skóra pamięta – Tydzień Świadomości Czerniaka

Badanie opinii przeprowadzone w maju 2020 r. przez dom badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Novartis i Akademii Czerniaka zbadało świadomość i zachowania Polaków dotyczące ochrony przed czerniakiem. Wyniki badania zostały porównane z wynikami badania świadomości społecznej zrealizowanego w 2011 r., kiedy edukację w tym zakresie na szeroką skalę rozpoczęła Akademia Czerniaka. W ostatnich 9 latach znacznie wzrosła świadomość Polaków na temat czynników wywołujących czerniaka, od 27% aż do nawet 51% w zależności od czynnika. Polacy nie stosują się jednak do zaleceń, dzięki którym można ograniczyć ryzyko zachorowania na czerniaka.

Kampania społeczno-edukacyjna "Depresja? Nie"

Szacuje się, że w Polsce cierpi na depresję prawie 2 mln osób, a na świecie 350 mln. Depresja jest dwa razy częściej rozpoznawana u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety częściej zwracają się do lekarzy po pomoc i częściej się leczą. Mężczyźni mają problem, aby przyznać się do słabości. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku.

reklama

Czy Fundusz Medyczny zagwarantuje dostęp do nowoczesnych leków?

Od wielu miesięcy cały sektor ochrony zdrowia, w tym w szczególności pacjenci, czekali na powstanie specjalnego Funduszu Medycznego, który zasiliłby dodatkową pulą środków polski system ochrony zdrowia. Projekt ustawy, który trafił z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy 23 czerwca 2020 r. do Sejmu miał być zwieńczeniem długiej dyskusji wszystkich interesariuszy ochrony zdrowia o potrzebie zwiększenia alokacji na poprawę wskaźników zdrowotnych polskiego społeczeństwa. Niestety, niektóre zapisy zawarte w projekcie ustawy, mimo szczytnej intencji, mogą negatywnie wpływać na dostęp pacjentów do nowoczesnych leków.

Niewydolność serca – wzrost liczby chorych

Podczas czerwcowej konferencji prasowej eksperci Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wraz z przedstawicielami pacjentów rozmawiali o niewydolności serca (NS) – realnej narastającej epidemii XXI w. Niewydolność serca zyskała, obok cukrzycy, miano epidemii. Na przestrzeni ostatnich 10 lat zaobserwowano wzrost liczby chorych o prawie 15%. To wynik wielu innych chorób kardiologicznych, jak choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze oraz kardiomiopatie i zapalenie mięśnia sercowego. Co roku z powodu niewydolności serca umiera w Polsce ok. 140 tys. pacjentów. Kolejnych 220 tys. osób zapada na tę chorobę. Obecnie w naszym kraju choruje aż 1,2 mln ludzi.

Co czeka rynek apteczny od 1 lipca?

Od 9 lutego 2019 r. obowiązuje w Polsce tzw. Dyrektywa Fałszywkowa. Jest odpowiedzią na rosnący problem sprzedawania sfałszowanych leków w Europie. Od 1 lipca br. nastąpią kolejne zmiany w zakresie ustawy Prawo farmaceutyczne. Tego dnia zaczną obowiązywać kary finansowe za brak weryfikacji autentyczności leków oraz za niewycofanie niepowtarzalnego identyfikatora.

Szczepienia w aptekach

Raport „Opieka Farmaceutyczna. Szczepienia przeciw grypie w aptekach”

Właściwie ukierunkowana opieka farmaceutyczna jest szansą na ewolucję roli aptek w polskim systemie ochrony zdrowia. Trwająca epidemia COVID-19 pokazuje, jak poważne skutki niosą ze sobą choroby zakaźne, dlatego potrzeba wprowadzenia zmian systemowych w postaci rozszerzenia kompetencji farmaceutów o wykonywanie szczepień w aptekach jest konieczna.

Nowy prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych

Nienke Feenstra

23 czerwca 2020 r. podczas Walnego Zgromadzenia Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA wybrany został nowy skład Zarządu, Rady Nadzorczej oraz Sądu Dyscyplinarnego na kadencję 2020-2022. Nienke Feenstra, reprezentująca Takeda Polska została powołana przez nowy Zarząd Infarmy na stanowisko Prezesa. Zastępcą Prezesa został Michał Bichta (Novartis Poland), Skarbnikiem – Katarzyna Kacperska (Novo Nordisk Pharma). Przewodniczącą Rady Nadzorczej została Magdalena Kruszewska (Sanofi Aventis).

Jak wygląda życie z AZS w Polsce?

Wyniki raportu

Ponad 93% pacjentów deklaruje, że atopowe zapalenie skóry obniżyło jakość ich życia, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie zarówno społeczne, jak i zawodowe, a blisko 34% ocenia aktualnie zastosowane leczenie jako nieskuteczne. Jak pokazują wyniki raportu „Sytuacja osób dorosłych chorujących na atopowe zapalenie skóry w Polsce”, przygotowanego przez AMICUS Fundację Łuszczycy i ŁZS we współpracy z dr Małgorzatą Gałązką-Sobotką, dyrektorem Center of Value Based Healthcare Uczelni Łazarskiego, pacjenci z AZS są nadal stygmatyzowani i mają utrudniony dostęp do nowych form leczenia.

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK