Cukrzyca jest najczęściej wykrywana dopiero po 5-12 latach od jej pierwszych objawów – wynika z danych WHO. Tymczasem zbyt późne rozpoznanie choroby wiąże się z poważnymi powikłaniami. Dlatego w Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (27 czerwca), lekarze zachęcają do bezpłatnych badań. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje 2,73 mln osób - mówią o tym dane NFZ i informacje z 600 aptek. 26% osób z tej grupy nie podjęło żadnego leczenia. Problem najczęściej dotyczy mieszkańców województwa śląskiego (6,5%) i łódzkiego (6,4%). Najrzadziej podkarpackiego (4,%) i podlaskiego (4,8%). Problem jest większy wśród kobiet (56%) niż mężczyzn (44%).
1. Statystyki projektu XXVIII obwieszczenia
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Lignocainum Jelfa (Lidocaini hydrochloridum) 20 mg/g, żel, 1 tuba 30 g typu U z kaniulą
Numer serii: 504381 data ważności: 04.2017
Numer serii: 505151 data ważności: 05.2017
Numer serii: 505471 data ważności: 05.2017
Numer serii: 506021 data ważności: 06.2017
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Vidotin (tert-Butylamini Perindoprilum), 4mg, tabletki
Numer serii: H44088D data ważności 04.2017
Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:Syntarpen, tabletki powlekane, 500 mg
Numer serii 010614, data ważności 06.2017
Podmiot odpowiedzialny: Tarchomifiskie Zaktady Farmaceutyczne ,,PoIfa" S.A.
Komitet Doradczy ds. Leków Endokrynologicznych i Metabolicznych (EMDAC) Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zalecił zatwierdzenie wniosku o rejestrację nowego leku na bazie preparatu złożonego zawierającego insulinę bazalną glargine w dawce 100 jedn./ml oraz liksysenatyd (agonistę receptora GLP-1) w stałych proporcjach, przeznaczonego do leczenia dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Wniosek o rejestrację nowego leku na bazie liksysenatydu poparto wynikami otrzymanymi w ramach programu GetGoal, który objął 13 badań klinicznych z udziałem ponad 5000 dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Wniosek o rejestrację tego leku obejmuje również wyniki badania ELIXA nad rezultatami dotyczącymi układu sercowo-naczyniowego u pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2 z grupy wysokiego ryzyka (tj. takich, którzy niedawno przeszli ostry zespół wieńcowy).
Probiotyki to wybrane kultury bakteryjne lub drożdży o udokumentowanym naukowo działaniu prozdrowotnym. Zastosowane drobnoustroje wpływają korzystnie na przewód pokarmowy i układ moczowo- płciowy przez zachowanie jego naturalnej flory i stymulację układu immunologicznego. Badania naukowe potwierdzają ich skuteczność w zakresie profilaktyki i leczenia: skutków antybiotykoterapii (biegunek) i zakażeń pochwy. Obiecujące jest możliwe zastosowanie probiotyków w leczeniu alergii, a także sepsy. Opracowuje się również farmabiotyki jako najnowocześniejszą formę probiotyków. Probiotyki znajdują zastosowanie zarówno w leczeniu schorzeń osób dorosłych, jak i dzieci.
Melatonina jest neurohormonem produkowanym przez szyszynkę w rytmie okołodobowym w odwrotnej zależności od oświetlenia. Szczyt wydzielania melatoniny przypada na godziny nocne, stąd wykorzystywana jest jako lek nasenny, regulujący zaburzenia snu. Stosowana jest także u pacjentów niewidomych w celu regulacji rytmu sen-czuwanie oraz u osób odbywających podróże lotnicze związane ze zmianą stref czasowych.
W 2015 r. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego ogłosiło nowe wytyczne dotyczące postępowania u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, będące aktualizacją poprzedniego stanowiska z 2011 r. Są one znacznie obszerniejsze niż poprzednia edycja i obejmują również szczegółowe omówienie diagnostyki i postępowania u pacjentów z wtórnymi postaciami nadciśnienia, a także u dzieci.
Dyslipidemia jest jednym z podstawowych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Inhibitory PCSK9 są nową grupą leków hipolipemizujących; pierwszy przedstawiciel – alirokumab – został zaakceptowany do użytku klinicznego przez FDA w lipcu 2015 r., a kolejny – ewolokumab – miesiąc później. Inhibitory PCSK9 to przeciwciała monoklonalne przeciwko białku PCSK9, które pełni rolę regulatora degradacji lizosomalnej receptorów LDL.
Elektrolity to jony soli rozpuszczalne w wodzie, które przewodzą w organizmie impulsy elektryczne. Są niezbędne do regulowania czynności życiowych. Mogą być naładowane dodatnio (sód, potas, wapń, magnez) lub ujemnie (jony chlorkowe, fosforowe, siarczany). Odpowiadają za równowagę kwasowo-zasadową, wchłanianie i dystrybucję wody. Elektrolity regulują funkcję nerwów i mięśni, pH i ciśnienie krwi oraz odbudowę uszkodzonej tkanki. Zaburzenia gospodarki elektrolitowej mogą obejmować drżenie, osłabienie, drgawki.
Ból głowy jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości neurologicznych. Ich przyczyną mogą być zarówno schorzenia pierwotne, takie jak migrena czy napięciowe bóle głowy, jak również przyczyny wtórne, których charakterystyka została przedstawiona w poniższej pracy. Wtórne bóle głowy powinny być uważnie poddane diagnostyce ze względu na niecharakterystyczne objawy. Mogą one być maską dla poważniejszych
patologii układu nerwowego i nie tylko.
Bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości, z którą zmagają się pacjenci zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu. Powodem są najczęściej: nieprawidłowy tryb życia, polegający na długotrwałym przyjmowaniu postaw nienaturalnych dla krzywizn kręgosłupa, praca w niekorzystnych warunkach oraz narażanie kręgosłupa na działanie dużych sił statyczno-mechanicznych. Kluczowe jest znalezienie przyczyny występowania dolegliwości oraz wprowadzenie odpowiedniego postępowania farmakologiczno-rehabilitacyjnego, często ratującego pacjenta przed kalectwem i poprawiającego standard życia.
Leki dostępne bez recepty (over the counter, OTC) stanowią dużą liczbę preparatów powszechnie stosowanych przez liczne grupy pacjentów. Szczególnie często chorzy sięgają po leki przeciwbólowe, które są dostępne zarówno w aptekach, jak i w licznych miejscach dystrybucji pozaaptecznej. W artykule przedstawiono bezpieczeństwo przeciwbólowych leków OTC oraz ewentualne zagrożenia związane z ich stosowaniem.
Liście aloesu były stosowane przez wieki jako opatrunek na rany przez ludy żyjące na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. W XXI w. wykorzystujemy aloes w kosmetykach, napojach, ale również w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Antrachinony obecne w soku z liści aloesu zwyczajnego mają działanie przeczyszczające. Sok z liści aloesu drzewiastego, bogaty w polisacharydy, jest wykorzystywany do produkcji
preparatów wzmacniających system odpornościowy. Związki o działaniu antyoksydacyjnym, głównie pochodne aloerezyny, ale również polisacharydy wykazują działanie przeciwcukrzycowe.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o