Firma zbudowana od podstaw, obecność na dwóch rynkach europejskich i we wszystkich segmentach dystrybucji farmaceutycznej, status spółki giełdowej, największa rodzina aptek w Polsce, czołowe miejsce w zakresie dystrybucji leków do aptek, lider na rynku zaopatrzenia szpitali, ponad 9 tys. pracowników i przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 8 mld zł rocznie – takimi osiągnięciami może się pochwalić firma Pelion Healthcare Group po 25 latach istnienia na rynku.
Z przyjemnością informujemy, że czasopismo Lek w Polsce pozytywnie przeszło proces ewaluacji, której wynikiem jest przyznanie wskaźnika Index Coprernicus Value w wysokości 57,85 punktów oraz 4 punktów przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:Azalia (Desogestrelum), tabletki powlekane, 75 mcg
Numer serii: T49482E, data ważności: 09.2016
Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Plc., Węgry
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:ldarubicin Teva (ldarubicini hydrochloridum), 1 mg/1 ml, roztwór do wstrzykiwań
Numer serii: 3340413, data ważności: 04.2016
Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
W wyniku zakończenia trwających w resorcie prac konsultacyjnych, które zostały zasygnalizowane w komunikacie z 18 grudnia 2015 r., informuję, że w porównaniu do projektu w opublikowanym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2016 r. zaszły zmiany przedstawione poniżej.
Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w porównaniu do XXIV obwieszczenia, obowiązującego od 1 listopada 2015 r., projekt XXV obwieszczenia refundacyjnego zawiera podane poniżej zmiany. Nowa lista zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.
Pacjenci podczas wizyt u lekarza skarżą się na problemy ze snem. Farmaceuci również często spotykają się z osobami, które w aptekach szukają porady, ponieważ źle śpią. Czy bezsenność jest już epidemią XXI w.?
To prawda, liczba osób cierpiących z powodu bezsenności stale rośnie. W badaniach sondażowych nawet co drugi Polak skarży się, że przynajmniej raz w roku ma kilkunastodniowy okres złej jakości snu.
W dobrym modelu opieki nad chorym na padaczkę ważne miejsce zajmuje lekarz rodzinny. Może on odgrywać bardzo istotną rolę we wczesnej diagnostyce i edukacji. Powinien znać podstawowe zasady terapii padaczki, ze szczególnym uwzględnieniem możliwych objawów niepożądanych leków przeciwpadaczkowych. Niniejszy przegląd wskazuje na szczególne punkty tej opieki.
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD), alkoholowa choroba wątroby (ALD) oraz uszkodzenie wątroby przez leki są częstszymi przewlekłymi chorobami wątroby w krajach uprzemysłowionych. Ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby przez statyny jest niewielkie. Częstość występowania NAFLD w Stanach Zjednoczonych wynosi ok. 20-30% wśród dorosłych oraz 10% wśród dzieci; do 2020 r. będzie głównym wskazaniem do transplantacji narządu. Stłuszczenie wątroby w NAFLD uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Zwiększone ryzyko NAFLD stwierdza się u osób otyłych i z konsekwencjami zdrowotnymi otyłości (insulinoopornością, zaburzeniami gospodarki lipidowej, zespołem metabolicznym, cukrzycą typu 2 i chorobami sercowo-naczyniowymi).
Przeziębienie to najczęstsza infekcja wirusowa zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Typowe objawy (katar, stan podgorączkowy, ból gardła oraz kaszel i ogólne osłabienie) zazwyczaj ustępują samoistnie po ok. 7 dniach. Leczenie objawowe obejmuje przede wszystkim leki OTC, m.in. przeciwgorączkowe, zmniejszające wysięk z nosa, przeciwkaszlowe, wykrztuśne, łagodzące ból i nawilżające gardło, napotne oraz immunostymulujące.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niedokrwistość jest rozpoznawana przy spadku poziomu hemoglobiny (Hb) < 12 g/dl u kobiet i < 13 g/dl u mężczyzn. Jest ważnym problemem medycznym w starości. U osób starszych anemia jest zwykle łagodna, z poziomem Hb >10 g/dl. To choroba o różnorakiej etiopatogenezie. Zwykle przyczyną są niedobory żywieniowe, przewlekłe stany zapalne, przewlekłe choroby nerek (ok. 2/3 wszystkich przypadków). W ok. 1/3 zachorowań na anemię przyczyny są ustalone. Najczęstszą przyczyną anemii u osób starszych jest brak żelaza. Artykuł przedstawia przyczyny i skutki deficytu żelaza w organizmie oraz mechanizmy absorpcji tego pierwiastka. Omówiono rolę hepcydyny w metabolizmie żelaza. Standardową metodą leczenia deficytu żelaza jest doustna suplementacja. Podawanie żelaza dożylne jest bezpieczne, niemniej jednak, cho ciaż rzadko, występują reakcje polekowe.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:Antypot (Acidum boricum + Acidum salicylicum), (100 mg + 10 m)/g , puder
Numer serii: 20150622, data ważności: 22.06.2017
Podmiot odpowiedzialny: Zakład Produkcyjno-Usługowy FARKO s.c.
Depresja sezonowa (seasonal affective disorder, SAD) charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami depresyjnymi, które pojawiają się zazwyczaj jesienią i zimą, a ustępują w miesiącach wiosennych i letnich. Choroba dotyka od 6 do 12% dorosłych, częściej występuje u kobiet. Charakterystycznymi objawami zaburzenia są: poczucie braku energii, spowolnienie, nadmierna senność oraz wzmożony apetyt na produkty węglowodanowe. Przyczyną depresji zimowej według naukowców jest niedobór światła słonecznego, które odpowiedzialne jest za regulację zegara biologicznego człowieka.
Zakażenia górnych dróg oddechowych obejmują infekcje gardła, migdałków, ucha środkowego, jam nosowych i zatok przynosowych. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub poprzez kontakt bezpośredni. Etiologia infekcji bakteryjnych układu oddechowego jest zróżnicowana i zależy od wieku, czynników ryzyka oraz miejsca nabycia zakażenia. W bakteryjnym zapaleniu gardła głównym czynnikiem etiologicznym jest S. pyogenes, w ostrym zapaleniu ucha środkowego, jam nosowych i zatok przynosowych – S. pneumoniae i H. influenzae. Antybiotykami pierwszego wyboru w zakażeniach górnych dróg oddechowych są penicyliny. U chorych z nadwrażliwością typu I na penicyliny stosujemy makrolidy, u chorych z nadwrażliwością typu późnego – cefalosporyny, a w razie szczepu opornego lub nieskuteczności leczenia zalecana jest klindamycyna.
Podczas styczniowej konferencji zostaną poruszone zostaną najbardziej aktualne tematy z branży farmaceutycznej. Apteka w systemie weryfikacji leków - bezpośredni wpływ nowych wymogów w zakresie monitorowania oryginalności leków, nowelizacji ustawy o refundacji leków, recept od pielęgniarek i położnych – jak będzie wyglądać ich realizacja? Dodatkowo zostaną przygotowane specjalne warsztaty przy pierwszym stole, co stworzy okazję do poznania oferty produktów wchodzących na rynek.
Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym IX Ogólnopolskiego Forum Farmaceutycznego.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o