2014-05-06 Aktualności

Jak pokazujÄ… wyniki raportu „Stan wiedzy o anafilaksji”, zaledwie 10% z nas wie, jak należy siÄ™ zachować, kiedy ktoÅ› zaczyna siÄ™ dusić i skarży siÄ™ na swÄ™dzÄ…cÄ… skórÄ™, a takie objawy mogÄ…ce Å›wiadczyć o poczÄ…tku reakcji anafilaktycznej. Eksperci Kampanii „Przygotuj siÄ™ na wstrzÄ…s!” opracowali pierwsze w Polsce wytyczne, które pomogÄ… zarówno lekarzom, jak i laikom bez wiedzy medycznej w walce o ludzkie życie.

Eksperci stanÄ™li w obliczu trzech głównych problemów zwiÄ…zanych z anafilaksjÄ…. Pierwszy to niska Å›wiadomość spoÅ‚eczna. Drugi to niedoszacowanie czÄ™stoÅ›ci wystÄ™powania anafilaksji. Trzeci to trudność w rozpoznaniu anafilaksji przez samych lekarzy. KluczowÄ… rolÄ™, zdaniem prof. Jerzego Kruszewskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie alergologii, należy przypisać zatem edukacji spoÅ‚eczeÅ„stwa na temat pierwszej pomocy w anafilaksji.

WedÅ‚ug ekspertów, reakcjÄ™ Å›wiadków zdarzenia i pomoc osobie we wstrzÄ…sie można sprowadzić do 3 prostych kroków. Prof. Barbara Rogala (kierownik Katedry i Kliniki Chorób WewnÄ™trznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej ÅšlÄ…skiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) podpowiada: jeÅ›li zauważysz u chorego poniższe objawy, reaguj natychmiast!

Objawy anafilaksji to: swędząca pokrzywka, obrzęk ust i/lub języka, chrypka, duszność, kaszel, świsty oddechowe, nudności, kurczowe bóle brzucha, biegunka, zawroty głowy, osłabienie aż do omdlenia.

Krok 1

Adrenalina do samodzielnego stosowania - wstrzyknąć sobie domięśniowo lub umożliwić choremu samodzielnie wstrzyknięcie.

Krok 2

Koniecznie wezwać pogotowie ratunkowe (tel. 999, 112).

Krok 3

Wezwać pomoc (najbliższą osobę z otoczenia).

Podobne, choć bardziej szczegółowe wytyczne powstaÅ‚y z myÅ›lÄ… o lekarzach podstawowej opieki zdrowotnej. Jak zaznacza prof. BolesÅ‚aw SamoliÅ„ski (kierownik ZakÅ‚adu Profilaktyki Alergologii i Immunologii Klinicznej Samodzielnego Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego), podanie adrenaliny w pierwszych minutach po wystÄ…pieniu objawów wstrzÄ…su anafilaktycznego to krok, który pozwala nam zyskać bezcenny czas do przyjazdu pogotowia. Anafilaksja jest bowiem zjawiskiem o  dynamicznym przebiegu, którego stopnia intensywnoÅ›ci nie da siÄ™ nigdy przewidzieć.

Wytyczne dla pacjentów dostÄ™pne bÄ™dÄ… do Å›ciÄ…gniÄ™cia w formie pliku pdf na stronie kampanii www.odetchnijspokojnie.pl. Dystrybuowane bÄ™dÄ… także bezpoÅ›rednio do pacjentów i specjalistów, w celu propagowania wiedzy, która może uratować czyjeÅ› życie.

„Przygotuj siÄ™ na wstrzÄ…s!” to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny, objÄ™ty patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, dotyczÄ…cy problemu anafilaksji. Jego celem jest edukacja spoÅ‚eczeÅ„stwa, pacjentów i ich rodzin na temat przyczyn anafilaksji oraz zasad postÄ™powania w sytuacji wystÄ…pienia wstrzÄ…su anafilaktycznego. Kampania ma pomóc w szybkim i trafnym rozpoznawaniu objawów, w poprawnym okreÅ›laniu czynników wywoÅ‚ujÄ…cych oraz w prawidÅ‚owym udzieleniu pomocy osobie we wstrzÄ…sie.

 

-        

 

Copyright © Medyk sp. z o.o