Kolejna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM odbędzie się 27 września 2018 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Temat przewodni spotkania to: „Rok 2019 w branży farmaceutycznej – nowe wyzwania, szanse i zagrożenia”. Organizatorem kongresu jest Europejskie Centrum Biznes, a miesięcznik „Lek w Polsce” objął patronatem medialnym to wydarzenie.
W Polsce jest 15 tys. aptek, w których pracuje 26 tys. farmaceutów, którzy mają wystarczające kwalifikacje, by włączać się w proces leczenia. System ochrony zdrowia do tej pory nie dawał im jednak takiej możliwości. Tymczasem szansę ku temu stwarza postępująca informatyzacja oraz pilotaże opieki farmaceutycznej i koordynowanej. Jak wynika z raportu „Jak wprowadzić w Polsce opiekę farmaceutyczną? Rola i wyzwania wspołczesnej apteki", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z USP Zdrowie, wprowadzenie w Polsce opieki farmaceutycznej mogłoby przynieść nawet 4 mld zł oszczędności, co oznacza, że system mógłby funkcjonować bez kreowania dodatkowych kosztów dla budżetu państwa.
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wynaleźli nanoczujniki, które mogą stać się przełomem w medycynie, np. w leczeniu chorób wewnętrznych. O studium badawczym uczelnia poinformowała na swoim blogu. Nanoczujniki opracowane przez specjalistów z MIT mogą być umieszczane w głębi ludzkiego ciała i nie potrzebują zasilania za pomocą baterii. Mikroskopijne implanty zasilane są za pomocą fal radiowych, a według twórców w przyszłości mogą służyć m.in. do dystrybucji substancji chemicznych, monitorowania stanu narządów wewnętrznych bądź leczenia chorób.
Rotawirusy stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie u małych dzieci. Rozprzestrzeniają się bardzo szybko i dają objawy dopiero po kilku dniach. Silne bóle brzucha, ciągłe wymioty i biegunki prowadzą do wyniszczenia organizmu i niejednokrotnie wymagają hospitalizacji. Infekcję rotawirusową przechodzi prawie każde dziecko do 5. r.ż. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, żeby szczepienia przeciwko rotawirusom były włączone do programów szczepień ochronnych, bowiem są jedyną skuteczną ochroną przed wirusem.
Premier Mateusz Morawiecki powołał Pawła Piotrowskiego na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Paweł Piotrowski jest absolwentem Wydziału Farmacji Warszawskiej Akademii Medycznej oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w przemyśle farmaceutycznym na różnych stanowiskach, pracował m.in. na rzecz samorządu aptekarskiego. W latach 2006 –2007 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.
Naukowcy, konsumenci i entuzjaści ziół spotkają się na VII Konferencji Zielarskiej Kobiet, która odbędzie się w w Korycinach na Podlasiu w dniach 29.06–01.07. To znakomita okazja do poszerzenia wiedzy o nowych właściwościach leczniczych ziół, zaprezentowania informacji z dziedziny fitochemii oraz fitoterapii. Organizatorami Konferencji są Zakład Chemii Fizycznej WUM oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego wydarzenia. Więcej na: http://chemiafizyczna.wum.edu.pl/content/konferencja-zielarska
Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET zwraca uwagę na fakt, że po wejściu w życie regulacji "apteka dla aptekarza” na terenach wiejskich i w małych miejscowościach zamknięto prawie 300 placówek. Tak wynika z danych IQVIA, przedstawionych podczas VI Konferencji Sieci Aptek 24 maja 2018 r. w Warszawie. Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne zmieniła polski rynek apteczny z systemu otwartego w system zamknięty, w którym łącznie obowiązują ograniczenia właścicielskie, ilościowe (w tym regulacja „1%”) oraz geograficzne i demograficzne.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o