twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Można już szczepić przeciw COVID-19 w aptekach

8 czerwca br. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Tak więc od 9 czerwca , po spełnieniu określonych w dokumencie warunków, istnieje możliwość wykonywania szczepień ochronnych przeciw COVID-19 w aptekach.

Obowiązki farmaceutów i kierowników aptek w świetle nowych przepisów

Komentarze ekspertów

Głównym zamierzeniem Ustawy o zawodzie farmaceuty jest wykorzystanie potencjału farmaceutów i wzmocnienie roli aptek w systemie ochrony zdrowia. Na temat nowych kompetencji i obowiązków farmaceutów oraz kierowników aptek wypowiedzieli się znani eksperci z branży farmaceutycznej: Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej; Monika Bartwicka, prawniczka specjalizująca się w prawie medycznym i farmaceutycznym; Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz dr n. farm. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach.

Ogólnopolska kampania edukacyjna Doradzam odpowiedzialnie

Webinarium „Poradnictwo oparte o Evidence Based Medicine” 16 czerwca 2021 r.

Ogólnopolska kampania edukacyjna Doradzam odpowiedzialnie powstała, by dostarczyć farmaceutom wiedzy i narzędzi do odpowiedzialnego pełnienia swojej roli. Od 16 kwietnia 2021 r. obowiązuje Ustawa o zawodzie farmaceuty, która wprowadzila wiele zmian w sposobie funkcjonowania rynku aptecznego. To, co się zmienia, to przede wszystkim rosnąca odpowiedzialnością farmaceuty podczas pracy za pierwszym stołem. Organizatorzy kampanii przygotowali szereg aktywności, które służą edukacji środowiska oraz wsparciu w tym szczególnym okresie, jakim jest wejście w życie Ustawy o zawodzie farmaceuty. Wśród planowanych działań są webinaria, e-book oraz aktywność w mediach społecznościowych.

Tydzień Świadomości Czerniaka

#Czerniak18+

Szacuje się, że obecnie diagnozowanych jest około 3500 nowych przypadków czerniaka, a tempo przyrostu zachorowalności cały czas rośnie. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów za lata 1980-2020. Zapadalność na ten rodzaj nowotworu w 2019 r. była też nieznacznie większa u mężczyzn (16,0/100 tys. przypadków) niż u kobiet (15,2/100 tys. przypadków). Co istotne, na czerniaka można zachorować w każdym momencie życia. Nowotwór może pojawić się już u dzieci, jednak liczba przypadków wzrasta u osób po 20 r.ż. Najwięcej zachorowań notuje się u  między 60. a 79. r.ż. Wraz z wiekiem rośnie też umieralność chorych.

Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego

29 maja

Prawidłowe odżywianie organizmu, czyli dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach potrzebnych do sprawnego funkcjonowania nie zawsze jest łatwe dla osób zdrowych, a co dopiero w sytuacji, kiedy organizm zmaga się z chorobą. Jego potrzeby w tym czasie mogą znacząco się zmienić, a jednocześnie mogą pojawić się dolegliwości lub objawy, które dodatkowo utrudniają spożywanie posiłków, np. zmniejszony apetyt czy zaburzenia smaku. Układ pokarmowy pacjentów onkologicznych, w wyniku prowadzonej terapii czy obecności choroby nowotworowej, może nie funkcjonować prawidłowo. Dlatego warto wiedzieć, jak o niego zadbać, aby zminimalizować dolegliwości i wspomóc jego pracę.

reklama

Antyszczepionkowcy – analiza internetowej aktywności przeciwników szczepień

W trakcie pandemii COVID-19, kiedy laboratoria na całym świecie starały się jak najszybciej doprowadzić do odkrycia nowej szczepionki, wzrosła aktywność ruchów antyszczepionkowych. Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju we współpracy z naukowcami i analitykami Internetu wziął treści o charakterze antyszczepionkowym pod lupę: przebadano materiały z portali i mediów społecznościowych, wyłaniając najważniejsze wątki i trendy w dyskusji publicznej. Wyniki zadziwiają: od 1 lipca 2018 r. do 5 stycznia 2021 r. zidentyfikowano w polskojęzycznej przestrzeni internetowej ponad 10 mln różnego rodzaju wzmianek dotyczących szczepień. Jeszcze nigdy żadna szczepionka nie była tak wyczekiwana, równocześnie wzbudzając tak wiele skrajnych emocji.

Oddech to życie

Zanieczyszczenie powietrza jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia na świecie. Liczba przedwczesnych zgonów będących jego wynikiem sięgnęła 8 mln w 2018 r. To ponad dwa razy więcej niż całkowita liczba zgonów na całym świecie z powodu COVID-19, wynosząca według najświeższych danych Worldometer 3,3 mln osób. Jednym z zagrożonych rejonów jest Europa, a w niej Polska, w której znajduje się większość najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. WHO podkreśla, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na zwiększenie podatności na choroby układu oddechowego, co w dobie pandemii COVID-19 nabiera szczególnego znaczenia. W walce o czystsze powietrze jednym z zaleceń WHO jest tworzenie terenów zielonych.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

Opinia ekspertów Izby POLMED

Ministerstwo Zdrowia planuje nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Pod koniec kwietnia zakończyły się konsultacje społeczne jego projektu. To niewątpliwie krok w dobrym kierunku, w szczególności w przypadku zmian dotyczących wymiany protez, czy zwiększenia limitów finansowych na znaczną część środków chłonnych i na cewniki hydrofilowe dla dzieci. Warto docenić pozytywne działania dla licznych grup pacjentów, natomiast eksperci Izby POLMED zwracają uwagę na dalsze wyzwania stojące przed Ministerstwem Zdrowia – zmian wymagają również kategoryzacja wyrobów medycznych i dostosowanie limitów finansowania do sytuacji panującej na rynku.

reklama

Nowy Prezes Zarządu W AstraZeneca Pharma Poland

Z początkiem maja do AstraZeneca Pharma Poland dołączył Wiktor Janicki, który objął stanowisko Prezesa Zarządu spółki w Polsce. W nowej roli zaangażowany będzie w wyznaczanie strategicznych kierunków rozwoju AstraZeneca w Polsce. Wiktor Janicki będzie odpowiedzialny między innymi za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze zdrowia i relacje ze stroną publiczną oraz innymi interesariuszami w kraju.

Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

8 maja

Rak jajnika nie bez powodu postrzegany jest jako cichy i podstępny zabójca. Brak wczesnych objawów i skutecznej profilaktyki sprawiają, że większość pacjentek trafia do lekarza w stadium zaawansowanym z rozsiewem na inne narządy. Wtedy też szanse na odzyskanie zdrowia zdecydowanie maleją. Jednakże w ostatnich latach mogliśmy być świadkami przełomu w leczeniu tego nowotworu. A co za tym idzie, wzrosła świadomość raka jajnika zarówno wśród lekarzy, jak i samych pacjentek.

reklama
Lek w Polsce wersja tradycyjna

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK