GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: PectoDrill (Carbocysteinum), tabletki do ssania, 750 mg
Numer serii: G00466, data ważności: 09.2017
Podmiot odpowiedzialny: Pierre Fabre Medicament, Francja
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Farmaceutów "PERSPEKTYWA 2030", które powstało w marcu 2015 r., wystosowało list otwarty do farmaceutów - pracowników aptek, apelując do nich o szeroki i aktywny udział w wyborach do samorządu aptekarskiego. Wybory odbędą się na początku przyszłego roku. Poniżej publikujemy pełny tekst listu.
Firma Biogen przedstawiła nowe dane, które potwierdzają wysoką efektywność długofalowej terapii lekiem TECFIDERA® (fumaran dimetylu) u pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego (ang. relapsing-remitting multiples sclerosis, RRMS). Nowe dane wskazują również na długotrwałe bezpieczeństwo i skuteczność leku PLEGRIDY® (peginterferon beta-1a) w 3-letnim okresie obserwacji u osób z RRMS. Wyniki badań zaprezentowano podczas 67. corocznego spotkania Amerykańskiej Akademii Neurologii w Waszyngtonie, DC (American Academy of Neurology).
Działanie: krem rozjaśnia istniejące przebarwienia oraz zapobiega powstawaniu nowych plam pigmentacyjnych.
Wskazania: skóra z przebarwieniami, nierównym kolorytem, narażona na powstawanie przebarwień.
Skład: witamina PP, Rumex occidentalis – wyciąg z roślin (szczawiu), witamina C, witamina E, nanopeptyd e-1, filtry UV pochodzenia mineralnego i organicznego, alantoina.
Aż 62% Polaków cierpi z powodu bólów brzucha, z czego 63% tej grupy stanowią kobiety, a 37% - mężczyźni. Ból brzucha ma różne przyczyny i skutki, a każdy człowiek inaczej odczuwa i reaguje na ból. Jak wynika z badania internetowego „Co boli Polaków”, przeprowadzonego w zeszłym roku dla NO-SPY: 55% ankietowanych określa ból brzucha jako ściskanie, 47% jako kłucie, dla 49% to wzdęcia, 47% odczuwa mdłości, a 21% nieprzyjemne uczucie gniecenia. Rodzaje bólów brzucha są bardzo różnorodne, ale większość spowodowana jest skurczami mięśni gładkich. Przyczynami takich skurczów według badanych mogą być czynniki zdrowotne, a także związane z nieodpowiednią dietą, zbyt szybkim trybem życia, a nawet stresem.
Działanie: usuwa łupież i zapobiega jego nawrotom, łagodzi podrażnienia, likwiduje swędzenie. Oczyszcza i pielęgnuje skórę głowy i włosy.
Wskazania: łupież skóry głowy.
Skład: cynk PCA, inutec oraz ekstrakt z białej wierzby.
Działanie: oczyszcza drogi oddechowe, likwiduje przyczynę mokrego kaszlu - rozrzedza zalegającą wydzielinę, a przez to ułatwia jej odkrztuszanie.
Wskazania: objawy zakażenia związanego z przeziębieniem.
Skład: 1 tabletka musująca zawiera substancję czynną: 600 mg acetylocysteiny (Acetylcysteinum).
Działanie: preparat zabezpiecza naczynka krwionośne przed działaniem promieni UVA i UVB. Hamuje powstawanie rumienia i długotrwale zmniejsza reaktywność skóry na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne.
Wskazania: skóra naczynkowa i nadreaktywna.
Skład: kompleks filtrów - dwutlenek tytanu (filtr mineralny), Tinosorb® S, Avobenzone (filtry organiczne) oraz Tinosorb® M (filtr łączący cechy filtrów organicznych i mineralnych), filtr immunologiczny Antileukine 6®, trokserutyna, Neutrazen™.
Poczas spotkania zarządu powołanego w marcu br. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Farmaceutów „Perspektywa 2030”, prezes dr n. farm. Marek Malinowski podkreślił, że organizacja ta będzie się skupiać w głównej mierze na unowocześnieniu aptekarstwa w Polsce i dostosowaniu go do norm obowiązujących już od dawna na świecie. „Perspektywa 2030” skupia głównie farmaceutów pracujących w aptekach, lecz niebędących ich właścicielami.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie oraz Polskie Towarzystwo Zielarzy i Fitoterapeutów organizują konferencję dotyczącą bezpieczeństwa stosowania i oceny jakości produktów i surowców zielarskich, kosmetycznych i spożywczych. Szczególnie ważnym tematem omawianym podczas spotkania będzie aktualny stan prawny związany z wprowadzaniem do obrotu tych produktów. Patronem medialnym konferencji jest miesięcznik "Lek w Polsce".
Zarówno w Polsce, jak i na świecie powszechne jest występowanie niedoboru witaminy D w społeczeństwie. Dawniej niewystarczającą podaż witaminy D wiązano jedynie z występowaniem krzywicy u dzieci bądź osteoporozy i osteomalacji u dorosłych. Obecnie wiadomo, iż witamina D wywiera plejotropowe działanie na różne narządy i tkanki, a jej niedobory wpływają na przebieg funkcjonowania całego organizmu. Witamina D ma właściwości antyproliferacyjne, hamujące proces nowotworzenia, działanie przeciwzapalne, kardio-, neuro- i dermoprotekcyjne. Zalecana jest suplementacja witaminy D w postaci preparatów doustnych w dawce zależnej od płci i wieku.
Statyny są najważniejszą i najczęściej stosowaną grupą leków w terapii zaburzeń lipidowych, a dowody na redukcję stężeń lipidów i poprawę rokowania dzięki terapii tą grupą leków są silne i jednoznaczne. Statyny są dobrze tolerowane i bezpieczne, o doskonale udokumentowanej w wielu badaniach klinicznych skuteczności w zakresie prewencji pierwotnej i wtórnej chorób układu sercowo-naczyniowego. W artykule podjęto próbę zdefiniowania docelowych grup pacjentów dla wybranych dwóch najsilniejszych statyn – atorwastatyny i rosuwastatyny.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w wyniku konsultacji w projekcie obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 23 kwietnia 2015 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 maja 2015 r., który został opublikowany 20 kwietnia 2015 r., nie zaszły żadne zmiany.
Najnowsze leki przeciwhistaminowe (antyhistaminiki) II generacji są wysoce wybiórczymi antagonistami receptorów H1 podawanymi doustnie, niewykazującymi działania sedatywnego, znajdującymi zastosowanie w objawowym leczeniu chorób alergicznych. Antyhistaminiki są lekami, które kompetencyjnie blokują receptor H1 dla histaminy. Bardzo ważna w wyborze idealnego dla pacjenta leku przeciwalergicznego jest znajomość farmakodynamiki i farmakokinetyki, aby zminimalizować działania niepożądane oraz osiągnąć wyższą skuteczność leczniczą. Bezpieczeństwo stosowanego leku w terapii przewlekłej, brak działań niepożądanych, interakcji oraz akceptowana przez pacjenta forma podawania mają kluczowe znaczenie w powodzeniu terapii. Przedstawienie oraz porównanie czterech najnowszych antyhistaminików (bilastyny, desloratadyny, feksofenadyny oraz rupatadyny) pozwoli na wybór optymalnego preparatu dla danego pacjenta
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Neatin (Betahistini dihydrochloridum), tabletki 16 mg
Numer serii: 306131, data ważności: 06.2015
Podmiot odpowiedzialny: PharmaSwiss Česka republika s.r.o.
Podmiot odpowiedzialny w chwili zwolnienia serii: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa S.A.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o