2018-06-20 Aktualności

Kolejna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM odbędzie się 27 września 2018 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Temat przewodni spotkania to: „Rok 2019 w branży farmaceutycznej – nowe wyzwania, szanse i zagrożenia”. Organizatorem kongresu jest Europejskie Centrum Biznes, a miesięcznik „Lek w Polsce” objął patronatem medialnym to wydarzenie.

reklama Prenumerata_e-lek
2018-06-19 Aktualności

W Polsce jest 15 tys. aptek, w których pracuje 26 tys. farmaceutów, którzy mają wystarczające kwalifikacje, by włączać się w proces leczenia. System ochrony zdrowia do tej pory nie dawał im jednak takiej możliwości. Tymczasem szansę ku temu stwarza postępująca informatyzacja oraz pilotaże opieki farmaceutycznej i koordynowanej. Jak wynika z raportu „Jak wprowadzić w Polsce opiekę farmaceutyczną? Rola i wyzwania wspołczesnej apteki", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z USP Zdrowie, wprowadzenie w Polsce opieki farmaceutycznej mogłoby przynieść nawet 4 mld zł oszczędności, co oznacza, że system mógłby funkcjonować bez kreowania dodatkowych kosztów dla budżetu państwa.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2018-06-18 Aktualności

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wynaleźli nanoczujniki, które mogą stać się przełomem w medycynie, np. w leczeniu chorób wewnętrznych. O studium badawczym uczelnia poinformowała na swoim blogu. Nanoczujniki opracowane przez specjalistów z MIT mogą być umieszczane w głębi ludzkiego ciała i nie potrzebują zasilania za pomocą baterii. Mikroskopijne implanty zasilane są za pomocą fal radiowych, a według twórców w przyszłości mogą służyć m.in. do dystrybucji substancji chemicznych, monitorowania stanu narządów wewnętrznych bądź leczenia chorób. 

2018-06-15 Aktualności

Rotawirusy stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia,  szczególnie u małych dzieci. Rozprzestrzeniają się bardzo szybko i dają objawy dopiero po kilku dniach. Silne bóle brzucha, ciągłe wymioty i biegunki prowadzą do wyniszczenia organizmu i niejednokrotnie wymagają hospitalizacji.  Infekcję rotawirusową przechodzi prawie każde dziecko do 5. r.ż. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, żeby szczepienia przeciwko rotawirusom  były włączone do programów szczepień ochronnych, bowiem są jedyną skuteczną ochroną przed wirusem.

2018-06-14 Aktualności

RODO rękę Ci poda

Felieton red. naczelnego miesięcznika "Lek w Polsce"
Od kilku dni kołacze mi w głowie stary, bo pochodzący jeszcze z epoki I komuny zestaw krótkich haseł, układających się w następujący, nazwijmy to dumnie, pentalog. Brzmi on tak:
1. Nie myśl.
2. Jeżeli myślisz – to nie mów.
3. Jeżeli mówisz – to nie pisz.
4. Jeżeli piszesz – to się nie podpisuj.
5. Jeżeli się podpisujesz – to się nie dziw…
Dawniej ten zestaw ostrzeżeń występował dosyć często, aż tu nagle, niespodziewanie pojawił się w przededniu Święta Matki, oczywiście bez żadnego skojarzenia z tym uroczystym dniem. 25 maja to dzień wejścia Rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).
reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2018-06-13 Artykuły
Patologiczne objawy związane ze stawami są wynikiem degradacji chrząstki, zwiększonego stanu zapalnego i wytwarzania wolnych rodników w stawach. Suplementacja glukozaminą wspomaga produkcję zdrowej chrząstki stawowej. Jest ona głównym składnikiem strukturalnym tkanki łącznej. Siarczan glukozaminy odżywia również komórki błony maziowej i płynu niezbędnego do smarowania ruchomych części stawów. Siarczan chondroityny jest ważnym składnikiem zdrowej chrząstki, a także pomaga chronić istniejącą chrząstkę przed utratą wody i rozpadem enzymów wydzielanych podczas procesu zapalnego. Kwas hialuronowy działa jako środek poślizgowy w stawach i innych tkankach. Kolagen typu II jest jednym z głównych białek w chrząstce. Jest bogaty w aminokwasy, które odgrywają ważną rolę w budowaniu chrząstki stawowej, dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne. Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, który zapewnia wsparcie więzadeł, kości i stawów.
2018-06-12 Artykuły
Klasyfikacja ATC (Anatomiczno-Terapeutyczno-Chemiczna) obejmuje kilka substancji o działaniu sorpcyjnym, jednak nie wszystkie mają zastosowanie jako składniki aktywne preparatów dostępnych na polskim rynku farmaceutycznym.
Stanowią one grupę substancji powszechnie uważanych za bezpieczne i kojarzą się zwykle z właściwościami przeciwbiegunkowymi (zapierającymi), lecz ich mechanizm działania często jest bardziej złożony. W artykule opisano wszystkie znane doustne sorbenty, mechanizmy ich działania oraz zastosowanie we współczesnej terapii.
2018-06-11 Aktualności
Pokaźna liczba zakładów farmaceutycznych, i to o wysokiej renomie, wprowadza do obrotu leki i suplementy diety pod prawie tą sama nazwą, w opakowaniach nie do odróżnienia, różniących się jedynie dawką i ceną. Powoduje to zamęt nie tylko wśród pacjentów, ale i farmaceutów, którzy muszą tłumaczyć pacjentowi różnicę… Tej tematyce poświęcony jest m.in. wywiad z Prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej mgr farm. Elżbietą Piotrowską-Rutkowską, zatytułowany "O rynku suplementów diety i zawodzie farmaceuty".
 
2018-06-08 Artykuły
Aerozole do pielęgnacji nabłonka dróg oddechowych różnią się stężeniem, składem, sposobem zapewniania jałowości podczas stosowania oraz kształtem aplikatora. Bezpieczeństwo i zasadność stosowania konserwantów w aerozolach donosowych jest często kwestionowana ze względu na ich toksyczność. Wybór odpowiedniego produktu powinien uwzględniać wiek oraz stan zdrowia pacjenta.
2018-06-07 Artykuły
H1-blokery (leki przeciwhistaminowe) są uznanymi lekami we współczesnej alergologii. W licznych wytycznych
zaleca się doustne leki przeciwhistaminowe II generacji jako leki pierwszego rzutu w alergicznym nieżycie błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu spojówek, pokrzywce i obrzęku naczynioruchowym. Aktualizacja wytycznych ARIA z roku 2016 podkreśla kluczową rolę II generacji leków przeciwhistaminowych w terapii alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa. II generacja H1-blokerów została uznana za leki bezpieczne i wysoce skuteczne w redukcji objawów alergii. Wśród antyhistaminików II generacji znajduje się grupa najnowszych antyhistaminików o cechach zbliżonych do idealnego H1-blokera (bilastyna, desloratadyna, feksofenadyna i rupatadyna).
reklama Baner_Kurs_A
2018-06-06 Artykuły
Praca zmianowa zaburza dobowy rytm snu i czuwania oraz rytm wydzielania endogennej melatoniny. Wieloletnie
niedobory snu dobrej jakości negatywnie wpływają na jakość życia pracownika oraz zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń neuropsychiatrycznych, metabolicznych i nowotworów. Postępowanie obejmuje zindywidualizowaną farmakoterapię melatoniną w połączeniu z fototerapią i terapią behawioralną.
2018-06-05 Artykuły
Kleszcz pospolity uważany jest za najważniejszy wektor patogenów chorób transmisyjnych w Polsce. Borelioza z Lyme wywoływana przez krętki należące do gatunku Borrelia burgdorferi sensu lato, jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną chorobą odkleszczową. Powszechna ekspozycja na kleszcze oraz fakt, że obszar całego kraju jest uznany za rejon endemiczny dla boreliozy, powoduje stały wzrost zachorowań. Podstawą rozpoznania boreliozy u pacjenta jest manifestacja objawów klinicznych. We wczesnej zlokalizowanej fazie infekcji może pojawić się zmiana skórna w postaci rumienia wędrującego, który jest objawem patognomicznym dla boreliozy. Objawy wczesnej rozsianej boreliozy są uzależnione od lokalizacji narządowej krętków. Badania diagnostyczne z wyboru obejmują dwuetapowy protokół diagnostyczny – przesiewowy test ELISA oraz test potwierdzenia Western Blot. Wykrycie swoistych przeciwciał przeciwko Borrelia we krwi pacjenta ułatwia lekarzowi postawienie odpowiedniej diagnozy. Markerem wczesnej odpowiedzi immunologicznej na zakażenie są przeciwciała IgM przeciwko Borrelia, które można również wykryć za pomocą testów point of care. Łatwo dostępne, szybkie testy diagnostyczne stanowią element samokontroli i zwiększają prawdopodobieństwo wykrycia wczesnej fazy boreliozy.
2018-06-05 Aktualności

Premier Mateusz Morawiecki powołał Pawła Piotrowskiego na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Paweł Piotrowski jest absolwentem Wydziału Farmacji Warszawskiej Akademii Medycznej oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w przemyśle farmaceutycznym na różnych stanowiskach, pracował m.in. na rzecz samorządu aptekarskiego. W latach 2006 –2007 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

2018-06-04 Aktualności

VII Konferencja Zielarska Kobiet

29.06-01.07.2018, Koryciny

Naukowcy, konsumenci i entuzjaści ziół spotkają się na VII Konferencji Zielarskiej Kobiet, która odbędzie się w w Korycinach na Podlasiu w dniach 29.06–01.07. To znakomita okazja do poszerzenia wiedzy o nowych właściwościach leczniczych ziół, zaprezentowania informacji z dziedziny fitochemii oraz fitoterapii. Organizatorami Konferencji są Zakład Chemii Fizycznej WUM oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego wydarzenia. Więcej na: http://chemiafizyczna.wum.edu.pl/content/konferencja-zielarska

2018-06-04 Aktualności

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET zwraca uwagę na fakt, że po wejściu w życie regulacji "apteka dla aptekarza” na terenach wiejskich i w małych miejscowościach zamknięto prawie 300 placówek. Tak wynika z danych IQVIA, przedstawionych podczas VI Konferencji Sieci Aptek 24 maja 2018 r. w Warszawie. Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne zmieniła polski rynek apteczny z systemu otwartego w system zamknięty, w którym łącznie obowiązują ograniczenia właścicielskie, ilościowe (w tym regulacja „1%”) oraz geograficzne i demograficzne.

Copyright © Medyk sp. z o.o