Prawdopodobieństwo wystąpienia migren u chorych na celiakię jest znacznie większe niż u osób zdrowych – do takich wniosków doszli naukowcy z Instytutu Neurologii Uniwersytetu Medycznego Columbia.
W badaniu wzięło udział w sumie 700 pacjentów, którzy najpierw odpowiedzieli na szereg pytań dotyczących m.in. rozpoznania u nich celiakii bądź choroby zapalenia jelit, występowania bólów głowy czy problemów żywieniowych związanych z produktami zawierającymi pszenicę, a także palenia tytoniu, spożywania alkoholu, kawy i innych nawyków. Z grupy badawczej usunięto osoby, które spożywały dziennie co najmniej 2 napoje alkoholowe oraz więcej niż 4 filiżanki kawy, a także pacjentów po urazach głowy i guzach mózgu. Miało to na celu wyeliminowanie przez naukowców wszystkich czynników, które mogłyby powodować bóle głowy.
Spośród początkowej grupy pozostało 502 pacjentów, którzy zostali poddani dalszym badaniom. Okazało się, że aż 188 osób było chorych na celiakię, 111 zmagało się z chorobą jelit, natomiast 25 było wrażliwych na gluten. Pozostałe 178 pacjentów posłużyła jako grupa kontrolna.
Z badania wynika, że częste bóle głowy występują u 56% osób wrażliwych na gluten, 30% chorych na celiakię i 23% osób cierpiących na schorzenia jelit. Do tej pory naukowcy nie wykryli mechanizmu, który powoduje u nich migreny. Być może za ten stan rzeczy mogą być odpowiedzialne m.in. wytwarzane w przebiegu celiakii przeciwciała, które atakują komórki mózgu.
Na bóle głowy skarży się mniej więcej 1/3 pacjentów chorych na celiakię i osób wrażliwych na gluten. Po zastosowaniu diety u wielu pacjentów zauważono znaczną poprawę w częstości i nasileniu się objawów bólów głowy. Ważne jest to, aby każda osoba, która skarży się na przewlekłe bóle głowy wykonała badania także pod kątem celiakii. Takie obserwacje naukowcy zaprezentowali na majowym posiedzeniu Stowarzyszenia Neurologicznego w Nowym Orleanie.
Celiakia to choroba zapalna jelit, która wynika z nietolerancji przez organizm chorego glutenu. Nietolerancja ta ma cechy genetyczne, co oznacza, że często ujawnia się u kilku spokrewnionych ze sobą osób. Jeśli masz problemy z jelitami, często towarzyszą Ci dokuczliwe wzdęcia i biegunki zastanów się, czy ktoś z Twojej rodziny nie cierpiał na celiakię. Choć schorzenie to jest rozpoznawane najczęściej we wczesnym dzieciństwie, celiakia może ujawnić się tak naprawdę w każdym wieku. Blisko 50% więcej przypadków celiakii rozpoznawanych jest u kobiet niż u mężczyzn.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o