2018-10-02 Artykuły
Fluorochinolony to duża grupa chemioterapeutyków o szerokim zakresie działania. Uważa się, że jest to grupa dobrze tolerowana przez pacjentów. W ostatnich latach opisuje się coraz więcej przypadków przewlekłej wielonarządowej toksyczności występującej po zastosowaniu fluorochinolonów. Z tego względu Agencja ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) wydała najwyższej rangi ostrzeżenie ograniczające stosowanie fluorochinolonów do ciężkich przypadków zakażeń bakteryjnych, jako leki ostatniej szansy. Opisane przypadki długotrwałego uszkodzenia układu nerwowego oraz układu mięśniowo-szkieletowego po zastosowaniu fluorochinolonów są bardzo trudne do leczenia i negatywnie wpływają na jakość życia pacjenta. Mechanizm przewlekłej toksyczności fluorochinolonów jest słabo poznany i wymaga dalszych badań.
reklama Prenumerata_e-lek
2018-10-01 Aktualności
Osoby starsze mają specjalne potrzeby w zakresie pielęgnacji skóry, ponieważ z wiekiem staje się ona cienka i sucha. W rezultacie seniorzy mają skłonności do problemów skórnych, począwszy od swędzenia, łuszczenia się i podrażnień, aż do poważnych chorób skóry, takich jak infekcje i owrzodzenia. Jeśli skóra staje się zbyt sucha, jest bardziej podatna na pękanie, co pozwala na przenikanie chorobotwórczych bakterii, które mogą spowodować infekcję. Suchość skóry może być również spowodowana problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca czy choroby nerek. Używanie zbyt dużej ilości mydła, środków antyperspiracyjnych lub perfum i korzystanie z gorących kąpieli może pogorszyć stan skóry. Pacjenci z suchą skórą powinni stosować środki nawilżające co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej w ciągu kilku minut po kąpieli. Dostępne są liczne preparaty do pielęgnacji suchej skóry w wielu różnych postaciach: kremach, maściach i płynach. Środki nawilżające mogą nawodnić skórę za pomocą dwóch mechanizmów: czerpiąc wodę ze skóry właściwej do naskórka dzięki składnikom utrzymującym wilgoć (np. mocznik albo glicerol) lub zapobiegając jej ucieczce za pomocą warstwy lipidowej, np. maści. Preparaty pielęgnacyjne mają obojętne lub niskie pH, które pomaga w utrzymaniu funkcji barierowej skóry, i wykazują dodatkowo właściwości przeciwzapalne.
reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2018-09-28 Artykuły
Wszawica spowodowana przez wesz ludzką jest nadal światowym problemem, przy czym postępowanie lecznicze może być przeprowadzone w warunkach domowych. Wyróżniamy trzy typy wszawicy: głowowa, łonowa i odzieżowa. Najczęściej do przeniesienia pasożytów dochodzi w miejscach publicznych, takich jak szkoły czy publiczny transport. W leczeniu wszawicy stosuje się preparaty na bazie: permetryny, dimetikonu, alkoholu benzylowego, pyretryny oraz składników pochodzenia naturalnego.
2018-09-26 Aktualności

Drodzy Farmaceuci,

z okazji Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza, który obchodzimy 26 września, życzymy Wam jak najwięcej satysfakcji z wykonywania tej trudnej i odpowiedzialnej pracy. Waszą wiedzę i doświadczenie doceniają szukający porad pacjenci, którym codziennie pomagacie w aptekach. Życzymy Wam także wielu sukcesów osobistych, zawodowych oraz coraz lepszych warunków pracy.
 
                                                        Zarząd i pracownicy Wydawnictwa Medyk
2018-09-25 Aktualności

Komisja Europejska  (KE) wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego  Hulio®, leku biopodobnego do produktu Humira® firmy AbbVie (adalimumab), we wszystkich wskazaniach do stosowania. Pozwolenie zostało wydane po uzyskaniu pozytywnej opinii Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, w której stwierdzono, że program rozwoju obejmujący dane analityczne, funkcjonalne, kliniczne i immunogenne wykazał biopodobność w stosunku do produktu referencyjnego Humira. Mylan planuje wprowadzić produkt Hulio na rynki w Europie po 16 października.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2018-09-20 Aktualności

Nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia to dwa schorzenia cywilizacyjne określane mianem ZABÓJCZEGO DUETU, które są najczęściej występującymi i współistniejącymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego: zawału i niewydolności serca, udaru mózgu czy choroby tętnic obwodowych. W Polsce nadciśnienie tętnicze dotyczy 32% zdrowej dorosłej populacji (ok. 10,5 mln osób), a zaburzenia gospodarki lipidowej − ok. 60% (18 mln). Obu zaburzeń jednocześnie doświadcza 6,5 mln Polaków. Równoczesne występowanie nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii powoduje, że ryzyko pojawienia się incydentów kardiologicznych (zawał serca, udar mózgu, choroba tętnic obwodowych, niewydolność serca), a także ryzyko śmiertelności znacząco wzrasta.

2018-09-17 Aktualności

V Kongres Bezpieczeństwa Żywności 2018

6 listopada 2018 r., Centrum Konferencyjne Polin, Warszawa

Organizatorzy V Kongresu Bezpieczeństwa Żywności zapraszają wszystkich zainteresowanych tą tematyką do Warszawy. 6 listopada w Centrum Konferencyjnym Polin (Muzeum Historii Żydów Polskich) odbędą się wykłady i panele dyskusyjne oraz pierwsze Polskie Targi Żywności Koszernej. Wydawnictwo Medyk jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

2018-09-17 Aktualności

Zamieszanie z leczeniem raka prostaty w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)” co prawda jeszcze się nie skończyło, ale pojawiła się szansa, by polscy pacjenci otrzymali większe możliwości korzystania z nowoczesnych i bezpiecznych terapii. Od 1 listopada ubiegłego roku pacjenci z zaawansowanymi nowotworami prostaty mają teoretycznie dostęp, w ramach programu lekowego, do trzech leków po wcześniejszym stosowaniu chemioterapii i tylko jednego przed nią. Program jednak nie pozwala na sekwencyjne podawanie leków Zytiga (octan abirateronu) i Xtandi (enzalutamid), co odbiera możliwości leczenia wielu pacjentom.

2018-09-12 Aktualności

Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

27 września 2018 r., Warszawa, Hotel Marriott.

Już za dwa tygodnie odbędzie się jesienna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, poświęconego najważniejszym wyzwaniom, przed jakimi stoi branża farmaceutyczna w najbliższej przyszłości. POLFARM odbędzie się 27 września 2018 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Podczas kongresu tradycyjnie omówione zostaną kluczowe kwestie dla firm z sektora farmaceutycznego, dotyczące aktualnych interpretacji obowiązujących przepisów, wspartych konkretnymi przykładami i rozwiązaniami. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego spotkania. 

2018-09-11 Aktualności

Problem ograniczeń uprawnień techników farmaceutycznych (projekt rozporządzenia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych) wzbudził wiele kontrowersji i wywołał ostrą dyskusję w środowisku pracowników aptek. Poniżej publikujemy list otwarty Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, dotyczący tej sprawy.

reklama Baner_Kurs_A
2018-09-11 Aktualności

"Apteka dla aptekarza" po roku

Komentarz Business Centre Club

W ciągu roku funkcjonowania regulacji „Apteka dla aptekarza”, liczba aptek w Polsce spadła o 352 placówki, z czego ponad 100 aptek zamknięto na terenach wiejskich. Oznacza to, że regulacja mocno uderzyła przede wszystkim w mieszkańców wsi i małych miejscowości. Jest to istotne o tyle, że zgodnie z zapowiedziami projektodawców „Apteka dla aptekarza” miała przyczynić się do wzrostu liczby aptek właśnie na terenach wiejskich.

2018-09-07 Aktualności

Złe doświadczenia z przeszłości to główna przyczyna dentofobii u Polaków. Z jej powodu odwiedzamy dentystę raz na rok, a nawet rzadziej. Ból brzucha i głowy, bezsenność to tylko niektóre objawy towarzyszące wizycie u stomatologa. Zjawisko powszechne i trudne do opanowania zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy jest znane ponad 90% Polaków. Jest kilka powodów, dla których Polacy boją się dentysty. Do głównych zaliczane są złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (57,4%) oraz lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia (11,8%). Dla pacjentów trudna jest również sama osoba stomatologa (11%), jeśli jest pozbawiony empatii, niemiły i nie wzbudza zaufania.

2018-09-05 Aktualności

Firma Amgen poinformowała, że nowym dyrektorem generalnym Amgen w Polsce został Gábor Sztaniszláv. Swoje obowiązki przejął 1 września 2018 r. Gábor Sztaniszláv ma 20 lat doświadczenia zawodowego w branży farmaceutycznej, które zdobył m.in. na Węgrzech i w Rumunii oraz w strukturach międzynarodowych Amgen. Jest absolwentem farmacji na Uniwersytecie Semmelweisa w Budapeszcie oraz MBA na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii.

„Współpracując z wysoko wykwalifikowaną polską kadrą, będę kontynuować misję szeroko pojętej służby pacjentom. Jestem przekonany, że moje doświadczenia z pracy w krajach, przed którymi stoją podobne wyzwania – takich jak Węgry i Rumunia – pomogą mi w rozwijaniu organizacji Amgen w Polsce. Wierzę, że będziemy wspólnie kontynuować z sukcesem działania na rzecz ułatwienia polskim pacjentom dostępu do innowacyjnych leków i nowoczesnych terapii” – powiedział Gábor Sztaniszláv.

2018-09-04 Aktualności
Kampania Płuca Polski od 3 lat uświadamia i dostarcza cennych informacji o zagrożeniach związanych z chorobami płuc. Do tej pory najważniejszym poruszanym tematem była przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). W tym roku eksperci chcą edukować społeczeństwo na temat kolejnej choroby, której występowania społeczeństwo również jest nieświadome, a mianowicie na temat idiopatycznego włóknienie płuc (IPF). W Polsce na IPF zapada ok. 2000 osób rocznie, jednak liczba ta prawdopodobnie nie odzwierciedla faktycznej skali, ze względu na trudne i często mylne rozpoznanie zachorowania. Nadal nieznane jest jednoznaczne podłoże idiopatycznego włóknienia płuc i czynniki ryzyka powstawania choroby. W związku z rzadkim występowaniem schorzenia oraz niską świadomością jego istnienia głównym założeniem kolejnego etapu kampanii jest zapoznanie społeczeństwa z tą chorobą oraz uświadomienie zagrożeń, jakie ze sobą niesie. 
2018-09-03 Aktualności

Ponad 60% pacjentów nie otrzymuje od swojego lekarza reumatologa wyczerpujących informacji na temat choroby, schematu leczenia, jego celu oraz długości leczenia. Tak wynika z badania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”. Jedynie 29% pacjentów jest informowanych na temat kolejnych kroków, które zostałyby podjęte po niepowodzeniu obecnej terapii co najmniej dwoma lekami modyfikującymi przebieg choroby, z których każdy zastosowany był przez co najmniej 4 miesiące w monoterapii lub terapii łączonej – to zdecydowanie za mało podkreśla Monika Zientek, prezes Stowarzyszenia „3majmy się razem”. Badanie przeprowadzone zostało na grupie 812 chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.

Copyright © Medyk sp. z o.o